Ve Vyškově se o tom v neděli přesvědčili fanoušci futsalu. V hale Za Parkem si dalo dostaveníčko téměř celé futsalové Vyškovsko. Čtvrtý ročník Orel cupu odehrálo deset družstev, tedy o dvě víc než na předchozích kláních. A hrálo se skutečně v povánoční pohodě. I pivečko mezi zápasy trenéři pro tentokrát povolili.

„Nápad uspořádat turnaj vznikl před čtyřmi roky, protože přes zimu se na okrese vlastně nic neděje. Museli jsme jezdit na turnaje jinam, hlavně do Brna. První dva ročníky se odehrávaly v hale v Ivanovicích, ale pro lepší herní podmínky se turnaj přestěhoval do haly v parku ve Vyškově. Protože turnaj už má jakousi tradici, zveme v podstatě stejné týmy. Jedná se většinou o účastníky okresního přeboru Vyškovska.

Rozšíření turnaje na deset účastníků určitě zvedlo sportovní úroveň a vlastně až do posledního zápasu ve skupinách je o co hrát,“ sdělil hlavní organizátor turnaje Petr Nedvěd z FK Orli Vyškov. V turnaji startují soutěžní týmy, ale i družstva složená jen pro tuto jednu akci. Například soupiska týmu Autosklo Hleďa se jen hemžila známými jmény, včetně Jana Pánka, který si zahrál první ligu ve futsale i ve velkém fotbale.

Motivaci až do zmíněného posledního kola zajistil herní systém turnaje. Deset týmů bylo rozděleno do dvou skupin a do čtvrtfinále play off postoupily první čtyři. Prvenství přijel obhajovat FC Kloboučky. Ve skupině A jasně dominoval tým krajského přeboru Amor Vyškov, který skupinu vyhrál bez ztráty jediného bodu. Za ním to ale bylo hodně vyrovnané a černý Petr nakonec zbyl na vyškovský Tomyteam. Zajímavé derby Orlů z Vyškova a z Bučovic až překvapivě vysoko vyhráli Bučovičtí.

Výsledek jen potvrdil slova Petra Nedvěda před turnajem. Ve skupině B byl boj o první místo vyrovnanější. Sapporo Manerov překvapivě porazilo favorizovaný tým Autosklo Hleďa 3:1, ve skupině tak ztratilo jediný bod. Loučení s turnajem z této skupiny vyšlo na tým Fifák Nouzka. Vyřazovací boje poslaly domů jednoho z favoritů Sokol Bučovice.

Ostatní výsledky skončily vcelku podle předpokladů. Prosadil se favorit číslo jedna, Autosklo Hleďa, když v semifinále oplatil porážku Sapporu a ve finále udolal překvapení turnaje West Vyškov. „Byla to paráda. Dobře jsme si zahráli a těší mě samozřejmě i vítězství. Ale musím zdůraznit, že o to nám ani tak nešlo. Tento turnaj všichni chápeme jako setkání starých dobrých kamarádů, kteří mají rádi futsal a fotbal,“ řekl hráč vítězného týmu Roman Lžičař, futsalově kmenově příslušící diviznímu FC Pivovar Vyškov.

Orel cup 2009

Čtvrtfinále - Amor Vyškov – FC Kloboučky 1:4, West Vyškov – Sokol Bučovice 1:1, penalty 3:1. FK Orli Bučovice – Autosklo Hleďa 1:6, FK Orli Vyškov – Sapporo Manerov 0:2.

Semifinále - Kloboučky – West 1:1, pen. 5:6, Autosklo – Manerov 2:1.

O 3. místo - Manerov – Kloboučky 3:1, jen p.k.
Finále Autosklo – West Vyškov 4:1.