„Symbolicky na každém políčku šachovnice byl jeden hráč. Startovalo tedy 64 šachistů prakticky ze všech věkových kategorií. Dva dny před zahájením turnaje jsme měli přihlášeno jen jednatřicet zájemců, nejvíce hráčů se pak hlásilo až v den konání turnaje. Termín byl do půl hodiny před zahájením. Navíc některé žádosti jsme pro neúplnost nemohli přijmout a devět žádostí z celého světa přišlo až těsně před zahájením,“ zdůraznil člen pořadatelského štábu a předseda SK Vyškov Karel Hruška.

Šachové loučení 2020:
1. Jiří Jireš (MKS Vyškov) 6,5(30.75) bodu, 2. Bayarjavkhlan Delgerdalai (ŠK Staré Město) 6,5(26.75), 3. Jakub Probošt (Slavia Boskovice) 6, 4. Vladislav Sládek (ŠK Merta Slavkov u Brna) 5,5, 5. Jaroslav Hejný ml. 5, 6. Radim Majetič 5, 7. Tomáš Čermák 5, 8. Zdeněk Kupčík 5, 9. Jana Mourycová 5, 10. Luděk Vémola (všichni MKS Vyškov) 5 atd.
Okresní přebor v rapid šachu:
1. Jiří Jireš, 2. Vladislav Sládek, 3. Jaroslav Hejný ml. atd.
Přeborníci okresu v dalších kategoriích:
Senioři: Tomáš Čermák (MKS Vyškov), U20: Robert Kudlička ml. (MKS Vyškov), U16: Andreas Chelík (SK Vyškov), U12: Kristýna Dorazilová (SK Vyškov), U10: Šimon Pokorný (ŠK Svornost Rousínovec), U8: Miroslav Snopek (SK Vyškov).

Už sedmatřicátý ročník populárního turnaje bude mít v dějinách výrazně specifické místo. Vládní protiepidemiologická opatření neumožnila sehrát klasický turnaj, takže poprvé se hrálo online přes internet. Vítězný Jiří Jireš z MKS Vyškov je tak historicky prvním „počítačovým“ přeborníkem okresu.

Nakonec se na start postavilo zmíněných 64 hráčů ze dvaceti šachových oddílů. Devětatřicet bylo z oddílů okresu Vyškov, pět neregistrovaných, a také přes dvacet hráčů v mládežnických kategoriích. Utkali se švýcarským systémem na sedm kol tempem hry 2 x 10 minut + 5 vteřin za tah a pro závodní hráče z Vyškovska byl turnaj zároveň okresním přeborem v rapid šachu.

V něm titul z loňska obhájil pětadvacetiletý domácí hráč Jiří Jireš. Před rokem mu k prvenství stačilo celkové čtvrté místo, letos slavil i celkové vítězství. Jeho hodnotu nesnižuje ani to, že loňští medailisté, včetně vítězného Prostějovana Romana Závůrky, se k online turnaji nepřihlásili.

„I když Roman nehrál, měl turnaj vysokou úroveň, určitě srovnatelnou s loňským. Byla tu hodně těžká konkurence z Boskovic a okolí a hodně výborných hráčů z Vyškovska. S vítězstvím a ztrátou jen půl bodu jsem samozřejmě spokojený. Nejtěžší partií byla právě ta remíza s velkým talentem ze Starého Města Delgerdalaiem, ale musím i přiznat, že ve dvou dalších partiích jsem měl i hodně štěstí,“ radoval se vítězný Jireš, který už má na kontě i titul krajského přeborníka.

O jeho vítězství rozhodla až partie závěrečného kola. V čele se po úvodních kolech dost dlouho pohyboval jeho oddílový kolega Radim Majetič. Tomu ale moc nepřál los. V předposledním šestém kole prohrál s druhým v pořadí, zmíněným staroměstským Bayarjavkhlanem Delgerdalaiem, který je českým reprezentantem v kategorii do deseti let, a v posledním dějství podlehl i Jirešovi.

„My tento turnaj vlastně děláme hlavně pro naše členy a kamarády ze spřízněných klubů, takže jsem moc rád, že po dlouhých letech vyhrál Vyškovák. Počítali jsme s účastí mezi třiceti a čtyřiceti hráči. Někteří šachisté po síti prostě hrát nechtějí a naopak pro mnohé to byla vůbec první zkušenost hrát online partii na netu. Atmosféru živého turnaje online sice nahradit nemůže, ale za těchto podmínek to bylo zase důstojné šachové zakončení roku,“ sdělil zakladatel Šachového loučení Stanislav Vémola ze šachového oddílu MKS Vyškov, který turnaj pořádá z pověření výkonného výboru okresního šachového svazu.