Po dvou dějstvích si mohou blahopřát, boj o pohárové tituly a reprezentační dresy vypadá pro řadu z nich slibně. Na oslavu je ale ještě příliš brzy.

Družiny pustiměřských lezců zažívají v těchto dnech zasloužený odpočinek po dobře odvedené práci. Vyslanci dvou tamních oddílů SPL a Rebel se totiž zapojili do v pořadí druhého dílu letošního ročníku Českého poháru mládeže ve sportovním lezení. Ten hostily Svitavy a jmenované výpravy se rozhodně nevracely neúspěšné či zklamané.

Sobotní výkony vyžadovaly opravdu stoprocentní připravenost. Svitavská stěna je totiž velmi specifická svou rozsáhlostí, na výšku měří přes čtrnáct metrů. „Je to složité, tady je to trochu zakletý. Letos jsme nic nechtěli podcenit, trénovali jsme až v Praze na stejně vysoké stěně,“ přiblížil vedoucí a hlavní trenér SPL Jiří Sedláček. Vynaložená dřina se vyplatila hned dvěma vítězstvími, nikdo totiž nedokázal porazit Janu Vincourkovou a Lukáše Skřejpka.

V poslední době i několika mezinárodními úspěchy ověnčená členka SPL Vincourková dokázala dokončit mezi nejmladšími dívkami obě semifinálové i finálovou cestu a o jejím triumfu tak nemohlo být sebemenších pochyb. Úsměv na tváři mohla mít i jedna z největších hvězd Rebelu Lukáš Skřejpek. Do finále se talent protáhl z třetí příčky a své tažení ke skvělému umístění tam vyšperkoval až k vítězství. „Jana je teď mezi svými vrstevnicemi opravdu nejlepší. Ani jednou nezaváhala. A Lukáš, ačkoli nepatří k nám, musím říct, že se předvedl opravdu fantasticky. Mimořádný výkon, hlavně obrovsky těžký závěr,“ uznal Sedláček.

A jak si vedli další lezci z Pustiměře? Ve stejné kategorii jako Vincourková se na páté místo protlačila Lucie Kupčíková. Nutno říci, že tohoto umístění dosáhla i přesto, že ji omezoval handicap v podobě zranění ruky. V ročníku 1993 a 1994 se výrazně prosadila Kateřina Švecová. Vystoupala na nejnižší úroveň stupňů vítězů, když ve finále nikdo stěnu „netopoval“ a rozdíl mezi nejlepšími byl minimální. Pro Švecovou má svitavská účast v první trojce navíc jiný důležitý význam. „Jde o nominaci do českého výběru pro evropské mistrovství, a protože Katka byla třetí už předtím v Hořicích, tak i když to nechci zakřiknout, reprezentační triko by měla dostat,“ doufá Sedláček.

SPL spolu s Rebelem si připsaly i několik dalších místenek ve finálové osmičce a čeká je další náročná příprava. Neradi by totiž ustoupili ze svých pozic při třetím závodě Českého poháru, jenž je na programu za tři týdny v Bystřici nad Pernštejnem.