„Odmalička jsem jezdil s Petrem na tréninky spolu s mým dědečkem, který byl také mým prvním trenérem. Začínal jsem plavat ve vyškovském bazénu,“ líčí počátky své kariéry Tomáš Cigánek.

Jako malý žáček se už v osmi letech zúčastňoval různých soutěží, které odpovídaly jeho věku. První důležité závody, na kterých plaval, byly oblastní přebory. A postupně přibývaly další a další a tak do dnešních dnů získal celkem čtyřicet titulů oblastního přeboru a spoustu prvních míst na různých soutěžích.

„V kategorii deset až jedenáctiletých mám patnáct titulů v Českém poháru a to vše v osobních rekordech, kterých jsem dosud překonal sto dvaadvacet,“ vypráví plavec. Jeho nejlepší disciplínou jsou polohovky, motýlek i znak.

Od počátku je členem plaveckého klubu Vyškov. „U počátku mého plavání byl dědeček, který mě k plavání dostal a honí mě dodnes,“ říká s úsměvem Tomáš.

Dnes je jeho hlavním trenérem Petr Jakubčík. Tréninky má šestkrát v týdnu dohromady devět hodin. Nejprve začínají rozcvičkou, potom zhruba jeden kilometr probíhá rozplavání a pak už následují speciální tréninky všech disciplín. Mezi jeho oblíbený styl patří motýlek, protože je to prý taková královská disciplína.

Tomáš se jinak zúčastňuje všech možných soutěží, pohárů i velkých cen. Ale hlavní závody jsou ovšem oblastní přebory, které jsou nominační k vyšším závodům, jako jsou poháry České republiky a jejich mistrovství.

„Moje nejdůležitější účast byla na Pohárech České republiky a letos nakonec i účast na českém mistrovství,“ popisuje Tomáš Cigánek. Tam získal tento rok tři tituly mistra České republiky, dvě druhá a jedno třetí místo.

Také si cení vítězství v Karvinském motýlkovém trojboji. Z olympiády mládeže za Jihomoravský kraj v Ústí nad Labem si dovezl dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

A co ho na plavání baví nejvíce? Rozvíjí fyzičku a také tak zístkal spoustu přátel. „Je to prostě prima sport,“ řekl Tomáš.

Volného času mu sice už moc nezbývá, ale když se nějaký najde, rád sedne k počítači, poslouchá hudbu nebo je s kamarády. A pokud to půjde, chce plavat co nejdéle a jednou by rád také dělal trenérskou práci, aby mohl předávat to, co sám dostal. V cizině zatím ještě nikdy nezávodil, ale je to pro něj velké lákadlo.

Plavání se nese v jeho rodině daleko více. Věnoval se mu jeho bratranec a také jeho máma. „Ještě jsem ji v něčem nedohnal, i když už většinou ano,“ dodává na závěr Tomáš Cigánek.