Vyškovští basketbalisté o víkendu otevřou dveře nového ročníku oblastního přeboru druhé třídy. Vedle rezervního týmu o soutěž níž se tak pokusí vylepšit renomé vyškovské košíkové, a to se změnami sestavy a trenéra. Této pozice se ujala v hale Za Parkem už známá hráčská i taktická opora Petr Madžarov.


Představíte v krátkosti svoji dosavadní basketbalovou činnost?

Začínal jsem hrát už na Základní škole Tyršova. V sedmnácti letech mi přišla nabídka hrát juniorskou extraligu v Olomouci, ta se neodmítá. Strávil jsem tam dva roky a paralelně s tím hrál ve Vyškově krajskou soutěž. Studoval jsem přitom ve Slavkově, kde jsem později začal trénovat děti. A ve Vyškově jsem už zůstal jako hráč a časem trenér mládeže.

Vaše zkušenosti s vyškovským klubem jsou tedy bohaté?
Dá se říct, že ano. Prakticky od svých patnácti let jsem tady, prošel jsem dorostenci, muži a taky jsme trénoval.

V poslední sezoně vás ale pod vyškovskými vysokými koši příliš vidět nebylo. Čím to?
Bylo to složitější období. Dodělal jsem školu, přišly pracovní povinnosti a osobní věci. Bylo toho na mě docela moc, seděl jsem na více židlích a těžko stíhal.

Jste tedy novým trenérem vyškovského A týmu. Měl jste o tuto práci velký zájem?
Šlo v podstatě o demokratickou volbu, sešel se celý kruh lidí vyškovského basketbalu počínaje dorostenci a nejstaršími konče. Místo trenéra bylo volné, a když došlo na volbu, nikdo o to neprojevil výraznější zájem. A tak jsem do toho iniciativně vstoupil, že to povedu minimálně do září. A tak nějak mi to už zůstalo na celou sezonu.

Trenérské zkušenosti máte „pouze“ s mládeží. Přijal jste pro sebe novou funkci bez obav?
Nějaké obavy tu určitě jsou, je těžší vést a namotivovat partu chlapů než děti. Každý už má vlastní hlavu, každý to vidí trochu jinak. Když budou špatné výsledky, negativní odezva bude jistě intenzivnější než u mládeže, tam se přeci jenom občasné výkyvy dají pochopit.

Je z vás tedy minimálně pro jednu sezonu kouč a špitá se, že hrající…
To ještě není úplně dořešené. Zatím budu normální klasický kouč, to vykrystalizovalo v průběhu prázdnin. Můj subjektivní názor je takový, že hrát a trénovat dohromady není ideální. Zákonitě jednu nebo druhou věc ošidíte, něco z toho děláte jen na polovic. Takže zatím budu jen trénovat a uvidíme, jestli se objevím na hřišti. Záleží to na tom, co se vše bude dít.

Ale basketbal hrajete od mládí, nebude chybět až přespříliš?
Určitě by chyběl, jsem u basketu patnáct let. Ale jak říkám, nemyslím, že se to dá dobře skloubit. Udržet trenérský nadhled není od věci, není potřeba to prohlížet zevnitř. Kluky znám dokonale.

Pojďme ke kádru. Jak se vám líbí?
Líbí. S klukama jsme se bavili, že střízlivý odhad je střed tabulky. Příprava byla fajn, všichni poctivě makali, nebyly tam žádné spory nebo podobně. Dobrou přípravu potvrdil i přípravný zápas.

Ten jste odehráli se silnými brněnskými Černovicemi, prohráli jste jen o tři body. Takže dobrá zkouška?
Přesně tak. Černovičtí jsou o soutěž výš, trénovali ještě intenzivněji než my, ale my s nimi drželi krok. Z tohoto hlediska to byl výborný výsledek, kluci zabrali, bojovali, líbilo se to.

K dispozici máte i některé nadějné mladíky, loni jako dorostenci měli do posledního zápasu na dosah titul přeborníka kraje. Jsou posilou?
Teď už to posila je. Tihle kluci už minulý rok pendlovali mezi dorostenci a muži, takže takový ten nováčkovský rok si odbyli. Nasbírali zkušenosti a začíná se projevovat, že už to od nich není ani trochu lidově řečeno jalové. Snažíme se o kolektivní pojetí hry a oni tam výborně zapadají.

Na druhé straně zůstali i ostřílení basketbalisté. Nebojíte se trochu toho věkového kontrastu uvnitř jednoho týmu?
Ze začátku mě to napadlo, ale postupně po trénincích se ukázalo, že to tak problematické nebude. Zapadlo to do sebe výborně. Není to totiž osmnáct let versus čtyřicet, máme v mužstvu věkovou různorodou směsici a každý do systému něco přináší.

