Že mezi bašty českého nohejbalu již neoddělitelně patří i Vyškov, to už sportovní veřejnost velmi dobře ví. Místní celek působí už mnoho let v extralize a ta letošní právě vrcholí, když právě před týdnem začaly pro Orel neslavně vyřazovací boje.

Jaká je situace v týmu před čtvrtfinálovou odvetou, co nového se v letním období v klubu stalo a mnoho dalších detailů prozradil kapitán družstva Jan Kaděra.

Máte za sebou prázdninovou přestávku nejvyšší české nohejbalové soutěže. Co všechno se ve vyškovském týmu v létě událo za změny?
Pokud myslíte hráčské změny, tak máme ztráty. Odešel Honza Šlézar do druholigové Kroměříže. Ve Vyškově se mu totiž příliš nedařilo, proto zvolil odchod do nižší soutěže. Těsně před startem play-off se pak zranil Petr Zemánek, což je klíčová postava minulých zápasů. Je to jeden ze dvou nahrávačů a hodně chybí zejména v trojicích.

Víte už, jak vážné je zranění Petra Zemánka?
To už víme. Petr má natažené vazy v kotníku. Doktor mu předpovídal až měsíc léčení, ale my doufáme, že to bude méně a zotaví se dříve. Petr sám říká, že se den ode dne cítí lépe a lépe a noha se mu hojí rychleji, než se čekalo. Všichni v mužstvu tak pevně věříme, že do zápasu bude moct zasáhnout už v dalším kole play-off.

A co z pohledu organizace a fungování oddílu všeobecně, tam je vše při starém?
Ne tak úplně. Příští rok vydá Český nohejbalový svaz nové stanovy v rámci zkvalitnění extraligových zápasů. Proto se letos snažíme prostředky ušetřit na malou rekonstrukci areálu, která by měla proběhnout v následujících letech. Také bychom chtěli pod sebe přidružit některé nohejbalové družstvo a rozšířit tak naši hráčskou základnu. To je náš plán, takže se snažíme a pilně se na to připravujeme.

Jak jste spokojen s letní přípravou a vystoupeními hráčů na turnajích v červenci a srpnu?

Ano, s přípravou jsem spokojen. Byli jsme na několika turnajích po celé České republice a na každém jsme se umístili mezi prvními týmy. Do sestavy se díky letní přípravě zapracoval Petr Müller, který je hráč B týmu. Díky pracovní vytíženosti se bohužel nemohli zapojit úplně všichni hráči. Přesto si myslím, že příprava proběhla velmi dobře.

Mluvme nyní o extralize. Jak zatím hodnotíte vystoupení vyškovského A mužstva v letošní extralize, tedy do začátku vyřazovacích bojů?
To, co jsme si předsevzali, jsme splnili, tedy to, že jsme postoupili ze třetího místa ve skupině. Do play-off jsme mohli vyfasovat velice přijatelný Děčín, ale v posledním kole ho bohužel přeskočilo silné družstvo Šacungu.

Trošku mě mrzí, že jsme v základní části neurvali body nějakému silnějšímu soupeři jako je právě náš jmenovaný protivník, Modřice nebo Karlovy Vary. K takovému výsledku je potřeba, aby všichni hráči zahráli na dvě stě procent. Zatím to probíhá tak, že se v konkrétním zápase daří jenom jedné formaci a druhá pak většinou za soupeřem zaostává.

S čím jste nastupovali do play-off proti Šacungu, s nímž zítra hrajete odvetu?
Tým Šacungu byl jasný favorit, neměli jsme co ztratit. V domácím zápase se všechno zlomilo ve dvou utkáních, a to třetí dvojici a singlu, v kterých bohužel nakonec bodoval soupeř a rozhodl tak o celém utkání.

Oni mají vynikající jednu dvojici a jednu trojici, což jsou dohromady tři až čtyři body za střetnutí. My se můžeme spolehnout na dva až tři body proti jejich slabší trojici a velice slabé druhé dvojici. Zbytek zápasů je vyrovnaný a nepochybně rozhoduje o vítězi.

V čem je tedy tento soupeř tak silný?
Šacung má ve svém středu tři špičkové hráče, kterými jsou Kalas, Doubrava a Řehák. Ti zároveň tvoří reprezentační trojici České republiky, takže je opravdu velice těžké se s nimi srovnávat. Slabinou Pražanů naopak je fakt, že drtivá většina kvalitních hráčů přišla v posledních letech, sestava se jim často mění a nejsou až tak sehraní.

Jak hodnotíte ve zkratce první „nepovedené“ domácí čtvrtfinálové utkání?
Jak jsem už řekl, rozhodla jen dvě utkání, které navíc byly opravdu naprosto vyrovnané. Kdyby je nevyhráli hosté, ale my, nepochybuji o tom, že bychom nakonec celkově zvítězili pět dva.

Provedete do odvety nějaké změny, hráčské či taktické?
Do zápasu půjdeme se stejnou taktikou, jako jsme měli minulý týden. Musíme prostě prolomit ty dva klíčové duely, o kterých jsem mluvil. Jiná cesta k postupu nevede. Šacung bude navíc na domácím hřišti a bude tak mít obrovskou výhodu nasadit sestavy jako druhý.

Co budete považovat za úspěch ve víkendové odvetě?
Myslím, že úspěch bude, pokud nažene Pražákům trošku strach a budou muset o vítězství tvrdě bojovat. Samozřejmě bych se nezlobil, pokud bychom stav souboje série srovnali.

Jak vidíte ještě šance na postup dále, jsou ještě reálné?
No, myslím, že reálné šance jsou minimální. Spoléhám spíše na úspěch v play-out, popřípadě v baráži s týmy první ligy.

Je něco, čím můžete soupeře překvapit a čím naopak může překvapit protivník?
Nohejbalová špička je velice úzká a všichni hráči v extralize se moc dobře znají ze soutěží, z turnajů a nebo soustředění, takže je velice těžké někoho překvapit. Silnou zbranívšak bývá domácí terén a domácí prostředí. Bude to dramatické, ale nevzdáme se bez boje.