Sport, ve kterém patří Česká republika mezi nejlepší na světě a v němž Vyškov hraje prim? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: nohejbal.

Vyškovský klub hraje už třetím rokem extraligovou soutěž a má za sebou mnoho týmových i individuálních úspěchů. Minulý týden začala jarními boji nová sezona, a tak vyškovský klub opět čeká soupeření s těmi nejlepšími.

Zimní nohejbalová pauza se nesla ve znamení změn. Ta největší spočívá v tom, že oddíl vstoupil pod křídla jiné organizace a nyní se nazývá NK-94 Orel Vyškov.„Od tohoto kroku si slibujeme především lepší zázemí a vytvoření širší mládežnické základny,“ uvedl kapitán vyškovského celku Jan Kaděra.

Změny nastaly i v kádru družstva. Zůstali domácí nohejbalisté Petr Zemánek, Martin Muller a bratři Milan a Jan Kaděrovi. Svoji smlouvu ještě o rok prodloužili hráči z prostějovského Sokola Šlézar a Procházka. Vyškov ale posílil ve formě příchodu dvou hráčů z B týmu Modřic, jmenovitě nahrávače Martina Malingera a univerzála Luboše Gryce.

„V sestavě máme nyní osm hráčů a několik náhradníků, což je výhoda. Umožní nám to v zápasech více kombinovat sestavy,“ pochlubil se Kaděra. Došlo ale i k oslabení celku. Tým opustil Petr Skřejpek a trenér Aleš Opravil a právě za ně přišly posily z Modřic.

První mistrovský zápas v letošním roce se vyškovským nohejbalistům nepovedl, když na půdě Modřic podlehli soupeři 6:1. Utkání se od začátku nevyvíjelo úplně podle představ hostů, svou roli zřejmě udělala i nesehranost hráčů z různých mateřských klubů.

Příjemným překvapením byl ale jistě výkon Martina Mullera a nových posil Luboše Gryce a Martina Malingera. „Hodně si od nich slibujeme. I přesto, že jsme neplánovali nasadit je ihned do základu, svým výkonem v Modřicích si o to jednoznačně řekli,“ pochválil nové tváře jejich vůdce.

Tým budou zřejmě provázet výkonnostní výkyvy. „Naší slabinou i předností je relativní mládí. Nemáme příliš mnoho zkušeností, ale máme nadšení. Nikdy nezahrajeme průměrný výkon, buď jedeme všichni na sto padesát procent, nebo naopak rezignujeme a hrajeme vlažně,“ přiznal Kaděra.

V právě začínajícím nohejbalovém ročníku nastala i jedna důležitá organizační změna. Extraliga probíhá novým systémem ve dvou skupinách o čtyřech účastnících. Vyškov se střetne kromě Modřic i s favorizovaným týmem z Karlových Varů a Plzně. S tou by se Vyškov chtěl poprat o třetí místo. Vítězové skupin poté narazí na poslední z protější skupiny, a druzí na třetí. Lepší družstva z těchto klání budou bojovat o nejvyšší příčky, poražení sehrají barážová utkání spolu s týmy první ligy. Není tedy vyloučeno, že příští rok můžou v extralize nastoupit stejné týmy jako letos.

A cíle vyškovských zástupců? Ty jsou poměrně střízlivé. „V nejvyšší soutěži působíme už třetím rokem. Našim cílem je umístit se na šestém a lepším místě. Z nohejbalového hlediska patříme mezi velmi mladý tým, tak nejlepší léta máme snad ještě před sebou,“ představil plány svého klubu Kaděra.

K prvnímu vítězství v novém extraligovém ročníku mohou nohejbalisté Vyškova vykročit už tuto sobotu, kdy na domácím hřišti přivítají tým Karlových Varů.