V jihomoravském oblastním přeboru druhé třídy v karambolovém kulečníku letos prohrál jediné utkání, ostatních třináct vyhrál a od příštího ročníku bude hrát nejvyšší krajskou soutěž. Výš už je jenom druhá a první liga. I do ligy by Vyškovští rádi „nakoukli“, ale předseda KPK ujišťuje, že čtvrtý postup v řadě za sebou rozhodně nebude cílem nové sezony.


Jak to tedy bylo na začátku tohoto postupového ročníku?
Věděli jsme, že máme silné družstvo, ale postup striktně stanoven nebyl. Ale už asi po prvních třech kolech se začalo rýsovat, že při troše snahy a štěstí bychom postoupit mohli. Takže asi od té doby už byl postup i cíl.

Představoval jste si při zakládání klubu, že do tří let budete v první třídě?
Klub jsme založili víceméně proto, aby se něco kulečníkově dělo.Tehdy to samozřejmě nemohl nikdo tušit, že se klub tak rychle vypracuje do této úrovně. Ale když se ohlédnu zpět, tak je to jakési zadostiučinění, anebo spíš odměna na práci, kterou jsme odvedli, a za to, že klub existuje na nějaké solidní bázi.

Založit klub asi není tak těžké, ale jak jste dosáhli zvyšovaní sportovní úrovně?
Určitě tu byl dobrý základ vlastních hráčů a jejich vůle přizpůsobit se potřebám závodního kulečníku. Protože závodní kulečník je opravdu o něčem jiném než běžná hra v komerčních klubech nebo v restauracích. Od založení nebylo moc hráčských změn. V podstatě jen dva noví přišli. Pro třetí třídu Karel Pavlík a před jejím koncem Pavel Sedlák. Oba mají zkušenosti z jiných klubů i vyšších soutěží.

V čem hlavně byl Vyškov lepší než ostatní, aby druhou třídu vyhrál tak suverénním způsobem?
Ano, bylo to přesvědčivé vítězství a mohlo být ještě přesvědčivější, kdyby nám zbytečně neuteklo utkání předposledního kola doma s AKK Brno C. Naše převaha spočívala v šíři kádru. N a vysoké úrovni. Nejlepší byli právě Karel a Pavel, ale každý z nich si vybral i slabší chvilku, což jsme ale dokázali eliminovat. Dokonce jsme ani neměli problémy, když jsme nastupovali v nekompletní sestavě. I tehdy jsme vyhrávali celkem přesvědčivě.

Jak tedy vypadá optimální sestava?
Disciplínu volná hra a kádr hrávali Pavel Sedlák a Karel Pavlík, jednoband Martin Studnař a Miroslav Polášek. Trojband hrával Karel Pavlík, který s průměrem skoro jeden karambol patří k kraji v velmi silným hráčům. Když nemohl hrát, Pavel Sedlák ho v této disciplíně dokázal solidně nahradit.

V loňském roce postupovalo s áčkem i béčko. Dlouho to na jeho postup vypadalo i letos. Kde se stala chyba?
Přiznávám, že jsme si po dobrém začátku přáli, aby postoupilo také. Náklady na třetí a druhou třídu jsou prakticky stejné a výkonnostně by to pro klub bylo přínosem. Jenže jsme trochu podcenili systém nasazování hráčů do zápasů. Byl hodně demokratický, tedy takový, aby si všichni zahráli přibližně stejně. Netaktizovali jsme. To se nám ve druhé polovině trochu vymstilo. Prohráli jsme v Rosicích a v Třebíči a ztrátu už jsme nedohonili. S Třebíčí jsme pak i doma prohráli, o jediný karambol, a oni nám tím utekli o čtyři body. To už nešlo dohnat. Ale smutní z toho nejsme. Pokusíme se o postup v příští sezoně.

Takže nejprve, co bude cílem pro A mužstvo?
Pokud zůstaneme v tomto složení, a vypadá to, že ano, tak určitě máme na klidný střed tabulky. Vycházím z toho, že v kulečníku se dají výkony poměrně slušně porovnávat. I v první třídě je podobná situace jako ve druhé. Kluby mají většinou jasnou jedničku a za ní je trochu mezera. Průměrní hráči. My máme dva silné hráče, a pokud by ještě jeden přišel, tak nám nemůže hrozit ani boj o záchranu.

Máte v hledáčku takového hráče?
Ano, ale možností je víc a je předčasné uvádět konkrétní jména, protože do zahájení nového ročníku se opravdu může stát mnoho věcí. V každém případě by to měl být hráč minimálně na úrovni Pavlíka a Sedláka.

V tom případě byste ale byli schopní možná hrát i o postup do druhé ligy.
Podmínky, co se týká herny, tady jsou. Mnozí hráči, kteří k nám přijedou, dokonce říkají, že je to skoro kulečníkový ráj, že málokde v republice je na takové úrovni něco podobného. Nebudu tedy zastírat, že když se nám zatím všechno takhle dobře vyvíjí, že nepřemýšlíme ani o této možnosti. Navíc ve Vyškově není těch ligových sportů nějaký nadbytek. Ale je opravdu předčasné plánovat postup. Muselo by se splnit hodně dalších věcí a především tedy to, co jsem naznačil, posílení družstva.

