Udělali jsme vše potřebné, teď už je to jenom na vás. Tak zní vzkaz členů Komise pro sport a tělovýchovu Rady města Vyškova směrem k příznivcům sportu.

Jmenované uskupení uzavřelo v úterý večer konečnou nominaci ankety Sportovec Vyškova 2008. Ta obsahuje výčet deseti jmen veřejnosti více či méně známých a taky pěti kolektivů. Hlasující mohou podpořit své oblíbence až do půlky ledna. Mohou se rozhodnout pro tři údaje z daného nabízeného seznamu v každé kategorii, nebo projevit přízeň komukoli jinému. „Každý z nich ale musí buď reprezentovat nějaký vyškovský klub, nebo tu mít trvalé bydliště,“ uvedl tajemník uvedené komise Karel Müller. Věří, že anketa opět přitáhne velký počet fanoušků. „Každým rokem máme více hlasujících, věřím, že se to nezmění ani letos,“ dodal.

Další důležitou informací je fakt, že celkoví vítězové budou nakonec čtyři. O dvou, tedy v jednotlivcích a v týmech, budou rozhodovat odevzdané lístky, další dvojici vybere komise samotná. Na Městském reprezentačním plese, jenž je na programu na konci ledna, pak zazní i jména trenéra roku a osobnosti roku. „Tuhle nominaci nebudeme zveřejňovat, všechno se veřejnost dozví až na vyhlášení,“ doplnil Müller. Pojďme si představit jednotlivce.

Jan Burian
O tom, že Klub biatlonu DDM Vyškov už patří v rámci letní odrůdy tohoto sportovního odvětví mezi nejlepší v republice, nikdo nepochybuje. Zaměřuje se hlavně na mládežnické kategorie a kýžené ovoce to přináší rok od roku více. Letos se zadařilo mezi staršími žáky zejména Janu Burianovi. Cenných umístění si během sezony připsal hodně, ale všechny zastiňuje zářijový český šampionát, na němž dokázal získat tři zlata. Vyhrál v rychlostním závodě i při hromadném startu. Třetí triumf pak přidal s kolegy ve štafetě.
Lukáš Dvořák
Jméno, které každý příznivec tatami a kimona zná, a to nemusí žít zrovna na Vyškovsku. Talent, jehož letos příliš konkurentů neporazilo. Většinou kam přijel, tam vystoupil na nejvyšší bod stupňů vítězů. Mimo jiné je držitelem dvou přebornických titulů České republiky ve váze do šestačtyřiceti kilogramů, a to mezi vrstevníky z řad starších žáků i dorostenců. Navíc byl i členem bronzového družstva z republikového šampionátu. V současné době je objektem testování realizačního týmu české dorostenecké reprezentace.

Andrea Fialková
Mezi desaterem sportovních výkvětů Vyškova znovu nechybí ani plavkyně Andrea Fialková. Dlouholetá hvězdička mnoha mládežnických bazénů už ví, jak chutná pocit být Sportovcem Vyškova, když zvítězila před dvěma lety. V letošním roce sice závodně nedosáhla až na úplný vrchol, přesto se drží mezi špičkou a je příslibem i do budoucna. Zmiňme její výsledky z republikových šampionátů. Na letním mistrovství doplavala pro třetí příčku při závodě na padesát metrů volný způsob, k tomu přidala ještě jedno čtvrté a jedno páté místo. Před nedávnem na největším vrcholu zimní sezony dohmátla jako čtvrtá na sto metrů polohovým způsobem, páté místo jí patří na volnostylařské padesátce.
Marie Hynštová
Hned dvojnásobné zastoupení má ve finálové desítce královna sportu. Jasný důkaz o tom, že vyškovská atletika, hlavně klub AHA, se vyhřívá na výsluní čím dál více a směřuje správným krokem. Potvrdila to i tato nestárnoucí běžkyně dlouhých tratí. Mezi veteránkami ukazuje, že věk není v tomto odvětví žádnou překážkou. Díky svým výtečným výkonům v kategorii od jedenapadesáti do pětapadesáti let si pověsila na krk v okolí Dolní Moravy při Mistrovství světa v běhu do vrchu dvě „placky“. Bronzový kov získala jako jednotlivkyně, v družstvech pak Česko bylo nejrychlejší ze všech startujících.

