Vyškovští nohejbalisté stojí před nelehkým úkolem: pokusit se o malý zázrak v podobě přehrání jednoho z předsezónních favoritů na nejvyšší extraligové příčky Čakovice. V případě prohry v sérii, hrané na dva vítězné zápasy se začátkem už tuto sobotu, totiž budou muset hájit příslušnost mezi elitou proti vítězi první ligy. To vše absolvují v situaci, kdy se potýkají s úzkým kádrem. Více prozradil kapitán Orlů Jan Kaděra.

Začněme letní přípravou na vrchol sezony. Jak probíhala?
Největší náplní prázdninového období bylo objíždění nejrůznějších menších i větších turnajů. Nedařilo se nám na nich špatně, uspěli jsme například na velmi kvalitně obsazené akci na Vranově. Tam naše trojka, ve které se mnou hráli bratři Müllerové, skončila druhá. Kromě zápasů jsme samozřejmě ladili formu na konec sezony i individuálně v mužstvu.

V tomto období došlo i k hráčské změně v týmu, a to negativní. Prozradíte, o koho jde?
Došlo k oslabení soupisky. Odešel Jakub Klaudy, který se u nás chytil hlavně v singlu. Zranění kolene nedokázal doléčit Tomáš Procházka, navíc si ho stáhl zpátky klub z Prostějova. Budeme tak muset dohrávat s hráči z našeho béčka, jmenovitě to bude Radek Šišma a Petr Haluza.

Pro Vyškov v nepovedené základní části se ale nováčci z B týmu ukázali poměrně dobře. Takže změny nebudou znamenat krach nadějí?
To určitě neznamenají. Zvlášť Radek Šišma udělal od začátku sezony obrovský skok, myslím, že ten nás bez problémů doplní. Dovolím si i říct, že to samé platí o Petru Haluzovi. Nebudou to sice tahouni, ale svoje si jistě odehrají. V době, kdy se nám soupiska docela rozpadá, by mohli bolístku zalepit.

V takzvaném play-out čeká po základní části poslední Vyškov pátý celek z Čakovic. Porazit je bude asi obtížné?
Určitě, před sezonou byly pasovány do role jednoho z favoritů, a to se moc nepotvrdilo. Neznamená to ale, že nejsou silné. Mají čtyři reprezentanty v základní sestavě a borci jako bratři Suší nebo Jakub Mrákava jsou výrazné osobnosti. Pokusíme se soka překvapit.

Hraje se na dva vítězné zápasy. Pro vás asi nevýhoda, dvakrát vyhrát je dost?
Souhlasím. Do karet by nám více hrálo, kdyby rozhodovalo jen jediné utkání. To prostě můžete mít super den, všechny míče vám sednou tam, kam mají, a je to tam. Na dva vítězné není tak velká šance, ale stát se může cokoli. Je to sport, a nohejbal zvlášť je o maličkostech, totálně nepředpovídatelný.

V čem spočívá síla hráčů z Čakovic?
V prvé řadě hrají extraligu strašně dlouho ve stejné sestavě, takže sehranost a velká zkušenost je na jejich straně. A pak mají už zmíněné reprezentanty, to je bezpochyby velká deviza. Na druhou stranu musím říct, že když byly u nás, tak třeba Mrákava zvládl uhrát jen jediný bod.

Narážíte na duel, v němž jste doma s Čakovicemi remizovali. Takže se s nimi dá hrát vyrovnaná partie?
V nohejbale se dá hrát s každým. Tenkrát jsme dotahovali, uhráli to vždy do koncovky třetího setu a ta se bohužel nepovedla. My umíme hrát vyrovnaně každý dílčí zápas, ale letos to na konci sad moc nevycházelo. Prostě musí se vydařit koncovky setů, soupeř potom prohrává, je více nervózní a to je naše šance.

Jak postavíte formace? Budete se soustředit na obvykle silné dvojice?
Je fakt, že jsme více dvojkovým mančaftem, ale tentokrát zřejmě uděláme změnu. Budeme se snažit postavit dvě silné sestavy, jednu trojku a jednu dvojku, a nevsázet na vyrovnanost. Pokud se to ukáže jako dobrý tah, pak bychom měli získat tři, čtyři body, a poněvadž se hraje jen do pěti bodů, je vše možné. Věřím, že rozhodne, pokud se s Čakovicemi udržíme od začátku v kontaktu.

Když se dobrá věc nepovede a Orli čakovickou sérii prohrají, čeká vás na začátku října několik duelů o záchranu s vítězem první ligy, kterými budou zřejmě Čelákovice. Znáte je?
Víme, jak mají poskládanou sestavu, známe je a víme, jak na ně. Jsou to mladí kluci, nadšenci, sbírají úspěchy na republice, to taky nebude žádný med. Oni by neměli co ztratit a to jim bude nahrávat. Ale tahle možnost vývoje je ještě daleko, teď je potřeba zkusit potrápit Čakovice.

Z vašich slov je zřejmé, že bojová nálada tedy neslábne a budete chtít nohejbalovou extraligu ve Vyškově udržet…
Bílý kapesník předem rozhodně vytahovat nebudeme. Ale na druhou stranu nemůžu v tuto chvíli slíbit, že i kdybychom zvládli záchranu v extralize, znamená to všeobecné řešení problémů. Máme značné potíže, chybí nám větší podpora prakticky ze všech stran. Je to o penězích a lidech, jdeme teď, co se týče vývoje, směrem dolů a musíme se z toho vyhrabat. Pokud ale jde o sportovní stránku, dáme do toho vše.