Jejich výkonnost vzrůstá, i letos by neradi ustoupili ze započatého trendu. To je plán Klubu plaveckých sportů Vyškov pro následujících dvanáct měsíců podle slov hlavního trenéra Petra Jakubčíka. Ten nám více prozradil o minulosti, přítomnosti i budoucnosti oddílu.

Připomeňme, v jakých kategoriích máte zástupce?
Děti začínají u nás plavat od pěti až šesti let věku. To se považuje za takovou minikategorii bez nějakých větších závodů. Ty začínají až v desíti a jedenácti letech, a to hlavně ve formě Pohárů.

No a starší děti až do čtrnácti let už mají kromě dílčích akcí i letní a zimní Mistrovství České republiky. Na něj se mohou kvalifikovat i mládež do osmnácti let, tedy dorost. Dospělé zástupce nemáme.

 

Jak reálná je možnost vzniku dospělého týmu ve Vyškově?
Je reálná, my s ní dokonce počítáme. Až naše mládežnické ročníky dorostou a jejich zájem o plavání neochabne, určitě tu družstvo mužů a žen bude. My nikoho věkově nelimitujeme, jsme otevřený oddíl.

Ale je potřeba ještě něco dodat. Vím z vlastní zkušenosti, že ti, kteří nejsou mezi dětmi tak dobří mohou, najednou být nejlepší a obráceně. Je to o dospívání obecně. Hvězdy mohou vyhasnout nebo zazářit až později.

Jaká je členská základna ve Vyškově? Hlásí se dostatek dětí?
To je otázka, která by měla spíše směřovat na trenéry nejmladší skupiny, ale odpovím i já. Upřímně řečeno jakž takž. Na situaci, kdy děti už nemají o sport takový zájem a spíše zasednou k počítačům či k televizi, to není úplně špatné. Ale mohlo by být lépe.

 

Loni jste zažili spoustu úspěchů, kterého si nejvíce vážíte?
Vážím si osobního rekordu každého plavce z našeho klubu. Samozřejmě medaile jsou skvělé, nominace na hlavní akce sezony potěší, ale u srdce zahřeje už to, že někdo vylepšuje svůj nejlepší čas. To totiž znamená, že se zlepšuje a trenérská práce nese své ovoce. Medaile pak přijdou.

 

Kdybyste měl jmenovat největší talent vyškovského plavání, kdo by to byl?
Těžké říct, ale asi ti, které teď čeká přechod do dorostu. Luděk Vrtílek je člověk, který když se bude zajímat o plavání i dále, může to dotáhnout vysoko. Čáru přes rozpočet, jak už jsem naznačil, může udělat dospívání. Předpoklady zůstat ve špičce mají i Tomáš Cigánek, Andrea Fialková a další.

 

Děti už začaly v novém roce trénovat? Co vás teď čeká?
Od středy trénují, bude to jen lehká příprava. Zaměříme se pak na první velké závody, kterými budou zimní přebory dorostu. Tento rok bude závodně nabitější, přihlásili jsme se do Poháru družstev.

 

Máte nějakou vizi do dalších několika let?
Ošemetná otázka, nemůžu na ni přesně odpovědět. Naši současní svěřenci mají myslím velký potenciál a jestli se k nám přihlásí i další talenty, uvidíme. Chceme prostě pokračovat v nastoupeném cyklu a získávat další dobré plavce.

 

Co byste popřál do roku 2008 vyškovským plavcům?
Hodně osobních rekordů a těm, kteří na sobě tvrdě pracují, přeji, ať se jejich výkony posouvají směrem vzhůru.