A co finance, případná posila by jistě něco stála.
Žádný z našich hráčů z klubu žádné peníze nedostává, právě naopak hráči musí sami do toho něco vložit. To bude platit i nadále.

Co klub dělá pro vyhledávání talentů třeba ve městě?
Klub máme postavený na ryze závodní bázi, ale pořádáme i turnaje pro veřejnost, i když nemůžu říkat, že mají nějaký náborový charakter. Ale cílem je přitáhnout ke klubu víc zájemců. Hotový závodní hráč se na nich zatím neobjevil, ale jakási kulečníková osvěta to určitě je. Mnozí z těchto hráčů si už pořídili vlastní vybavení, tágo i koule. A snaží se trochu i trénovat. Uvidíme, třeba se časem objeví i talent, který bude mít vůli dostat se na nějakou vyšší úroveň. Už jsem naznačil, že hrát kulečník závodně je úplně něco jiného, než šťouchat v hospodě.

Nebylo by určitým řešením dát těmto hráčům prostor třeba v C družstvu?
Možná ano, o zřízení C mužstva skutečně uvažujeme. Tendence z řad hráčské základny tu jsou. Hráčů je dost. Ale není to jenom o hře samotné. Jsou tu i důležité věci, které navenek nejsou vidět. Potřebujeme obsazovat soutěže nejen hráči, ale i rozhodčími. A to už je problém, protože kulečník je časově velmi náročný sport. Kulečníkový zápas družstva není devadesát minut, sprcha a dost, ale zabere půl soboty nebo neděle, a když jedete ven tak vlastně celý den. Takže s pískáním to může být taky celý víkend. I tohle musíme zvážit. Potřebovali bychom vytvořit jakýsi relativně samostatný celek rozhodčích. Pokud má hráč soudcovat a hrát mistrák v jeden den, to se na jeho hře musí negativně projevit. I tohle tedy musíme zvážit, a máme na to celé léto, než podáme přihlášku.

Jaké další novinky chystáte?
V herně vyměníme jeden poolový stůl za velký karambolový. To je předpoklad pro zlepšení výkonnosti hlavně u hráčů trojbandu. Kvalita z velkého stolu se přenáší na malý stůl. A výhledově bychom snad mohli hrát i nějakou disciplínu na velkém stole. Určitě trojband. Máme tu výborného Karla Pavlíka, docela velký výkonnostní pokrok udělal a dělá David Pacejka. Mohli bychom taky vzít někoho dobrého na hostování. Od velkého stolu si slibujeme opravu dost.

Takže naznačujete, že vyškovský kulečník má před sebou dobrou perspektivu?
Snažíme se, aby měl. Konkrétní kroky k tomu jsem už naznačil. Chceme přivést posilu pro malý stůl, udržet tedy I. třídu, pokusit se postoupit s béčkem do druhé třídy, případně založit C družstvo a rozjet tréninkový systém a možná i soutěže na velkém stole. Při tom všem ale zůstává základní podmínka. Musíme zůstat pohodovým klubem a dobrou partou, která je taky jedním s důvodů našich dosavadních dobrých výsledků. Příprava na novou sezonu začne koncem srpna. Do té doby musíme všechno pečlivě promyslet a připravit.

KP II. třídy

Tabulka:
1. KPK Vyškov 14 13 0 1 172:80 26
2. Pohořelice 14 9 0 5 158:94 18
3. Rosice B 14 8 1 5 142:110 17
4. Hodonín 14 7 1 6 125:125 15
5. AKK Brno C 14 6 0 8 108:144 12
6. Znojmo 14 4 0 10 114:138 8
7. Otnice B 14 4 0 10 96:154 8
8. Rajhrad 14 4 0 10 91:165 8

Hráči

Pořadí jednotlivců v soutěži – největší série / generální průměry

Volná hra:

4. Pavel Sedlák ⋌113 / 9.47

5. Karel Pavlík⋌67 / 7.43

13. Miroslav Polášek⋌39 / 5.39

27. Martin Studnař⋌ 29 / 4.52

Kádr 52/2

1. Pavel Sedlák ⋌52 / 6.10
2. Karel Pavlík⋌41 / 6.06
3. Martin Studnař ⋌44 / 4.47
4. Miroslav Polášek⋌ 32 / 3.79

1B (jednoband)

1. Karel Pavlík ⋌17 / 3.53
2. Martin Studnař ⋌16 / 2.33
3. Miroslav Polášek ⋌20 / 2.03
4. Pavel Sedlák ⋌4 / 1.50

3B (trojband/kvarty)

1. Karel Pavlík ⋌7 / 0.700
2. Pavel Sedlák ⋌7 / 0.409