Že se zástupci Klubu plaveckých sportů ve Vyškově už dnes mohou měřit se svými soky z nejlepších tuzemských oddílů, je všeobecně známo. Po náročné sezoně, zakončené výbornými výsledky na republikových mistrovstvích, nyní při prázdninovém odpočinku probírají, co se povedlo a co by se dalo zlepšit. O tom více prozradil jeden z trenérů Richard Cupák.

Můžete na začátek stručně představit KPS Vyškov?
Je to oddíl, který má za sebou už sedmiletou historii. Předtím ve Vyškově žádný klub vůbec neexistoval, takže jsme začali úplně znovu. Kdysi tady ještě v minulosti klub byl, ale ten zanikl o mnoho let předtím, než jsme do toho šli my.

V jakých věkových kategoriích máte své zástupce?
Máme tři základní tréninkové skupiny. Přípravka a desetiletí až jedenáctiletí, ty vedou kolegyně, a já mám mladší a starší žáky a dorost. Ženy ani muže vůbec nemáme, a to z jasných důvodů. Fungujeme pár let a naši svěřenci musí teprve dorůst do potřebného věku, abychom mohli vytvořit tým dospělých.

Je dostatečná členská základna?
Máme dohromady asi kolem osmdesáti dětí. Teď už se jich hlásí dostatek, ale i tak bychom potřebovali více. Chápu, že je těžké srovnávat, ale například Brno má každý rok asi čtyři sta nových zájemců, my tak dvacet. Některé ročníky, například devadesát tři, máme opravdu slabé. A teď k ukončené sezoně.

Nejprve jaké sportovní vrcholy obsahovala?
Jsou prakticky každý rok stejné. Jsou to krajské přebory, tedy kvalifikace na Poháry desetiletých a jedenáctiletých. Ty nahrazují u těchto kluků a děvčat klasické mistrovství. Dále se koná Mistrovství České republiky žactva a dorostu. Žádný jiný šampionát se vyškovských plavců netýká. To se vždy děje v období červen a červenec. Opakuje se i v zimě, tedy existují dvě vrcholná období.

A jak vyplňujete čas mezi těmito akcemi?
Závodů je samozřejmě o mnoho víc. Kromě toho působíme v osmikolovém Plaveckém poháru České republiky. S účastí na těchto bojích je spojena i podmínka pro přijetí do národní reprezentace. A jsou i různé další dílčí závody.

Vraťme se tedy k letošním mistrovstvím. Jak jste si vedli?
Výborně, pokud jde o letní, kde jsme měli tři svěřence, a to Andreu Fialkovou, Luďka Vrtílka a Tomáše Cigánka. Dohromady dovezli šest medailí, když Cigánek dokonce stanul na stupínku nejvyšším. V zimě se pak první dva jmenovaní znovu zaskvěli a na šampionátu získali dalších pět cenných kovů. Splnili to, co jsme jako trenéři očekávali, nebo spíš i trochu překonali. Kromě medailí máme na kontě i mnoho dalších umístění v nejlepší pětce jednotlivých disciplín. Příjemně mě překvapili zejména Jan Hampl a Tereza Michálková.

Existuje možnost, že by se nějaké vyškovské dítě dostalo až do české reprezentace?
Tahle šance je čím dál víc reálná. Nominačním časům se přibližují zejména tři plavci, právě Fialková, Vrtílek a pak ještě i Nikola Poláková. Fialková a Vrtílek už je dokonce mají zaplavány, ale na pětadvacetimetrovém bazénu. A na limity je potřeba dosáhnout ve dvakrát větším. Na příští rok už jsou nové vylepšené hodnoty, splnit je bude hodně těžké, ale uvidíme.

Jaká je tedy spokojenost s uplynulou sezonou kompletně?
Myslím, že můžeme být spokojení. Samozřejmě vždycky může být lépe, ale také hůř. Na mistrovstvích jsme bojovali skvěle, a ostatní akce jsme také zvládli dobře. Asi jediný závod, který se mi nelíbil, byla Velká cena Ostravy. Ten se dá označit za nepovedený. Děti byly unavené z těžké série předchozích plaveckých bojů a náročného tréninku.

Trápí klub i něco negativního, nějaký organizační problém či něco podobného?
Nevím, ideální by bylo, kdyby tu byl padesátimetrový krytý bazén. To je ale problém drtivé většiny oddílů. V České republice je dohromady jen osm takových sportovišť, takže s tím se nedá nic moc dělat. Jsou i jiné problémy, ale ty se řeší.

Co čeká vyškovské sportovce v nejbližší budoucnosti?
Teď mají volno. V létě jich ale asi šest pojede na plavecké soustředění s Květoslavem Svobodou do Znojma. Rozhodně jim to dá hodně. Pak děláme tábor a naše soustředění začíná na konci srpna. Potom už budeme trénovat na plno.

Co byste si na závěr přál do nové sezony?
Aby se co nejvíce členů KPS Vyškov přiblížilo k limitu do reprezentace, na poháry a republikový šampionát. Kromě toho je třeba zdokonalit techniku plaveckých stylů našich dětí a udělat z nich všestranné plavce.