Timbersport, souboj silných chlapů s dřevem a motorovou pilou, bude k vidění v sobotu 21.4. na celodenní akci v Pístovicích. Nemalou část z tohoto mladého a v České republice zatím nepříliš známého sportu totiž ukáže přítomným jeden z nejpovolanějších.

V rámci Dne zahradní techniky jedné tamní firmy předvede své umění Martin Komárek. Čtyřnásobný mistr Evropy a třetí z posledního mistrovství světa. Komárek, jehož domovem je Osek u Břeclavi, se v Pístovicích nepředstaví poprvé, zaujal tu už minulý rok.

„Martin je můj velký kamarád a před rokem jsme si řekli, že něco takového domluvíme. Teď už z toho máme v podstatě tradici,“ vysvětlil organizátor celodenní akce Petr Doležel.Minulý ročník mělo jeho vystoupení obrovský úspěch, a tak zřejmě mají Pístovice nové každoroční zpestření jara.

A co se pod pojmem timbersport vlastně skrývá? Je to velice atraktivní a zajímavý sport, jehož název by se dal nejlépe přeložit jako dřevorubectví. Světoví šampióni při něm ukazují, jak perfektně ovládají všechny možné druhy sekyr a pil.

„Nejhezčí na tomto odvětví je, že jde o čistý, poctivý a dosud nezkažený sport. Rozhoduje nejen rychlost a odvaha, ale také umění,“ charakterizoval Doležel.

Sobotní exhibice majitele bronzové medaile z poslední bitvy o mistra světa proběhne hned ve třech kategoriích. Nejprve diváci uvidí přesekávání stojícího kmene, nazvané Underhand Chop, a poté nejlepší Evropan tohoto sportu pořádně zahřeje ruční pilu při Single Bucku. Své účinkování zakončí disciplínou Hot Saw, tedy řezání extrémně silnou motorovou pilou.

Pořadatelé připravili ještě jedno další překvapení. Komárek totiž s největší pravděpodobností ukáže i svou běžnou práci. „Timbersport je extrémně nákladný, takže si Martin vydělává jinak. Takzvaným socháním motorovou pilou. I to by u nás ti, kteří přijdou, mohli vzhlédnout,“ láká k návštěvě Doležel.

Diváci ovšem nemusejí zůstat jen v roli pozorovatelů. „Vše, co bude u nás k vidění, si všichni můžou sami vyzkoušet na vlastní kůži,“ dodal autor pístovické akce. Celý sobotní program začíná v devět hodin dopoledne a Komárek by měl být přítomen až do sedmnácté hod