Řeč je o Moped teamu Rychtářov a jejich místní velmi populární Moped rally. Devátý ročník závodu, při němž se mezi Rychtářovým a blízkými Pařezovicemi prohání stroje Stadion S11 a S22, proběhl minulou sobotu. „Jako tým se účastníme přes rok hned několika zajímavých akcí. Nejlepší pro nás je tahle, ta domácí. Je to taková oslava toho, co v našem klubu děláme,“ řekl předseda skupiny nadšenců krásných strojů Jiří Ambros.

Prakticky od prvního ročníku má červencové měření sil vždy jednoho velkého favorita. Několikanásobný vítěz Pavel Krejčí z Lhoty u Lipníka ale tentokrát nestartoval a jen z povzdálí pozoroval, jak se jeho konkurenti a kamarádi zároveň perou o sobotní vítězství. „Říkal, že teď má moc práce, staví si dům, tak že letos vynechává. Příští rok se ale vrátí,“ uvedl Ambros.

Šance ukořistit prestižní prvenství se tak ještě víc pootevřela mnoha dalším jezdcům. Brousili si na něj zuby obhájce titulu z Pálkovic Jindřich Ulčák či Karel Mlčoch ze Žešova. Všem ale vzal vítr z plachet první domácí vítěz v historii Igor Václavík. „Je to samozřejmě dobře, že premiérově se radoval někdo z nás. Upřímně řečeno, trochu jsme na něj vsázeli, měl velké šance a jemu to jelo fakt skvěle,“ radoval se z úspěchu předseda týmu.

Ve finálové jízdě, jejíž startovní pozice určila předchozí kvalifikační jízda, byla vypsána na šest kol v celkové délce těsně přes třicet kilometrů. Václavík vytyčenou trať zdolal průměrnou rychlostí téměř třiasedmdesát kilometrů v hodině v čase dvaadvacet minut a dvanáct vteřin. Vyhrál s velkým náskokem devatenácti sekund. Druhý byl už jmenovaný Jindřich Mlčoch, třetí skončil o pouhou jednu vteřinu horší Jindřich Ulčák. Do elitní desítky se ještě z místních dostali sedmý Erik Mikulášek, devátý Jiří Kotyza a desátý Petr Dvořák. Cílovou čáru protnulo celkem šestatřicet mopedů.

Celá akce má samozřejmě být kromě sportu také společenskou akcí. „Jde hlavně o zábavu. Vyhlašujeme i sympaťáka závodu, letos je jím rychtářovský borec Adolf Piňous. Všechno jinak vyšlo skvěle, poděkování patří celému Moped teamu,“ uzavřel Ambros.