Fanoušci vyškovského ragby za sebou nemají v žádném případě poklidný víkend. Mužský i juniorský výběr jejich oblíbenců cestoval samostatně k zápasům s nevšední důležitostí na hřiště pražské Pragy a jejich vystoupení a pozápasové pocity se lišily jako noc a den. Muži zažili velký zmar, junioři neskutečný obrat a velkou radost.

Samozřejmě oči většiny příznivců se upíraly hlavně k duelu kategorie dospělých. Jarní Pohár KB 2008 dospěl do vyřazovací části, na programu byla jeho čtvrtfinálová pasáž. Vyhlídky po odehrání základních skupin sedmého Vyškova neměly zrovna nejrůžovější barvu. „Máme sestavu plnou juniorů. Chtěli jsme vytvořit pro rozhodující zápasy i zkušenější jádro, ale nepovedlo se. Není to ideální,“ objasnil trenér Milan Wognitsch. Naopak Praga, před play-off druhá, v pěti předchozích duelech neprohrála a pasovala se tak sama do role favorita na postup.

Přestože Vyškovským při odjezdu bojovný duch nechyběl, v hlavním městě se žádné překvapení neudálo. Ba naopak, Vyškovští od začátku směřovali k velkému výprasku. Domácí oplývali o mnoho zkušenějšími ragbisty, využívali naplno každou standardní situaci a už do poločasu vedli vysoko 33:6. Za hosty bodoval dvěma přesně zahranými trestnými kopy Procházka. „Vedli jsme, ale pak Praga zjistila, kde máme slabiny, měli zkušenější roj a dobrého hráče na mlýnovce. Začali nás rozebírat,“ popsal vyškovský lodivod.

Změna po půli opravdu nepřišla a zápas se dál odvíjel pro Vyškov ponižujícím způsobem. Skóre rostlo jen jednosměrně a zastavilo se až na 69:11. Dílčí úspěch hostů zaznamenal pětkou Wognitsch. Brány elitní české ragbyové čtverky tak zůstaly v pohárovém jaru pro JIMI uzavřeny. „Je to neúspěch, ale s tím, co momentálně máme, je to odpovídající. Musíme dál budovat nový mančaft,“ smířil se s osudem kouč.

Jeho zklamání ale poměrně rychle vystřídaly pozitivnější dojmy. O den později totiž vedl mládežnický tým znovu do boje s Pragou v rámci Celostátního přeboru juniorů. „Naše první místo v základní části už ohrozit nemohli, ale byla tu jiná motivace. Pět kluků hrálo i v sobotu, tak jim to chtěli vrátit,“ vysvětlil Wognitsch.

Ale s tím, co viděl, dlouho nebyl spokojen. Hrálo se pohledné ragby, protivníci se často střídali ve vedení a vypadalo to na pražský vítězný double. Po poločase 18:12 vedli domácí ještě deset minut před koncem o jedenáct bodů a vše se zdálo jasné. Pak ale hosté předvedli geniální obrat. Jejich skvělý závěr stačil na otočení na konečných 28:29. „Kluci měli jednoduše větší touhu po vítězství. Bylo to jedno z nejlepších juniorských utkání, které jsem kdy sledoval,“ popsal vyškovský lodivod.

Junioři tak výsledkově předčili své starší kolegy a už dvě kola před koncem základní části přeboru je jasné, že Vyškov ji vyhraje a nastoupí v semifinále proti čtvrtému celku v pořadí. Myslí přitom na celkový triumf.