Tento patnáctiletý mladík se začal věnovat tomuto sportu také nejprve rekreačně a to před sedmi lety, tedy když měl osm roků. „Závodně se petanque věnuji od svých devíti let a přivedl mě k němu můj táta, který ho již nějakou dobu závodně hrál,“ popisuje své sportovní začátky Filip Bayer.

Tato hra má přitom jednoduchá pravidla a přece není snadné v ní vyhrát. Principem petanque je přiblížit ocelové koule o váze přibližně sedm set gramů blíže k cíli, takzvanému košonku, než soupeř. Hraje se nejčastěji ve trojicích na parkových cestičkách.

Filip je členem petnaque klubu PC Austelitz 1805 ve Slavkově u Brna, který byl založen partou nadšenců pro tento sport v roce devatenáct set devadesát osm. „Mým trenérem je můj táta, který se věnuje trénování i ostatních juniorů v klubu. Poté, co jsem byl zařazen do reprezentace České republiky, na mé výkonnosti pracuje také trenér juniorské reprezentace Pavel Hnilica,“ vypráví Filip Bayer.

Před vrcholy sezóny, kdy má před sebou nejvyšší soutěže, což jsou Mistrovství republiky, Mistrovství Evropy a světa, trénuje Filip každý den až dvě hodiny. Pro názornost před letošním Mistrovstvím světa v Japonsku na trénincích odházel přibližně deset tisíc koulí. Mimo zmíněné soutěže se účastní většiny turnajů vyšších kategorií.

A čeho si Filip váží nejvíce? „Za svůj největší úspěch považuji zařazení do reprezentačního týmu České republiky, s kterým jsem letos absolvoval MS v Japonsku ve městě Suwa, kterého se účastnilo celkem čtyřiadvacet družstev ze třiadvaceti zemí. Také si velmi cením obhájení titulu Mistra republiky,“ prohlásil mladý nadaný sportovec.

V Japonsku se Filip se svým týmem propracoval až do osmifinále. Ve družstvu zastává důležitou nelehkou pozici středového hráče, kde musí dokonale ovládat techniku umisťování koulí i střelby a být kdykoli schopen nahradit kteréhokoli ze svých spoluhráčů.

Díky tomuto sportu Filip už procestoval značnou část Evropy a získal si dobré přátele v několika státech, se kterými se pak setkává na různých mezinárodních turnajích. Přestože mu petanque zabírá spoustu času, na jeho základní škole mu vždy vyšli vstříc. Po prázdninách začne studovat na gymnáziu v Brně a doufá, že tomu bude ne jinak.

Kromě petanque má ještě další koníčky. Ale jak říká: „Jako většina mých kamarádů trávím volný čas s hudbou a internetem.“

Filip ale není jediný z rodiny, který se tomuto sportovnímu oddvětví věnuje. Petanque kromě něho hrají také oba jeho rodiče a starší bratr Tomáš, který byl před dvěma roky mistrem České republiky a pak reprezentoval naši zemi na Mistrovství světa, jenž se konalo v Kanadě. Jeho rodiče jsou pro něj velkou podporou i z finanční stránky, stejně jako jeho klub. Bez nich by petanque na té nejvyšší úrovni hrát nemohl.