Je aktuálně nějaká herní činnost, kterou považujete za přednost a naopak kde cítíte nutnost se zlepšit?
Těžká otázka, ale myslím, že jsme více útočně ladění. Je mi to i sympatičtější, čímž rozhodně nechci říct, že budeme zanedbávat obranu. Procentuálně bych to viděl tak šedesát na čtyřicet ve prospěch útoku. A potvrdilo se to i v tom přípravném zápase. A pokud mám jmenovat problém, pak je to post rozehrávače. Na něm je teď David Slouka, i on dělá chybičky, ale je to klasický rozehrávač. Potíže jsou v tom, že když vypadne ze hry z jakéhokoli důvodu, musí zaskočit jedině někdo z křídla.

Loňská sezona se v oblastním přeboru druhé třídy vůbec nepovedla, Vyškov zachránily od sestupu jen výsledky jiných soutěží. Co je potřeba změnit, aby se to neopakovalo?
Nebylo to tak zoufalé. Vše to plynulo z toho, jak musel být tým poskládaný. Mladíci se zapracovávali, někteří zkušenější odešli do béčka. Trenér Richard Beránek odvedl dobře svou práci. Co změnit? Chci náš basket zjednodušit. Zažité akce, týmová souhra a uvidí se.

Prozradíte cíl pro novou sezonu?
Pro tuto sezonu střed tabulky. S tím, že když budeme níž, bude to zklamání, výš zase příjemné překvapení. Když už, tak já jako bytostný optimista očekávám to druhé.

Oblastní přebor, to je hodně mužstev a spousta zápasů. Kdo se bude podle vás prát o titul?
Letos to bude vyrovnaná soutěž, vepředu by měli být ti, kteří mají dobrou členskou základnu včetně dorostenců. Takže Zlín, dobrá bude Břeclav, myslím, že Tišnov bude nahoře. A další.

A co druhý pól tabulky, tam se objeví kdo?
Doufám, že my ne, to by byl velký nezdar. Myslím, že tam uvidíme Boskovice, Slavičín, možná někoho dalšího. Mimochodem musím říct, že jezdit do Slavičína je opravdu peklo. Předvádí doma něco hrozného, takový sport mezi basketbalem a ragby, navíc je to daleko. Ale ne, že bych jim zase přál sestup, tohle zklamání nepřeji nikomu.

Na koho si věříte vy, kdo budou vaši největší konkurenti?
Tak pod námi by měly být kromě Boskovic a Slavičína věřím i Kuřim, Kroměříž bychom také mohli zvládnout. To jsou všechno hratelné týmy, doma určitě a venku při optimální konstelaci hvězd.

A právě s Kroměříží v sobotu začínáte. Vstup do sezony bude hodně důležitý, že?
Určitě. Věříme si na ně, to je jedna věc. Druhá věc je ta, že mívají každý rok úplně jiný tým právě proto, že mají velkou základnu. V podstatě nevíme, co očekávat, ale nic jiného než vítězství neberu.

Zmiňme i vyškovskou rezervu v přeboru třetí třídy. Jak vidíte její možnosti?
Těžko říct, u béček to bývá různé. Ale tam už možná budou více vidět generační rozdíly. Bývalí dorostenci, co už jich bylo málo a nehrají u nás, přešli do béčka. Jsou to borci osmnáct let a podobně, na druhé straně stojí veteráni Kroutilík, Paluda a další. Nemyslím si, že by měli letos takový tah na vítězství jako loni, je tam prostě obroda týmu. Ale špatně hrát určitě nebudou, to tím nechci říct.

Nepříliš veselý je u vyškovského basketbalu malý počet diváků. Čím to podle vás je?
Tak dost podstatně tím, že doposud nepodáváme dostatečné výsledky na to, aby přišli. To si musíme přiznat a teď se to pokusíme změnit. A pak basket je ve Vyškově přeci jenom v pozadí, ačkoli tu má obrovskou tradici.

Pozvěte je na úvodní zápas.
Samozřejmě srdečně zvu všechny, přijďte doufám na vítězný zápas. Uděláme pro to všechno. Může to být hodně zajímavé, jak si poradíme se soupeřem, který je dlouhodobě nečitelný. Pro oko diváka by to měl být pohledný útočnější basketbal.

Soutěže Vyškova

Oblastní přebor II. třídy mužů

BK Vyškov, Slavia Kroměříž B, SKB BP Brno Černovice U20, TJ Lokomotiva Břeclav, TJ Sokol Podolí, TJ Znojmo, SK Slavičín, SK Kuřim, Jiskra Kyjov, Proton Zlín, SK Basketbal Tišnov, BK TJS Uherský Brod.

První zápas

Sobota 9. října, 16.00 hodin

Vyškov, hala Za Parkem

BK Vyškov – Slavia Kroměříž B

Oblastní přebor II. třídy

Sobota 9. října, 17.45 hodin

Vyškov, hala Za Parkem

BK Vyškov B – TJ Sokol Ždánice