Z přihlášených přes 180 gymnastek jich přijelo 160 a závod trval více než čtrnáct hodin. Představilo se sedm věkových kategorií od nejmladších nadějí po dorostenky. Pořádající oddíl SK Trasko patří ve výchově talentů už několik let k absolutní české špičce a závody v domácím prostředí to jen potvrdily, byť ne všechny závodnice mohou být s výsledky spokojeny.

Nejlépe si vedly vítězky svých kategorií, mladší kadetka Adéla Plchová a starší kadetka Veronika Nohelová. Na medaili, bronzovou, dosáhla ještě Dana Suchomelová, rovněž v mladších kadetkách.

„První místa Veroniky a Adély a vlastně i Daninu třetí příčku jsme tak trochu očekávaly. Naopak nepříjemné překvapení připravila v dorostenkách Michaela Pavlíková, která si po nejlepší sestavě závodu s obručí, známka 20,00 bodů za sestavu je v této kategorii výjimečná, vybrala veliký díl smůly ve stuze. Ta se jí zasukovala a tak přišla o velkou část sestavy, protože se sukem se cvičit nemůže. Vždy se musí rozmotat, jinak rozhodčí prvky nehodnotí,“ řekla tajemnice a trenérka SK Trasko Květoslava Suchomelová.

Michaela tak neměla šanci bojovat o stupně vítězů a i přes tento handicap skončila čtvrtá, tedy na stejném místě jako na loňském mistrovství republiky, kde shodou okolností ji také zlobila stuha.

Radost ze svého vítězství samozřejmě měla kadetka Adéla Plchová, ale pro tisk ji musela zprostředkovat její maminka. „Adélka se trochu stydí, není zvyklá mluvit s novináři, ale zacvičila dobře a myslím, že se svým vystoupením, zejména s obručí a švihadlem, může být spokojená. Drobné chybičky měla jen ve cvičení s míčem. O víkendu bude závodit v oblastním přeboru a myslím, že je připravená dobře,“ řekla Iveta Plchová.

Nejpočetnější a také nejkvalitnější konkurence se sešla v nejmladších kategoriích, takže umístění Vyškovanek těsně za špičkou lze považovat za výborná.

„Pro děvčata ve věku šest až osm let je to veliká škola a taky nápor na nervovou soustavu. Obrovské zlepšení prokázaly sedmiletá Danelka Bushellová, která výborně zacvičila svou sestavu bez náčiní a skončila na šestém místě, a Michaela Paludová, která skončila čtvrtá v sestavě bez náčiní v kategorii 2004. Ceníme si i pátého místa Běly Kubíčkové v kategorii 2003 a čtvrtého místa Markéty Urbancové v kategorii 2001,“ přidala k výčtu úspěchu tajemnice SK Trasko.

Jeho závodnice nyní trochu změní své zaměření. V sobotu je čeká v Brně další závod ze série ESG Cupu v estetické skupinové gymnastice. „Všechny naše skupiny tam mají šanci na medailové umístění a pro juniorky je to současně poslední vystoupení před mistrovstvím světa v Bulharsku, kam odlétají 26. dubna,“ dodala Suchomelová, která v organizaci Poháru ocenila i aktivní pomoc rodičů mladých gymnastek.

Nadcházející víkend budou mít závodnice Traska opravdu nabitý. V sobotu, tedy ještě před nedělními závody ESG Cupu, absolvují už zmíněný oblastní přebor v jednotlivkyních, který je postupovou soutěží na mistrovství republiky kadetek a dorostenek. Přebor pořádá SK Trasko opět v hale ZŠ Purkyňova.