Nemojský běžecký pohár, pětidílná letní akce, už vstoupil do druhé poloviny. V pořadí svůj třetí díl odkrojil minulou sobotu, tentokrát šlo o devítikilometrovou distanci. Podle ní také závod dostal své jméno Nemojská devítka a naznačil, kdo by se mohl v půlce srpna radovat z celkového vítězství.

Na prezenci se dostavilo v osmi organizátory vypsaných kategoriích sedmatřicet přihlášených. Je jasné, že to není počet, kteří by si autoři akce představovali, ale důvody nepříliš dlouhé startovní listiny jsou zřejmé. „Podle mě je to docela málo, ale zase když uvážíme, že jsou prázdniny a máme zrovna hlavní termíny dovolené, pak je to celkem slušné,“ nastínil příčiny hlavní představitel této pořadatelské aktivity Zdeněk Smutný. Nedostatek kvantity ovšem kompenzovala kvalita, protože v souboji hlavních kategorií nechyběla největší esa tohoto sportovního odvětví z okresu.

Fantastickou fazónu z posledních týdnů znovu potvrdil běžec vyškovského oddílu AHA Milan Adamec. Devět tisíc metrů v terénu zdolal za méně než třiatřicet minut a druhému Tomáši Steinerovi, svému oddílovému kolegovi, nadělil odstup více jak minutu a půl. Třetí Jiří Němeček v cíli ztrácel dalších padesát vteřin. „Milan teď exceluje, je opravdu těžko k poražení. Odstupy dalších závodníku jsou poměrně úctyhodné,“ vyslovil pochvalu Smutný. Protože Adamec si připsal v nemojanském pětiboji už druhé prvenství, pasoval se tak do role aspiranta na konečnou první příčku celého poháru. „Má k tomu nejblíže, pokud mu forma vydrží, asi ho celkově nikdo neporazí,“ doplnil.

Mezi ženami také nebylo v sobotu o vítězce pochyb. Irena Petříková, hájící barvy AHA, stlačila jako jediná výsledný čas pod čtyřicet minut, a to o více než padesát sekund. Vyškovskou nadvládu potvrdila druhou příčkou Marie Hynštová, jejíž výkon stačil i na výhru ve své věkové kategorii. Na Petříkovou ztratila minutu půl. Pomyslný bronz si odnesla její dcera Iveta Hynštová. Průběžné pořadí poháru je tu zamotanější než u mužů.

Běžecký pohár bude pokračovat už následující víkend a to Nemojanským krosem. Tajenku celkového pořadí běžeckého poháru všech devíti věkových kategorií pak definitivně rozřeší o týden později Nemojská pětka.