Startovat na olympiádě je snem každého sportovce a na jednu českou se již podívali.

Vyškovští plavci vyrazili minulý týden do Ústí nad Labem na pětidenní oslavu sportu v tuzemsku, Hry třetí olympiády dětí a mládeže České republiky. Tato akce se koná vždy jedenkrát za dva roky a letos na ní zkusilo uspět také pět zástupců Klubu plaveckých sportů Vyškov.

Jejich očekávání byla poměrně skromná. „Příjemně mě překvapila nominace, že jsme tam měli pět plavců. Čekal jsem od nich finále a ve skrytu duše myslel na stupně vítězů,“ uvedl vyškovský trenér Richard Cupák. A jeho přání se do puntíku potvrdilo.

Ze své strany za fantastické může ústecké klání považovat Luděk Vrtílek. Ten dokázal, že ve své věkové kategorii hledá v tuzemsku jen velmi těžko konkurenci. Získal totiž dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. První místa obsadil jako člen štafet na čtyřikrát padesát metrů volným způsobem a polohový závod, jako druhý dohmátl v disciplínách padesát a sto metrů volným způsobem.

Svoje výsledky obohatil i šestou pozicí na motýlkářské stovce. „Luďkovi nemůžu z mého pohledu absolutně nic vytknout. Obhájil své pozice z mistrovství republiky a na kontě má navíc další dva osobní rekordy,“ pochválil svého svěřence Cupák.

Svým kamarádem se rozhodně nenechal zahanbit ani Tomáš Cigánek, jehož sbírka úspěchů se rozrostla o dvě cenná stříbra. Ty si vyplaval při svých polohovým startech na dvoustovce a při štafetě. Bronz přidal v další štafetě a své ústecké účinkování dovršil pátým a osmým místem na motýlkářských tratích. „Polohovka je jeho skvělá disciplína, čekal jsem, že bude na předních místech a potvrdil to,“ řekl vyškovský kouč.

Další tři vyškovští plavci ale také nepropadli. Daniela Poláková se probojovala při závodě na sto a dvě stě metrů motýlek na sedmou, respektive devátou příčku a Andrea Fialková byla sedmá při znakařské stovce. Kromě toho měla na české olympiádě smůlu, když volnostylařská štafeta, jejíž byla členkou, zůstala těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Poslední talent vyškovské výpravy Nikola Poláková uzavírala první desítku výsledkové listiny v boji na sto metrů motýlek a o příčku horší byla na dvojnásobné trati.

Sečteno a podtrženo, z celkových dvanácti disciplín, kterých se svěřenci KPS Vyškov účastnili, se hned v osmi případech prosmýkli až do finále a získali celkem sedm medailí.

„Co dodat, z výkonů našich plavců na mládežnické olympiádě jsem nadšený hlavně proto, jak náročný program během posledních týdnů kluci a holky měli,“ zhodnotil Cupák.