Tak nastoupí už za pár týdnů basketbalisté Vyškova k prvním mistrovským zápasům nové sezony oblastního přeboru druhé třídy. Cíl je po loňské příjemné čtvrté pozici celkem jasný. „Neztratit nic z loňských pozic, kdy se docela dařilo," má jasno klubový vedoucí Jiří Fojt. Uvědomuje si, že to nebude jednoduché, ale nikoli nemožné.

Letní přestávka je pryč, začala příprava na novou sezonu. V jaké fázi je ve Vyškově?

Trénujeme už tři týdny. Zatím nejsme kompletní, přeci jen někteří jsou ještě po dovolených, na brigádách, pracovně mimo Vyškov. Ale už se to začíná stabilizovat, budeme brzy v plném počtu.

Bude vás dostatek? Přinesla pauza nějaké změny?

Bude nás zhruba stejně jako loni, máme jen jeden odchod. Letos už jistě nebude hrát Petr Madžarov, jinak budeme snad ve stejném složení. Ještě se tedy rozhoduje Marian Brtníček, ten má k basketbalu ještě fotbal a omezují ho také pracovní věci, tak neví, jak to bude stíhat.

Petr Madžarov, dlouholetý hráč i extrenér, ten bude asi dost chybět, že?

Každopádně ano. Je to hráč, co to prostě uměl, ničeho se nebál, neustupoval, rozdával mladým velké zkušenosti. Ale právě ti by se měli pokusit ho nahradit, přeci jen, museli jsme se bez něj obejít už skoro celou jarní polovinu posledního ročníku.

A přijde někdo nový jako náhrada nebo posila?

Ne, bohužel, zatím nic takového. Máme mládí, kterému se dřív dařilo v dorostencích, a teď jsou u nás v áčku, nasbírali už minulý rok nějaké zkušenosti. Další mládež, kterou můžeme zapojit do mužů, bude až tak za tři, čtyři roky.

Takže nějaká mládežnická družstva Vyškov má?

Je to tak, máme jedno družstvo kluků a jedno děvčat. Jsou přihlášena do nejnižší soutěže věkové kategorie do patnácti let, tedy ročník 1998 a mladší. Tak uvidíme, jak to půjde dál.

Jak se s odstupem díváte na poslední sezonu? Čtvrté místo, to bylo lichotivé, souhlasíte?

Jednoznačně, jsme s tím nadmíru spokojeni. Chybělo jedno vítězství a byli bychom třetí. Mrzí nás hlavně porážka v Podolí, ale co se dá dělat. Hodně nám v prvních zápasech pomohl Ivo Höger.

Dlouhán, původem z Rychtářova, byl asi motivací pro hráče, diváky, pro všechny…

Přesně tak. Jednoduše osobní příklad toho, že i v malém městě se dá hrát dobrý basket. A že se jde prosadit v basketbalovém svě­tě.

Vraťme se k týmu. Co ten realizační, žádné změny?

Tam je jedna podstatná. Trenér Beránek už u mužstva jako kouč nebude pokračovat. Je novopečený otec, času tak má málo, rozumíme tomu. Na jeho uvolněné místo se přihlásil Petr Havlíček, přišel ze Slovenska, má práci v Brně a velký zájem o vyškovský basketbal. Asistovat by novému kouči mohl David Slouka, který bude také hrát.

Můžete prozradit o možném trenéru Havlíčkovi více?

No moc vám toho neřeknu. Prostě nás kontaktoval s tím, že by tady chtěl dělat basket. Víme, že hrával za žáky, trénoval ženy, určitě se dozvíme víc, než rozhodneme, zda tým povede nebo ne.

Oblastní přebor začínáte první říjnový víkend doma dvojzápasem proti Břeclavi a Velkým Bílovicím. Bude to stejně důležité jako povedený loňský úvod?

Určitě moc. Bílovice jsou nováček, postoupily z třetí třídy přeboru, hrávali jsme s nimi ještě jako vyškovské béčko. Mají velký výškový průměr, hrály dobře hlavně doma ve své malé tělocvičně. Břeclav je otazníkem, nikdo pořádně neví, jak jsou na tom. Nepřihlásili se do přeboru první třídy, těžko říct, ale slabí nebudou.

Jaká bude podle vás ve vaší soutěži konkurence?

To takhle těžko říct, ale bude tam dvanáct týmů, a když budeme v půlce, bude to dobré. Nahoře budou Šlapanice, jsou to mladí kluci kolem osmnácti až dvaceti let. Špatné nebudou Bílovice, favorit asi bude i Kroměříž, u Tišnova záleží na tom, jestli ještě bude s nimi Martin Volena. Jak jsem říkal, otázkou je Břeclav. Podle mě by mohla být hodně dobrá, možná i na postup. Všechno se to ukáže po pár zápasech.

A co Vyškov a postup, kdy se fanoušci dočkají?

Letos určitě ne, to se omlouváme, neočekáváme to. Jinak uvidíme, jak to bude vypadat s novým trenérem, další dva hráči začali studovat, v Brně a Olomouci. Záleží, jak se budou dostávat na tréninky. Vývoj napoví.

Ze sestupu strach mít snad nemusejí?

Věříme, že ten se nás týkat nebude. Podle všeho bychom mohli být tak do šestého místa. Je to odhad, ale někde ve středu tabulky bychom se měli pohybovat.

Oproti předchozím rokům jste loni měli při domácích zápasech dobrou podporu diváků. Myslíte, že si cestu do haly Za Parkem najdou znovu?

To bylo moc příjemné, doufám, že to bude stejné. Víte co, nemáme v týmu žádné cizince, prakticky všichni jsou tady ve Vyškově doma. Když nebudeme dostávat od hostů naloženo, určitě nás zase podpoří a jsme za to rádi, děkujeme. Samozřejmě všechno je to způsobeno nešťastně omezenou diváckou kapacitou haly. Vychází to tak na padesát, šedesát lidí maximálně.

V tomhle hala za Parkem není ideální. Co hrát někde jinde?

Nikde jinde ve Vyškově se hrát nedá. Snad v nové hale na Purkyňce, ale tam jsou jiné sporty, těžko se tam dostat.

Basket Vyškov

Soutěž: Oblastní přebor II. třídy

Předseda: Jiří Fojt (56 let)

Sestava: J. Beránek, M. Brtníček, J. Červenka, J. Danada, P. Gottwald, A. Hošek, M. Kaňa, V. Kaňa, J. Pešek, J. Sláma, D. Slouka, J. Švarc, M. Zabloudil, M. Zavacký, A. Zeman.

Trenér: Petr Havlíček