„Jsme realisti, je to velký skok. Ale marné to rozhodně nebylo," prohlásil vedoucí týmu Luboš Stloukal. A to i přesto, že sobotní břeclavská mise skončila prozatím „sestupovým" výsledkem.

Těsně před odjezdem musela loni velmi úspěšná parta řešit nečekané potíže. Na poslední chvíli se šéfům oddílu začaly kupit omluvenky. „Bylo jich dost. Nejvíce chyběl Lukáš Pavelka, dělá vysokou školu, má zkoušky, a tak tentokrát vyhrály tyhle povinnosti. Je všestranný, přinesl by nám určitě aspoň deset bodů. Osobní problémy nepustily do závodu ani tyčkaře Pavla Dolejše a využít jsme nemohli ani posily z JAC Brno sprintera Minaříka a trojskokana Koláčka," vyjmenoval Stloukal.

Radost ale mohl mít z jiných nových tváří ve vyškovském dresu. V dobrém světle se ukázali hosté ze Slovenska Martin Ďurec a Ondřej Jurčák. Prvně jmenovaný skončil třetí na osmistovce, Jurčák zaznamenal dokonce nejlepší vyškovské umístění, a to druhé místo na patnáctistovce.

Neztratily se ani tradiční pilíře vyškovského kádru. Filip Navrátil bral pomyslný bronz v dálce a pátý skončil ve výškařském sektoru. Pátá pozice patřila i kapitánovi Jiřímu Němečkovi v běhu na patnáct set metrů, o příčku lepší byl v cíli chůze na dvacet kilometrů Milan Adamec.

Za zmínku určitě stojí i šesté místo výškaře Tomáše Fišera. „Spokojený ale nejsem, zatím je to trápení. Věřím, že při druhém kole už to bude lepší. Jinak jako tým v tomhle menším počtu to nebylo špatné. Vůbec jsme nevěděli, co máme čekat, chvilku trvalo, než opadla nervozita. Potvrdilo, že s druhou ligou se to srovnat prostě nedá," řekl.

Ztráta je velká

A jak to s AHA dopadlo celkově? V osmičlenném pořadí dokázalo družstvo stlačit pod sebe „jenom" dalšího novice prvoligových bitev Karvinou, za to hodně výrazně. Stejně propastně ovšem zaostalo za šestou, tedy poslední nesestupovou pozicí. Tu získal Třinec s náskokem padesáti bodů. Vyškov jich přitom dohromady získal třiasedmdesát.

Bezprostřední pocity jsou tak přeci jen rozporuplné. „Propast tam je, je to o počtu konkurenceschopných závodníků. Tady narazíme na mančafty zdravého jádra moravské skupiny, hlavně ekonomicky absolutně někde jinde. Poznali jsme, jaká je realita, ale po Břeclavi se není za co stydět, je třeba se otřepat a bojovat. Premiéru máme za sebou, před sebou další tři kola. Ještě se toho může stát moc," nabudil svěřence šéf AHA Jiří Hajzler.

Podobně smýšlí i ostatní. „Už v autobuse jsme si řekli, že si to chceme užít, že loni se podařil postup, tak teď si to prostě kluci zaslouží. Každý, kdo jel, odvedl to své, druhé kolo už může být jiné. Bude tam steeple, a když pojedou i kluci, co do Břeclavi nejeli, můžeme tu ztrátu minimálně stáhnout a trochu ty favority potrápit," uzavřel Stloukal.