Už více než dvě desetiletí patří ve Vyškově jeden předprázdninový víkend basketbalové vyzrálosti. Na tamní palubovce se sejdou hráči, kteří většinou už kariéru pověsili na hřebík, ale bezedné koše je přitahují dál. Hala Za Parkem je vždy na jeden den zasvěcena Memoriálu Dr. Vlastimila Ščudly.

Jedenadvacátý ročník uctění památky významné osobnosti vyškovského klubu se uskutečnil o víkendu. „Byl to člověk, který tady zažil v padesátých letech první ligu. Později pak působil jako předseda oddílu, funkcionář, jednoduše pro náš basketbal udělal strašně moc,“ představil ikonu místní košíkové aktuální klubový předseda Jiří Fojt. Zároveň potvrdil, že jde o vzpomínku na dotyčného, ale také o přátelské setkání. „Určitě je toho víc. Všichni se na to vždy těšíme, zahrajeme si, zavzpomínáme, jde o pohodu,“ dodal.

Letos se na miniturnaji představila tři mužstva, přijely výběry Sokola Husovice, BK Prostějov a samozřejmě nechyběli domácí. Členové každého z nich museli přesáhnout věk minimálně pětatřiceti let. Na hřišti se proto sešli zástupci hned několika basketbalových generací, z aktivních hvězd na sebe největší pozornost přitahoval husovický Martin Sobotka, pravidelně nastupující ve druholigových Svitavách.

A jak si vlastně vedly týmy přímo v systému každý s každým? Vyškovští v tomto ohledu úplně spokojeni nejsou, výhru si nepřipsali „Nedařilo se nám střelecky. Soupeři měli lepší složení co se týče hráčů se zkušenostmi z vyšších soutěží,“ odůvodnil Fojt. Jeho výběr prohrál 60:90 s Husovicemi a 48:90 s Prostějovem. Vítěze memoriálu bylo potřeba hledat mezi hosty a jejich duel se proměnil v tuhý boj o prvenství. Nakonec ho po výsledku 65:55 ukořistili Prostějovští, o čemž bylo jasno až v posledních minutách hry.