K tradičnímu programu, tedy turnajům základních škol a nesoutěžních mužstev, letos pořadatelé připojili soutěž žen. Setkala se s velkým ohlasem a hlavně nabídla další zajímavé zápasy. Nakonec se podařilo sestavit čtyři družstva a seznam ženských vítězů zahájí jméno Rockets Znojmo. „Opravdu musím smeknout před výkonem všech holek. Nastupovat proti mnohem mladším a zkušenějším hráčkám nebylo pro většinu z nich vůbec jednoduché. Navíc, když si uvědomíme, že jsou to maminky a mají se utkat s bývalými extraligovými hráčkami… Ale ten jejich zápal, bojovnost, přístup, atmosféra v týmu, to bylo něco úžasného,“ chválil trenér vítězek Zdeněk Frank.

„Všem zástupkyním něžného pohlaví, které k nám zavítaly, moc děkuji a těším se na jejich další účast. Musím přiznat, že v přípravě turnaje to byly nervy, jestli to nakonec s premiérovým turnajem žen vyjde, ale díky vstřícnosti jednotlivých týmů a jejich hráček hrály nakonec čtyři týmy. Věříme, že jsme při výstupu OPEN FAIR směrem k příznivcům florbalu, sportu a zábavy dosáhli dalšího výškového stupně,“ komentoval účast dívek jeden z pořadatelů David Mach.

OPEN FAIR VYŠKOV 2019
- Turnaj základních škol
Finále: ZŠ Purkyňova Vyškov - ZŠ Bučovice 1:0 s. n.
Konečné pořadí: 1. ZŠ Purkyňova, 2. ZŠ Bučovice, 3. ZŠ Drnovice, …
- Turnaj amatérských hráčů mužů
Finále: Orel Grand Selection - Čmeláci 3:1
Konečné pořadí: 1. Orel Grand Selection, 2. Čmeláci, 3. Rafani Pístovice, …
- Florbaloví Šamani (dovednostní soutěže): Rafani Pístovice, Florbalový kavalír (cena fair play): David Slouka (Rafani).
- Turnaj žen:
Finále: Rockets Znojmo - Stonožky 3:0
Konečné pořadí: 1. Rockets Znojmo, 2. Stonožky (Brno), 3. Židenice, …
- Florbaloví Šamani (dovednostní soutěže): Bučovice a spol., Florbalový kavalír: Andrea Vodáková (Rockets).

Ten s kolegy sice po turnaji rozdávali nejúspěšnějším týmům poháry, ale většina aktérů si do Vyškova prostě přijela jen zahrát a pobavit se sportem. „Bylo to poprvé, co na Open Fair byly ženy a povedlo se to na výbornou. Nakonec mohly hrát čtyři týmy, a to proto, že si holky navzájem hráčsky vypomohly. Díky nim jsme si my, holky z Bučovic, mohly zahrát naplno a složit super tým, moc jim děkujeme. Celý den to bylo super. Napínavé po celou dobu i díky střídaní zápasů mužských a ženských. Máme jen skvělé pocity, skvělá organizace, přálo nám počasí. Gratulujeme vítězům,“ radovala se i kapitánka a vedoucí družstva Bučovic Kateřina Šumberová.

Turnaj základních škol vyhrála domácí ZŠ Purkyňova. „Krásný počin pod otevřeným nebem a splněný sen kluků vyhrát tento turnaj, protože všichni odcházejí na střední školy. Jsem pyšný na hráče, které jsem vedl téměř šest let,“ přiznal vedoucí družstva Roman Říha.

Celkem se turnaje zúčastnilo dvacet týmů. Utkaly se na jednom hřišti. Pro pořadatele tedy pořádné sousto. „Zkoušeli jsme jako každý rok jiný formát turnaje a myslím, že se nám ta změna povedla. Je pravda, že dřív jsme měli celkem dvacet týmů na OPEN FAIR za tři dny a teď jsme měli stejný počet ve dvou dnech. Sobota tak byla hodně dlouhá a náročná, turnaj trval dvanáct hodin, ale opět jsme se posunuli blíž k duchu a smyslu tohoto turnaje, se kterým jsme do toho před pěti lety vstupovali,“ zdůraznil Mach.

Naplněný smysl turnaje, tedy předprázdninové setkání florbalových přátel s propagace tohoto sportu, potvrzují i ohlasy z jednotlivých táborů.

Nikola Kolajová, kapitánka Rockets Znojmo: „Turnaj se nám velice podařil. Pro náš tým to tady byla premiéra a hned nám přinesla první místo ve skupině i v celkovém pořadí. Musím poděkovat všem hráčům, ale i divákům za super atmosféru, kterou vytvořili.“

Josef Řezníček, kapitán Čmeláků (finalisté turnaje amatérských týmů): „Turnaj byl zase úžasný, tak jako každý rok. Teď už se poznáváme s protihráči, a tak byla atmosféra velmi přátelská. K tomu nejlepší počasí, moc děkujeme pořadatelům. Je škoda, že chyběly Ždánice a Kostky, které by úroveň turnaje ještě více pozdvihly.“

Vyškovští pořadatelé stihli v turnaji působit i na hřišti. Jejich tým Retro Stars dokráčel do semifinále, kde je zastavil až penaltový rozstřel. „Přece jenom už jsme na výkonnostní florbal trochu dříve narození a je o nás „nechvalně" známo, že dobrá hra je pro nás víc než výsledek. Navíc letos jsme si přizvali na první větší zkušenou i jeden mladičký talent a hvězdu příštích let. Ráno jsme si užili základní skupinu, v semifinále jsme vedli a směřovali dál, ale zadrhlo se to. Samostatné nájezdy rozhodly pro Orel Grand Selection a já to klukům moc přeji, dlouho čekali na titul a mají ho. Gratuluji,“ uzavřel Mach účinkování svého týmu i celý turnaj.