Za dobu sedmnácti let, co se plavání věnuje prošel třemi oddíly. „Do dvanácti let jsem plaval za vyškovský klub. Po jeho zániku jsem začal každodenně dojíždět na tréninky do oddílu TJ Pozemstav Prostějov. Od osmnácti let až do teď jsem v Brně v největším klubu v Kometě a mým trenérem je Zdeněk Tobiáš,“ popisuje svoje působení Jiří Vlček.

Specializuje se na tratě dvě stě metrů prsa a polohový závod a pak ještě na čtyři sta metrů také polohový závod. Jako doplňkové tratě má padesát a sto metrů prsa.

Jirka trénuje prakticky každý den, jen v neděli má volno. V bazénu tráví dvakrát dvě hodiny ráno a pak ještě odpoledne. V sobotu už jen ráno. K tomu má ještě v úterý a ve čtvrtek posilovnu plus individuální trénink. Ty samé dny musí procvičovat i obratnost a dynamickou sílu.

Mezitím vším trénováním ještě chodí do školy. Studuje Fakultu sportovních studií Masarykovi univerzity v Brně obor Tělesná výchova a sport, směr trenérství. I po dokončení školy by rád ve studiu pokračoval.

Jirka se účastní nejrůznějších závodů. „Nejdůležitější je Mistrovství České republiky a to zimní i letní část. Pak kvalifikace na vrcholné akce typu Mistrovství Evropy, Mistrovství světa, Světová univerziáda a Olympijské hry. Dále se účastním osmi závodů českého poháru nebo také například Velké ceny Slovenska nebo závodů v Monacu,“ líčí plavec.

Nejvíce si pak asi cení třináctého místa na Mistrovství Evropy juniorů v Linci. Významné pro něj také bylo, že držel český dorostenecký rekord na dvě stě metrů prsa jak na pětadvacetimetrovém tak padesátimetrovém bazéně. Byl osmkrát dorostenecký mistrem České republiky.

„Poslední největší úspěch v tomto roce bylo dvanácté místo v Monaku za účasti širší světové špičky v čele s olympijským vítězem Kitajimou z Japonska,“ vypráví Vlček.

Nejvíce ho na plavání baví ta dřina a náročnost tohoto sportu. Také dobrý kolektiv plavců v jejich družstvu. Přesný důvod nemá, cítí pocit seberealizace a uspokojení.

A co mu to všechno přináší? „Plavání má nároky na komplexní rozvoj člověk, sebekontrolu, soustředěnost, psychickou odolnost, obratnost, sílu, pracovitost a píli. Dále také cestovat a poznat svět z jiného pohledu než turista,“ vypráví mladý plavec.

Kromě plavání se věnuje různým druhům sportů, práci na počítači, sledování filmů nebo se rád pobaví s kamarády nebo jen odpočívá. Jinak také díky plavání navštívil v podstatě většinu zemí Evropy. Nejdále byl na závodech na Kypru a na soustředění na Kanárských ostrovech.

Co říká na olympiádu? „Každý sportovec by chtěl na olympiádu, zvláště do Pekingu, ale záleží, zda se podaří splnit tvrdý limit a ještě to ovlivňuje další faktor. Ale pokusím se. Je to můj sen,“ přiznal Jirka.

V plavání se bohužel setkal i s negativním zážitkem a to hned dvakrát. Jeho soupeři podváděli díky dopinku. Ale jinak si Jirka pamatuje spíše ty dobré a pěkné zážitky.