Termín tohoto přátelského utkání je vždy volen tak, aby jednotlivým mužstvům zapadal do harmonogramu předsezonních příprav. „Pozvali jsme spřátelená družstva z Brna, konkrétně Šlapanice a Černovice. Po loňských oslavách osmdesáti let navíc projevil zájem zúčastnit se i Prostějov, který nasadil svůj B-tým. Všechna družstva prostřídají své hráče a zjistí, v jaké kondici jsou po letní přípravě," vysvětlil myšlenku turnaje Martin Golda z výboru vyškovského basketbalového klu­bu.

S tímto záměrem přivedl svůj „mančaft" do haly i kouč Vyškova Richard Beránek. Bylo však jasné, že na domácí půdě se od výsledků úplně oprostit nelze a početní diváci očekávají přinejmenším postup do finále. „Bereme to jako přípravu, proto na hřišti střídám třináct hráčů, což se v běžném zápase ani nemůže. Chci, aby si všichni zahráli a abych viděl jejich aktuální formu. Samozřejmě bychom rádi turnaj vyhráli, ale hlavní je zjistit, jak tým funguje," přistupoval k turnaji pragmaticky vyškovský trenér.

Vzhledem k menšímu počtu zúčastněných týmů byl systém turnaje poměrně jednoduchý – na základě losu se spolu utkaly vždy dva celky, z nichž vítězný postupoval do finále. V úvodním duelu se Vyškov vypořádal se Šlapanicemi a splnil to, co od něj domácí fanoušci čekali. Nutno ale podotknout, že zpočátku jasné vedení si několika chybami dost zkomplikoval a Šlapanice se hned dvakrát dotáhly na rozdíl jediného koše. „Tím, že jsme stále v přípravě, tak v přechodu ztrácíme míče a v obraně chybí komunikace. Nedokážeme si ještě vypomáhat tak, jak bychom měli, což se do sezony doufám zlepší. Druhou půlku už jsem nechal hrát trošku lepší hráče a vyloženě jsme se soustředili na vítězství," popsal průběh Beránek.

Následoval souboj přespolních, kde Prostějov nejtěsnějším možným rozdílem porazil dotírající Černovice. Tento výsledek současně určil plán odpoledních utkání o první a třetí místo. Nejprve přišlo na řadu brněnské derby mezi Černovicemi a Šlapanicemi, kde v překvapivě atraktivním a dynamickém zápase ukořistili pohár reprezentanti černovického klubu. Pak už se zrak všech obracel k vrcholu dne, kde domácí Vyškov vyzval prostějovské hosty. „Je to takový domácí turnaj, přátelská atmosféra, cítíme se tady suprově, jen by organizátoři do budoucna mohli zapracovat na trošku lepších rozhodčích. Teprve příští týden začínáme sezonu prvním zápasem, a tak stále máme na čem pracovat. Rezervy vidím hlavně v obraně a v přebíhání hráčů," hodnotil dosavadní účinkování na Lišákově turnaji kouč Prostějova Petr Riedl, krátce předtím, než svůj tým vyprovodil do finálového zápasu.

Favorit se prosadil

I přes poměrně střízlivý pohled na aktuální stav kádru to však byl právě Prostějov, kdo diktoval tempo. Po první fázi zápasu vypadal stav pro Vyškov dost kriticky – 5:17. „Nebránili jsme první polovinu, bylo to bez důrazu, tohle není tým, s kterým by se dalo chodit a dívat se na něj, s nimi se musí hrát důrazně. Zhruba to, co teď hrajeme v druhé půlce, ale samozřejmě ten náskok už je větší, takže se to těžko stahuje," komentoval průběh Beránek.

Vyškov už nepříznivý vývoj utkání neobrátil a musel se spokojit se stříbrnou medailí. Turnaj přesto splnil to, co od něj domácí očekávali. „Trénujeme teprve čtrnáct dní, takže jsme čekali, že to bude skřípat. Viděl jsem hráče, které jsem potřeboval, jsme s naší účastí naprosto spokojeni," uzavřel hodnocení domácí trenér.

Lišákův pohár

BK Vyškov – Sokol Šlapanice 50:41 (14:8, 8:13, 12:11, 16:9)

Vyškov: Madžarov 12, Zeman 11, Pešek 9, Švarc 5, Zavacký 5, Červenka 4, M. Kaňa, J. Beránek 2. Šlapanice: L. Sova 20, Rožnai 6, Jansa 4, Kohout 4, Křepelka 3, Kuntoš 2, D. Sova 2

SKB Černovice – Prostějov 59:60 (17:16, 14:13, 12:11, 16:20).

Černovice: Sukač 17, Krejčí 14, Zábojník 10, Krček 8, Fikar 4, Slavík 4, Šindelka 2. Prostějov: Nenál 20, Nedvěd 11, Svoboda 11, Řemenec 6, Švécar 5, Petržela 5, Běhal 2.

O 3. místo

SKB Černovice – Sokol Šlapanice 41:33 (7:10, 14:6, 14:9, 6:8)

Černovice: Krejčí 13, Fikar 8, Zábojník 8, Šindelka 5, Krček 4, Slavík 3. Šlapanice: D. Sova 10, Topa 8, L. Sova 6, Kohout 3, Kuntoš 2, Křepelka 2, Rožnai 2.

Finále:

Vyškov – Prostějov 35:56 (5:17, 6:12, 17:15, 7:12)

Vyškov: Danada 5, Pešek 5, Zavacký 5, Slouka 4, Švarc 4, Zeman 4, Sláma 3, J. Beránek 2, M. Kaňa 2, Madžarov 1. Prostějov: Švécar 14, Nenál 11, Petržela 9, Řemenec 9, Nedvěd 7, Svoboda 5, Volčko 1.