Působíte jako trenér Prvního klubu biatlonu Vyškov a zároveň jako vedoucí kroužku biatlonu při DDM Vyškov. Jak jste se k této činnosti dostal?
Dostal jsem se k tomu přes staršího syna Jana, kterého si vybral můj bývalý trenér z mládí Milan Dvořák a přetáhl si ho ze střeleckého kroužku do biatlonu. To bylo před dvěma lety a já jsem je začal doprovázet na všechny závody. Po smrti pana Dvořáka jsem si říkal, že děti musí někdo vést dál, protože měly dobré výsledky. Tak jsem naskočil do rozjetého vlaku.

Je velký zájem ze strany mladých o biatlon?
Před dvěma lety, kdy závodily pouze čtyři děti, se kterými jsem začal jezdit, došlo k nárůstu zájmu o biatlon z řad mládeže. To mě potěšilo, protože jde o atraktivní sport, který jde do popředí zájmu a v kterém se do poslední chvíle neví, kdo bude vítězem.

Jak vypadá příprava svěřenců?
Scházíme se každý pátek na DDM, kde probíhá obvykle střelecký nácvik. Děti se teoreticky seznamují s tím, jak probíhá závod, na co si mají dát pozor, učí se pravidla biatlonu. Také se učí základům atletiky, občas jdeme běhat do zámecké zahrady. Vím, že jednou týdně je málo, ale děti chodí i do jiných kroužků, například fotbalu, florbalu, atletiky, kde mají možnost si zaběhat.

Biatlon je disciplína, ve které se kombinuje klasický běh nebo běh na lyžích se střelbou. Provozuje klub letní i zimní podobu tohoto sportu?
Co si pamatuji, tak Vyškované vždy preferovali letní biatlon, protože náklady jsou o něco menší a také zimní podmínky na Vyškovsku nejsou ideální. Vloni jsme však poprvé zkusili s třemi našimi závodníky i zimní podobu a nemáme se za co stydět. Letos jsme kvůli nákladům zimu vynechali.

Po běhu, který je fyzicky náročný, se biatlonista musí dostat do klidu a maximální koncentrace, pokud má střílet na terč. Jak učíte závodníky tento přechod zvládnout, aby se dovedl rozbouřený organismus zklidnit a člověk se trefil do černého?
To je velký oříšek, aby všechny rady a instrukce děti zvládly a trefily se přesně a nemusely pak běhat trestná kola nebo se jim nepřičetla časová penalizace. V rámci tréninku běháme třeba do schodů, abychom navodili situaci jako na závodech, a poté střílíme na sklopné terče. V zásadě platí, že je nutné se před střelnicí zhluboka vydýchat a při samotné střelbě na stanovišti dvakrát za sebou se na tři čtvrtě dechu vydechnout a nadechnout a poté do osmi vteřin vystřelit. Snažím se děti opravovat, aby dlouhou nemířily a správně dýchaly.

Jakých sportovních podniků se s klubem účastníte?
Co se týče biatlonových závodů, tak se zúčastňujeme regionálních závodů, aby si děti vyzkoušely své první závody v sezóně, například Zdětín u Prostějova, Bystřice pod Hostýnem a další. Dále pokračujeme v krajských závodech v Brně, kde už děti bojují o své první bodíky na nominaci do českého poháru a na mistrovství. Účastníme se i okresní střelecké ligy Vyškova na DDM.

Letní sezona je pryč. Co se vám nejvíce povedlo?
Hodnotím ji jako velice zdařenou, ba dokonce fantastickou. Můžu říct, že mi děti udělaly velikou radost. Je za nimi vidět kus práce, odhodlání, zlepšení, vytrvalost, houževnatost a bojovnost dostát těm nejlepším výsledkům. Republikového mistrovství v letním biatlonu se účastnilo pět dětí. Pro Vyškov jsme dovezli dvakrát zlato v jednotlivcích a tedy i mistrovské tituly, mají je Jan Burian v kategorii žáků B a ve štafetovém závodě Jan Haumer a Jan Burian. Ve štafetě žáků A jsme získali další cenný kov a to druhé místo díky Patriku Mahrovi a Stanislavu Murgašovi. Kromě toho máme ze šesti závodů českého poháru osm medailí.

Co vás v nejbližší době čeká za závody? Míříte na nějaké akce?
Teď nás čekají běžecké soutěže jako Vyškovský mikulášský běh, který pořádá AHA Vyškov spolu s námi. Jako klub chceme bojovat na Brněnském běžeckém poháru a ostatních závodech po jižní Moravě, například Běhu Pálavou v Perné. Bereme to jako přípravu na další sezónu.

Máte v klubu svá želízka v ohni?
Mezi nejzkušenější naše závodníky patří Jan Burian, který zakončil svou sezónu velice dobře. Od příštího roku přestupuje do žáků C, kde už je střelba ve stoje. Dále jsem věřil na medaile na mistrovství České republiky u Standy Murgaše a Patrika Mahra v jednotlivcích, bylo to o kousek, ale na druhou stranu jsme získali první výkonnostní třídu u Jana Buriana, Jana Haumera, Patrika Mahra a Stanislava Murgaše. Z mého pohledu patří velká pochvala pro Jana Vařeku, který si vybojoval v Bystřici pod Hostýnem mistrovskou nominaci a také tu obsadil pěkné jedenácté místo, neboť na začátku sezony měl problém udržet vzduchovku.

Jaké máte klubové plány a cíle do budoucna?
Samozřejmě bychom chtěli dosáhnout minimálně stejných výsledků jako v tomto roce, ale bude to o trošku těžší, protože mnoho našich dětí přechází do starší kategorie. Příští rok budeme mít zastoupení ve čtyřech kategoriích. Přáním je zkusit opět zimní biatlon, ale vše je závislé na zdrojích klubu. Do budoucna bychom chtěli uskutečnit regionální závody například v Lulči na střelnici a navázat zde na spolupráci se sportovně střeleckým klubem. Mým cílem je připravit děti až do dorosteneckých kategorií a naučit je střelbě z malorážky.