Naději na elitní čtyřku měla zachovat sobotní výhra nad Slavií Praha. Na jejím hřišti sice Vyškovští v posledním podzimním utkání prohráli, ale odjeli s vírou, že v odvetě na sešívané, jak se sportovně říká, mají. Jenže vítězné ambice vzaly velmi rychle za své. Po čtvrthodině vedli hosté po pětkách Kefurta a Macháčka 10:0 a do poločasu bylo hotovo. Na ukazateli svítil stav 0:24. „Nemyslím si, že by utkání mělo tak jednoznačný nebo hladký průběh, jak napovídá skóre. Ale hosté byli prostě lepší. Mají vysoké silné hráče, předčili nás především v důrazu. Moc nám toho opravdu nepovolili," shrnul příčiny porážky trenér Martin Hudák.

Vývoji skóre odpovídal i průběh druhé půle, kdy hosté hru v podstatě kontrolovali. Ale ani jejich trenér Vít Chalupa nepovažuje vítězství za snadné. „Domácí určitě nehráli špatně a bojovali, ale víc mě překvapila naše hra. Ve Vyškově se nám tradičně nedaří, snad proto byl tentokrát přístup hráčů velice koncentrovaný a zodpovědný. Hráli jsme opravdu dobře," chválil své „ovečky" obvykle hrající kouč, který se tentokrát do hry nevyslal.

Poločasové skóre pak vydrželo až do šedesáté minuty, ale pak se zase prosadili hosté, kteří se díky tomuto vítězství a remíze Říčan se Spartou posunuli na postupovou čtvrtou příčku. „Věřím, že v play off chybět nebudeme. Vyškov na ně zatím nemá, ale určitě o sobě dá vědět, i když jsem si myslel, že to bude dřív. Ale zatím má moc mladý tým, věkově nevyvážený. To v ragby není možné. Mužstvo musí někdo ze starší generace šéfovat přímo na hřišti, pak musí být silná střední generace a dravé mládí. Vyškov má zatím jen to poslední," všiml si Chalupa.

Pro tým trenéra Hudáka tedy teď nastupuje plán B: záchrana v soutěži a nejlépe i únik z baráže. Extraligu totiž opustí poslední mužstvo přímo a sedmé bude bojovat o účast s vítězem první ligy. V tomto směru hodně napoví již tato středa a sobota, kdy se Hudákův tým utká dvakrát s Dragonem Brno. Ve středu se bude dohrávat odložený zápas šestého kola, v sobotu je na pořadu třinácté kolo. Bohužel v tuto chvíli to vypadá tak, že uniknout z baráže Vyškovští mohou jen právě na úkor Brňanů. „Musíme se o to pokusit, ale bude to těžké. V Brně je teď pohoda, i Dragon má mnohem zkušenější a silovější mužstvo než my. Navíc nad startem několika našich hráčů visí otazník a Trunečka bude chybět určitě pro disciplinární trest," konstatoval Hudák.

Dragon do Vyškově přijede s cenným skalpem jarního extraligového překvapení. Doma porazil Pragu Praha 28:19. Dlouholetý kouč Brňanů Jiří Šťastný spokojenost netají. „Určitě jsme povzbuzení vítězstvím, Pragovka teď má mimořádné silný tým. Navíc hráči prokázali velkou morálku. V desáté minutě jsme prohrávali 0:13 a vypadalo to s námi všelijak. Ale kluci se dokázali vzchopit, vývoj jsme otočili a v závěru jsme měli jasnou převahu. A to nám navíc rozhodčí ještě neuznali tři pětky," řekl kouč Dragonu.

Derby s kulisou

Zatímco Hudák bude se sestavou čekat zřejmě až do poslední chvíle, podle stavu zranění některých hráčů, Šťastný asi přiveze do Vyškova kompletní tým. „Takový stav snad ani nepamatuju, nemáme zraněné hráče, lavička je opravdu silná a dokonce ještě pět hráčů ani do zápasu s Pragou nemohlo zasáhnout. Ale sestavu také určím až před zápasem. Na Vyškov budeme určitě hrát jinak, než na Pragu. Navíc nesmíme nic podcenit, což se nám v poslední době s Vyškovem několikrát stalo a vymstilo," upozornil Šťastný s tím, že s mužstvem zřejmě přijede početnější ekipa fanoušků. „Je to prestižní derby, ale hlavně hrajeme o čtyřku a je vidět, že to fandy zajímá," nepřímo odhalil vyškovské cíle trenér Dragonu.

Extraliga

12. kolo:

JIMI Vyškov – Slavia Praha 0:36 (0:24)

JIMI: Doležel, J. Kovář, Berka, Monček, Hejč, Mendham, P. Pořízek, O. Kovář, Josef, Toman, M. Kovář, Menoušek, Chalabala, Juřínek, Školař, Podaný – Koutný, Dočkal, Šmakal, M. Pořízek, Školař, Mazal, Jakub Toman.

Tabulka:

1. Tatra 12 9 0 3 385:152 45
2. Praga 12 7 0 5 292:186 36
3. Sparta 12 5 1 6 252:208 31
4. Slavia 12 6 0 6 239:208 31
5. Říčany 12 7 1 4 209:202 31
6. Dragon 11 6 0 5 197:225 29
7. Vyškov 11 3 1 7 202:268 15
8. Havířov 12 2 1 9 152:479 10

Dohrávka: Vyškov – Dragon Brno (středa 8. května, 14.00).