Co vás vedlo k založení florbalové tradice turnajů Open Fair Vyškov?

Prvotní myšlenka vznikla v hlavě mého dlouholetého florbalového spoluhráče, který už asi trochu nestačil s dechem na ligové turnaje, a tak si chtěl založit vlastní, kde si pravidla podřídí své chátrající fyzické kondici. Tomu jsem prostě musel zabránit, a proto jsem se zapojil do organizačního týmu a bdím nad jeho objektivností. Ve skutečnosti je ale mojí hlavní motivací možnost uspořádat sportovní událost pro hráče, kteří se florbalu věnují pro požitek ze hry, a nikoliv kvůli bodovému zisku či umístění v tabulce.

Jak s odstupem roku hodnotíte loňský nultý ročník? Jaké byly ohlasy hráčů či diváků?

Ti hráči, kteří nezkolabovali přímo na hřišti, si stěžovali na velké horko. Ale jinak se ke mně dostaly jen pozitivní ohlasy, což potvrzuje i přislíbená opětovná účast loňských týmů. Já osobně jsem byl lehce rozladěn vyhrocenější atmosférou finálových zápasů registrovaných hráčů, tedy druhého víkendu, kdy jsem měl pocit, že šlo spíše o výsledek, než o florbal.

Vaším cílem je mít ve Vyškově takový svátek florbalu, je to tak?

Přesně. Proto bych rád touto cestou vzkázal všem letošním účastníkům, že není důležité Open Fair vyhrát, ale strávit příjemné sportovní okamžiky a představit florbal širší veřejnosti jako šarmantní sport plný lehkosti a hravosti, který je atraktivní podívanou bez ohledu na výsledek zápasu.

Nasměroval vás loňský ročník třeba i k vychytání pomyslných organizačních much?

Pár mucholapek jsme díky našim partnerům a sponzorům nakoupili, ale hlavně jsme se loni utvrdili v nutnosti rozšíření organizačního týmu. To jsme letos realizovali formou založení nového spolku Open Fair Vyškov, z. s., pod jehož hlavičkou budou nadále tyto naše letní turnaje organizovány.

Mimochodem loni vás trápilo doslova tropické počasí. Ale asi lepší než déšť, že?

Tak určitě! (úsměv) Na druhou stranu deštivé počasí nabízí zajímavé možnosti rozšíření doprovodného programu například o volbu Miss mokrý dres nebo školu florbalového akvaplaningu. Náš flexibilní organizační tým je tedy schopen přizpůsobit průběh turnaje prakticky jakýmkoliv podmínkám.

A jaké počasí máte objednáno na letošní ročník? Chystáte „mokrou" variantu?

S Českým hydrometeorolo­gickým ústavem jsme dohodnutí, že vydají optimální dlouhodobou předpověď přímo pro sportovní areál Orel Vyškov, a co je psáno, to je dáno. Pro jistotu ale máme v záloze vnitřní prostory, kde by se zápasy odehrály v případě, že příroda nebude respektovat předpověď pánů tvorstva.

Teď to hlavní. Jak bude probíhat letošní ročník, opět dva oddělené turnaje?

Ano, zůstáváme u tohoto herního systému. První turnaj se bude týkat amatérských týmů, tedy hrát u nás po předchozím přihlášení může jakákoli parta florbalových příznivců bez rozdílu výkonnosti, věku, pohlaví či politické příslušnosti. Nutná podmínka je jen chuť hrát fair. V tuto chvíli je ještě stále jedno volné týmové místo, takže pokud si chcete zahrát, přihlaste se prosím na e-mailu nebo na Facebooku našeho turnaje. V sobotu začneme základními skupinami a doprovodným programem, v neděli pak budou probíhat vyřazovací zápasy s větší dávkou adrenalinu.

Před rokem vítěz amatérů postupoval do druhého turnaje, kde se potkal na jednom hřišti s těmi nejlepšími florbalisty Vyškovska…

A bude to tak i letos. Je to jedna z odměn pro vítěze z prvního turnajového víkendu, ale těch odměn a překvapení bude u nás spousta, a to nejen pro ty papírově nejlepší. Máme nachystány další individuální ceny spojené s fair play nebo s florbalovou šikovností, ale nechci prozrazovat podrobnosti. Ale zpět k otázce, máte pravdu, vítěz amatérů dostane možnost nastoupit další sobotu proti registrovaným týmům České florbalové unie z Vyškovska.

Představíte nám další změny či vylepšení ve srovnání s nultým ročníkem?

Tak na příklad premiérou bude, že amatéři hrají celý víkend a během turnaje bude k dispozici nejen florbalové vyžití, ale díky vstřícnosti vedení vyškovských orlů si mohou zájemci z řad hráčů i diváků zahrát plážový volejbal, nohejbal, volejbal a podobně. Kromě toho plánujeme bohatý doprovodný program, podrobnosti si ale zatím nechám pro sebe. Další novinkou bude přímý přenos z finálových dnů na webu tvdv.cz a rostoucí povědomí o turnaji nám zajistilo účast více týmů než loni, což turnaji přidá na atraktivnosti.

Do startu turnaje chybí několik dní. Jaké jsou finální přípravy, co vás ještě v posledních dnech čeká?

Není toho málo, je třeba dořešit spoustu věcí, ale děláme to s radostí a úsměvem, to je podstatné. Ve stejném duchu a náladě by měl probíhat celý turnaj ostatně jako ten nultý ročník. Ale nejlepší bude, když se o úspěchu našich finálních příprav přijde každý přesvědčit osobně, pokusíme se vás nezklamat.

Open Fair Vyškov Areál Orel Vyškov
Umělé hřiště, pod otevřeným nebem
Turnaj amatérských týmů 

Sobota 11. června
8.00 – 17.00 zákl. skupiny
Neděle 12. června
8.30 – 14.00 play-off
Přihlášení týmů na openfairvyskov@email.cz nebo Facebooku turnaje 

Turnaj registrovaných týmů ČFBU 
Sobota 18. června
8.00 – 17.00 hodin