Lada Kozlíková
Co dodat, jakákoli další slova představování jsou snad zbytečná. Fenomenální cyklistka už řadu let drží krok s nejlepšími na dráze i na silnici. Ve výčtu úspěchů má desítky titulů z českých vrcholných akcí, mnoho medailí z různých dostaveníček evropského i světového rozměru. Letos se pokoušela tuhle pro ostatní vyškovské sportovce současnosti naprosto nedostižnou sbírku slavných okamžiků kariéry rozšířit svou první olympijskou medailí. V Pekingu nastoupila ke dvěma startům a ačkoli to mezi trio nejlepších ani jednou nevyšlo, zejména před osmým místem ze stíhacího závodu je potřeba smeknout.

Lucie Kupčíková
Tradiční účastnicí nominace této ankety je i některá z úspěšných sportovních lezkyň klubu SPL Pustiměř, bydlící ve Vyškově. Tentokrát si o kandidaturu jasně řekla Lucie Kupčíková, když v nejdůležitějším a na fyzickou i psychickou odolnost absolutně nejtěžším závodě, tedy mistrovství republiky, „přešplhala“ všechny soupeřky a v jedné z nejmladších kategorií získala v Novém Boru v říjnu český primát. Kromě toho se jí vedlo v seriálu soubojů Tendon cup, vyhrála v Olomouci, druhá byla na domácí stěně a třetí skončila v Orlové. Neztratila se ani v rakouském Pentzenu, kde v červenci figurovala na třetí pozici výsledkové listiny.

Martin Müller
Budoucnost klubu by sice mohl klidně oplakat, individuální výkony ale ke smutku nevedou ani trochu. Nohejbalista, stabilní člen sestavy dnes už bývalého extraligového elitního týmu oddílu Orel Vyškov, bojoval v nejvyšší soutěži o odvrácení pádu svých barev, seč mu síly stačily. Nutno říct, že s jeho body se dalo počítat téměř jistě. Také mimoklubové aktivity o jeho sportovním umu svědčí naprosto jasně. Na akademickém Mistrovství České republiky dokázal mezi muži dvakrát hrát ve finále. Dovezl si dvě stříbra a úspěšný rok završil minulý víkend na prestižním a největším tuzemském turnaji Poslední smeč. Za účasti všech nejlepších hráčů včetně reprezentantů skončil s dvěma oddílovými kamarády čtvrtý.
Michaela Pavlíková
Zasloužený nováček ankety se jmenuje Michaela Pavlíková. Moderní gymnastka vyškovské líhně silných závodnic SK Trasko Vyškov se letos dokázala prosadit mezi jednotlivci úžasně. Z velké spousty jejích sezónních úspěchů nejblyštivěji září republikový titul vicemistryně. Talentovaná dívka, spadající věkově do kategorie kadetek mladších, pak vyhrála oblastní přebory.
Irena Petříková
Třetí žena českého mistrovství na dráze při desetikilometrové distanci, čtvrtá na národním šampionátu v půlmaratónu, jasná vítězka většiny závodů běžeckého seriálu Dlouhé míle a tak dále. To všechno stihla výborná běžkyně Irena Petříková. Nejlépe bodující členka prvoligového týmu AHA je jeho velkou oporou. Na velké ocenění, co se týče sportovních anket Vyškova, zatím čeká, to se teď ale může změnit. Výkony by ji k tomu jistě opravňovaly.


Eva Sváčková
Do výkladní skříně vyškovských sportovních úspěchů dává velmi často příspěvek i OS Welness 2000. Zástupci tohoto sdružení sbírají úspěchy v místních luzích a hájích, a druhé housle nehrají ani na evropské či světové scéně. Výběr závodnice, která bude usilovat o ocenění v této anketě, byl jasný po vystoupení Evy Sváčkové na mistrovství světa juniorů v bodyfitness juniorů, které diváci obdivovali před několika týdny v Kunovicích. Vyškovanka obhájila titul. Na českém mistrovství letos vyhrála, na evropském vrcholu získala čtvrtou příčku.