V letošním roce to dotáhl až na světové mistrovství, jež proběhlo minulý týden v japonském městě Suwa. A barvy České republiky hájil skvěle.

V zemi vycházejícího slunce se sešla velká konkurence čtyřiadvaceti týmů. Česká čtveřice měla neskromné cíle. „Odjížděli jsme s přáním dostat se co nejvýše, chtěli jsme navázat na úspěšné vystoupení juniorského celku z posledních akcí,“ prozradil trenér reprezentace Pavel Hnilica.

Výběry organizátoři rozlosovali do čtyř základních skupin, ze kterých do dalších bojů postupovala nejlepší čtyři družstva. Vše pro Bayerův tým začalo střetnutím s třetím nejlepším evropským mužstvem, se Švýcarskem.

A úvod se povedl, když zástupci České republiky vyhráli 13:4. Poté přišly komplikace v podobě stejně vysoké porážky v opačném gardu od silného Německa a nečekaně vyrovnané utkání s outsiderem skupiny Austrálií. Protinožce ovšem Hnilicova družina dokázala udolat v poměru 13:12 a namáhavý, ale vítězný boj svedla i proti Nizozemí, znovu 13:12.

„Tady nám Filip strašně pomohl, když svou poslední koulí vyrazil soupeře z výhodné pozice. To bylo důležité pro naše další působení na turnaji,“ pochválil svěřence kouč.

Na postupu z třetího místa už nic nezměnila ani prohra s Thajskem 6:13. Následovala skupina na dvě porážky. A tady byl turnajový pavouk naprosto neúprosný. Do cesty se jim postavily celky Švédska a Dánska, které ještě nikdy Češi v historii nepřehráli.

Překvapení se nekonalo a prohry 2:13, respektive 5:13 znamenaly konec české pouti světovým mistrovstvím. Poražení osmifinalisté ale měli možnost uspět ještě v soutěži útěchy Pohár národů.

V něm poměrně s přehledem Bayer a jeho kolegové přehráli Nizozemí a také domácí Japonsko. V boji o semifinále ovšem vystavila stopku Čechům Kanada, když měla v závěru obrovské štěstí. A smůlu měl právě slavkovský mladík.

„Filip byl nešťastný. V koncovce úspěšně vyrazil soupeřovu kouli, ovšem ta odrazila naši kouli a byly z toho tři body pro soupeře. To jim stačilo, škoda,“ litoval český lodivod.

Kanada vyhrála 13:10. Celkově tak mužstvo odjíždělo domů trochu zklamaně. „Není to pro nás úspěch, neboť jsme mysleli výše. Na druhou stranu debakl to také nebyl a cenné je už to, že jsme se do Japonska dokázali dostat,“ dodal.

Účast mezi šestnácti nejlepšími týmy světa v petanque si tak po titulech republikového mistra jako úspěch zaznamená i hráč ze Slavkova. To potvrzuje i šéf juniorů. „Filip hrál své první mistrovství, neměl to lehké. Bayerův výkon byl minimálně srovnatelný s jeho o dva roky staršími spoluhráči. Já jsem s ním spokojen a věřím v jeho reprezentační budoucnost,“ uzavřel Hnilica.