V loňském finálovém utkání hráči JIMI RC Vyškov porazili Pragu Praha 19:16, k čemuž jim určitě pomohlo i jejich domácí prostředí. Dnes se bude hrát na hřišti Sparty. „Domácí prostředí určitě hraje velkou roli, ale my do Prahy pojedeme s cílem zvítězit," ujistil Martin Hudák, člen vyškovského trenérského tandemu s Pavlem Palou.

Domácí ragbyová pohárová soutěž měla letos pozměněný systém kvalifikace. V české a moravské skupině týmy absolvovaly dva turnaje, přičemž zápasy se hrály na zkrácený čas. Vyškovští v moravském oddělení ztratili body jen jedinou remízou s ostravskými Mariánskými Horami a skupinu vyhráli před Dragonem Brno. Sparta do finále postoupila s jednou porážkou od Pragy Praha, která skončila druhá. Zatímco zápasy ve skupinách kluby braly především jako dobrou přípravu na extraligu, o zisk poháru už je oboustranný eminentní zájem. „Do každé sezony vždycky jdeme s cílem získat všechny možné trofeje. Samozřejmě to se vždycky nepodaří, ale letos už máme první. Porazili jsme Slavii a máme Kostel Cup (pohár mezi Spartou a Slavií, pozn. red.). A teď jdeme po českém poháru," s úsměvem zdůraznil sportovní ředitel Sparty Marek Švíř, který se dnes ujme trenérského kormidla, protože hrající kouč Antonín Brabec je služebně v zahraničí. „Po jasném vítězství v derby nad Dragonem pojedeme do Prahy v dobré náladě, taková výhra týmu určitě pomůže. Ale vůbec nevím, co od Sparty mám čekat. Já jsem jejich žádné utkání v nové sezoně neviděl, ale podle ligových výsledků nejsou asi v pohodě. Očekávám, že to bude naprosto otevřené, ale důležité bude, v jakých sestavách vlastně mužstva nastoupí," sdělil kouč Pala

Hudák s Palou by v Praze měli mít k dispozici stejný kádr jako ve vítězném utkání s Dragonem Brno. Základní sestava ale bude určitě jiná. „Někteří ještě ne zcela doléčení hráči půjdou jen na lavičku a nastoupili by, jen kdyby to bylo nutné. Zdravotní problémy stále mají například Martin Pořízek, Martin Hudák nebo Neal Mendham. S kým nastoupí Sparta, to je těžké odhadovat. Víme, že mají zraněné dva Gruzínce, kteří patřili k oporám týmu, před sezonou jim do ciziny odešli dva klíčoví hráči. Je to vidět i na výkonech v extralize," dodal Hudák.

Sparta se musela vypořádat především s odchodem hráčů třetí řady Vojtěcha Hrušky do Auxerre a Marka Loutockého do St. Etienne. Zřejmě proto úvodní extraligové zápasy doma s Dragonem Brno a o týden později ve vysočanském derby na Pragovce prohrála. Následovala vítězství nad Mariánskými Horami a zmíněná nad Slavií a pak těsná porážka s Říčany. V současné době je Sparta v extraligové tabulce na „semifinálové" čtvrté příčce. „Stále doplácíme na odchody klíčových hráčů, ale to ke sportu patří. Dorůstají nám mladí hráči, takže obavy o budoucnost nemáme. S Vyškovem očekávám těžký zápas. Víme o přednostech soupeře, který je silný v pohybu a útoku. My zase budeme sázet na své osvědčené zbraně, tedy těžší roj," sympaticky netajil taktiku Brabcův náhradník Švíř.

Na rozdíl od jiných sportů se vítěz domácího poháru nekvalifikuje do nějakého evropského poháru. Držitel trofeje se ale utká v českém Superpoháru s úřadujícím mistrem republiky, kterým je Praga Praha. Ta v posledním finále porazila právě Spartu. Vyškovští si superpohárové finále mohou zopakovat. Termín je 28. října. Loni v něm porazili tehdy úřadujícího mistra Tatru Smíchov 19:17.

Ať už sobotmí utkání skončí jakýmkoliv výsledkem, pro oba soupeře to bude určitě užitečný test před vzájemným soubojem v extralize. Sparta přijede do Vyškova 18. října. Vyškovští mají Spartě co oplácet. Poslední souboj pohárových finalistů byl extraligový. Na jaře Sparta vyhrála ve Vyškově 31:10.

Pohár ČSRU

Finále:

RC Sparta – JIMI RC Vyškov

Sobota 4. října, 13.00 hodin, stadion Sparty, Kovanecká 2405/27, Praha 9

Výsledky v turnajích:

Vyškov – Mariánské Hory 5:3, 10:10, – Zlín 22:0, 47:0, – Dragon Brno 20:3, 14:10.

Sparta – Slavia 10:0, 7:7, – Praga 5:12, 5:0, – Říčany 7:3, 7:5,

Smíchov 22:7, 15:7.