V sobotu tam uskutečnili již jedenáctý ročník jednoho z největších turnajů jmenovaného sportovního odvětví v tuzemsku Grand Prix d´Austerlitz.

„Tuto lokalitu si před jedenácti lety vybrala Česká asociace pétanque klubů pro spojení Napoleonského Slavkova a této původně francouzské hry. A oblíbenost akce i díky optimálnímu zázemí rostla,“ představil turnaj jeho pořadatel Josef Dvořák.

Do sobotního souboje o prvenství se pustilo celkem sto osmdesát hráčů, přičemž mezi sebou soupeřila tříčlenná mužstva. Ta se rozdělila do šestnácti různých skupin, v nichž se utkala systémem každý s každým o dvě volná místa do vyřazovacích bojů. A už základní skupiny přinesly nemalá překvapení.

„Dále například neprošli zástupci z Maďarska, kteří v minulých letech náš turnaj několikrát vyhráli. A i další favorité měli problémy,“ řekl Dvořák.

Dalekou cestu do Slavkova totiž každý rok zdolá mnoho účastníků z jiných států, a to z Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska či Francie.

Do play-off se probojovalo celkem dvaatřicet celků. Jejich členové už v každém střetnutí hráli o všechno. Turnajovým pavoukem se nakonec dostalo až na samý vrchol družstvo ve složení Romana Vokrouhlíková z Prahy, Alice Hančová z Vrchlabí a brněnský Tomáš Stoklásek. Ze zahraničních týmů se nejdále prokousala trojice z Bratislavy, když skončila třetí, a šestá příčka potom patří nejlepšímu z trojic Sokola Wroclaw.

Celky, které v herním programu brzy vypadly, nemusely příliš litovat, protože pro ně byl připraven souboj O slavkovský pohár. V něm se nejlépe vedlo zástupcům Valšovic, kteří ve finále předčili již zmiňované maďarské hosty.

A jak se umístili domácí reprezentanti? „My členové oddílu jsme měli spíš hodně práce s organizací, a tak jsme nehráli. Byli tady i další ze Slavkova a okolí, a ti většinou skončili poměrně brzy,“ uvedl pořadatel.

Den s petanque se opět povedl i proto, že ve Slavkově paralelně probíhalo i Mistrovství České republiky historických velocipedů. „Vládla velká spokojenost. Spojit tyto dvě akce byl velmi dobrý nápad, bylo to něco navíc. Vládla pohoda a příjemná atmosféra,“ uzavřel Dvořák.