Zabojovat o olympijské medaile vyrazí z jižní Moravy atleti, střelci, veslařky, ale i kanoistka a tenistka. Nominace jsou už finální, uzavírka přihlášek totiž proběhla v pondělí. „O půlnoci se stav zaznamenal a už se s tím nedá nic dělat. Na seznamu tedy máme 113 sportovců, úplně jsme si nemysleli, že se dostaneme na takové číslo, když si účast nevybojoval žádný z týmových sportů,“ popsal sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

Pro většinu jihomoravských členů olympijské výpravy nepůjde o první účast pod pěti kruhy. Platí to například pro oba atlety, výškařka Michaela Hrubá se představila už před osmi lety v Riu de Janeiru, stejně na tom je i dálkař Radek Juška.

Olympijské zkušenosti by mohl rozdávat brokový střelec Jiří Lipták. Ten se v Paříži představí už na čtvrtých hrách a čeká ho obhajoba zlata z Tokia. Podobně je na tom i jeho kolega Jakub Tomeček, který se také zúčastnil už olympiády v Londýně, o čtyři roky později však na nejprestižnější celosvětové akci chyběl. Střeleckou dvojici doplní Barbora Šumová, která se pod pěti kruhy představí podruhé.

Obhajovat medaili bude ve francouzské metropoli i Alexander Choupenitch, který před třemi roky šokoval šermířský svět a odvezl si z Tokia bronz. V hlavním městě Japonska slavila i tenistka Barbora Krejčíková, která vybojovala zlato ve čtyřhře. Do ní nastoupí i letos a přidá i účast ve dvouhře.

S medailovým snem odletí do Paříže i lezec Adam Ondra. Ten před třemi lety v Tokiu skončil šestý, nyní se prokousal přes náročnou kvalifikaci a cílí na ještě vyšší mety.

Zbylá část jihomoravské výpravy v Paříži prožije olympijskou premiéru. Poprvé se na hry probojovali badmintonista Adam Mendrek a kanoistka Gabriela Satková, první zkušenosti s vrcholnou akcí bude sbírat i veslařská dvojka bez kormidelníka Pavlína Flamíková a Radka Novotníková.

Nominace jihomoravských sportovců na letní olympijské hry v Paříži

Atletika: Michaela Hrubá (skok do výšky), Radek Juška (skok do dálky).
Badminton: Adam Mendrek (čtyřhra).
Kanoistika, vodní slalom: Gabriela Satková (C1).
Sportovní lezení: Adam Ondra (kombinace).
Sportovní střelba: Jiří Lipták (trap), Barbora Šumová a Jakub Tomeček (skeet – individuální soutěž a smíšený tým).
Šerm: Alexander Choupenitch (fleret).
Tenis: Barbora Krejčíková (dvouhra, čtyřhra).
Veslování: Pavlína Flamíková a Radka Novotníková (dvojka bez kormidelnice).