První ročník přátelských florbalových turnajů, při nichž se poměřují nejprve ryze amatérské kamarádské party a druhý víkend pak přijdou na řadu souboje naostro v podání oficiálních florbalových klubů, je druhým pokračováním v jeho krátkodobé historii. „Loni jsme chtěli s dlouholetým spoluhráčem založit novou tradici, povedlo se, ohlasy byly dobré, tak nebyl důvod, proč v tom nepokračovat. Přes rok jsme zapracovali na vychytání nějakých těch much a šli do toho znovu," připomněl zrod turnaje jeden z organizátorské trojice David Dengler.

Jako hlavní motivaci uvádí vytvoření akce přímo pro sport jako takový. „Chtěli jsme využít možnosti uspořádat sportovní událost pro hráče, kteří se florbalu věnují pro požitek ze hry, a nikoliv kvůli bodovému zisku či umístění v tabulce," potvrdil.

A takový přístup se zamlouvá i šéfovi vyškovského Orla. „Moc se mi to líbí, že se tady něco takového děje. Kluci to umí dobře zorganizovat a je vidět, že je o ten turnaj čím dál větší zájem," řekl Jaromír Zbořil.

Na premiérově dvoudenní klání se nakonec přihlásilo devět celků z mnoha koutů Vyškovska, ale také z jiných regionů, mimo jiné z Litenčic a také z prostějovských Určic. A právě „přespolní" to nakonec dotáhli nejdál.

V základních sobotních skupinách, z nichž ta první se musela schovat před deštěm v hale v Nádražní ulici, se vytvořilo nasazení týmů do nedělních čtvrtfinále a dalšího play-off.

Třetí místo nakonec získali jedni z „domácích" orelských odchovanců Orel grand selection, kteří přehráli 2:1 obhájce loňského titulu, vyškovské Čmeláky. „Nevadí, i tak jsme si to užili. Už semifinále bylo pro nás úspěchem, protože úroveň turnaje strašně vzrostla. Je úplně někde jinde než loni a je to super," uvedl kapitán Josef Řezníček.

OSTRÝ FINIŠ

Zápasový maratón uzavřelo finále. To začalo hodně zostra, protože už po několika minutách se strhla po hrubém faulu strkanice ukončená shodně dvěma červenými kartami na obou stranách. Pak už se situace uklidnila, takže prostor dostal opět florbalový um.

Aktuálně větší prokázal All stars team Bučovice, který slavil po vítězství 5:1 a oplatil tak rivalovi těsnou porážku ze skupiny. „To jsme nečekali, prostě jsme si sem jen tak jeli zahrát. Dozvěděli jsme se o tom z facebookových stránek, poskládali se na poslední chvíli, bylo to celé tak nějak v narychlo poslepované sestavě. Ale jsme sehraní, umíme se najít, samozřejmě třeba je i štěstí," sdělil týmový šéf Tomáš Plachý.

Letošní dostaveníčko amatérských florbalových týmů je tedy u konce. Ale Open Fair Vyškov 2016 je teprve ve své polovině. Už tuto sobotu se na stejném místě sejdou ti, kteří přes rok hrají různé výkonnostní soutěže České florbalové unie. Všechny týmy Vyškovska doplněné o mužstva mimo tento region.

Areál Orel Vyškov

Turnaj amatérských týmů

Finále:

All stars team Bučovice – Kostky a listy (Určice) 5:1

O 3. místo:

Čmeláci (Vyškov) – Orel grand selection (Vyškov)

Další pořadí:

5. Kamikaze Litenčice, 6. Sokolovna Vyškov, 7. Rafani (Pístovice), 8. Mladší muži (Vyškov)

Cena „Florbaloví šamani" (dovednostní soutěže): Kamikaze Litenčice

Cena „Fair play": rozhodčí Jan Kouba

Další program:

Turnaj mužstev České florbalové unie

Kdy: sobota 18. června

Obsazení: Bučovice, Ivanovice na Hané, Slavkov, Rousínov, Brankovice, All stars team Bučovice (vítěz „amatérů")