A jaké byly jeho počátky? „Začínal jsem poměrně pozdě, jelikož klub plaveckých sportů Vyškov vznikl teprve před nějakými šesti lety. Svůj podíl na tom, že jsem začal závodně plavat, mají i rodiče,“ vypráví Luděk Vrtílek.

Plave tedy od vzniku vyškovského klubu, což je asi od jeho devíti let. Ze začátku jen trénoval. Jeho první závody, pokud nepočítáme oddílové, přišly až po nějakém roce. Šel hodně rychle nahoru.

„Na mých druhých krajských přeborech, což byla kvalifikace na mistrovství České republiky, jsem se poprvé dostal jen se dvěma starty. Tehdy jsem to vůbec nečekal,“ popisuje soutěžní počátky plavec. Na jeho třetích republikových závodech v Prostějově nastoupil už s pěti starty a dosáhl prvních skvělých umístění. Na to postupně navazovaly další úspěchy.

Luděk se specializuje na tratě padesát a sto metrů volným způsobem. Stále je členem Klubu plaveckých sporů Vyškov a to asi už šest let. O přestupu do jiného oddílu nikdy neuvažoval. Jeho trenéry jsou Petr Jakubík a Richard Cupák. Trénuje šestkrát týdně, což je dohromady asi devět hodin. Přičemž jedna výcviková část trvá buď jednu nebo dvě hodiny.

A jak jeho tréninky vypadají? „Nejdřív se asi deset minut rozcvičujeme. Následuje trénink, který se skládá z rozplavby, která slouží k celkovému rozehřátí a prokrvení svalstva. Dále pak trénujeme paže nebo nohy a následuje hlavní části. Tréninky jsou taky různě zaměřené, buď na techniku nebo vytrvalost,“ líčí sportovec.

Nejdůležitější závody, kterých se účastní, jsou převážně na Moravě. Minulý rok jezdili na Pohárové závody, což jsou po českém mistrovství nejprestižnější závody v republice, které se skládají z mnoha kol v různých městech. „Pro mě jsou nejdůležitější krajské přebory a mistrovství České republiky, které se koná dvakrát do roka, zimní a letní. Letos to byla také Olympiáda dětí a mládeže v Liberci,“ popisuje Vrtílek.

Za dobu jeho devítileté kariéry získal řadu ocenění. Dvě třetí a čtyři druhá místa z MČR na padesát a sto metrů volný způsob. Také dvě druhá místa ze stejné disciplíny a dvě první ze štafet z Olympiády mládeže. Všechny úspěchy jsou pro něho stejně důležité.

Co ho na plávání pak nejvíc baví? „Plavání je sport na výdrž, plný odříkání. Myslím, že je to hlavně o psychice. Jdeš za svým cílem, den co den na sobě pracuješ, i když z toho třeba nikdy nic nebude. Nevidíš hranice svých možností, chce to hlavně se nevzdávat. A to mě na tom baví. Navíc mám rád vodu, takže se do ní den co den těším,“ přiblížil svoje pocity Luděk.

Plavání mu přineslo zkušenosti, psychickou koncentraci, fyzickou pohodu, skvělé přátele a dobrý pocit ze sebe samého. Kromě sportu si občas zajde s kamarády zahrát volejbal nebo florbal. O prázdninách rád vyrazí na hory nebo na tábor. Odpočívá u hudby.

V plavání má svůj vzor, kterým je Michael Phelps. Jinak plavání se chce věnovat i nadále a moc rád by jednou dělal i trenéra. Toto pololetí ho čekají také přijímací zkoušky. Proto bude muset dát škole větší přednost. Ale i přesto by tréninky rád stíhal.