Po vítězství ragbistů JIMI Vyškov v prvním utkání baráže o extraligu v Ostravě-Mariánských Horách nad místním Sokolem 36:24 je v sobotu na pořadu odveta ve Vyškově. Po ní musí být vše jasné.

Všeobecně se očekává, že domácí nemohou dvanáctibodový náskok prohospodařit. Spíše naopak. Výkonem i výsledkem by měli potvrdit přece jen větší výkonnostní rozdíl mezi extraligou a první ligou. Tím spíše, že Severomoravané do ní šli až z druhého místa. Jako první přímo postoupila brněnská Bystrc, která nahradila přímo sestupující Havířov.

„Ale nic jednoduchého to pro nás zase nebude. V Ostravě jsme se přesvědčili, s jakým elánem se tam ragby dělá a s jak velkou motivací proti nám hráli. Nic jsme nedostali zadarmo a výsledek ještě dvojzápas nerozhodl. Doma musíme podat maximální a plně koncentrovaný výkon. Jinak by mohly přijít problémy," upozornil domácí trenér Martin Hudák.

Také hosté vycházejí při odhadu svých možností z utkání před čtrnácti dny, kdy opravdu byli favorizovanému extraligistovi naprosto vyrovnaným soupeřem. „Konečný výsledek odpovídal dění na hřišti. Je vidět že rozdíl mezi oběma soutěžemi je velký, ale určitě není pro nás nedosažitelný. V odvetě ve Vyškově se o postup ještě popereme," slíbil otevřený boj trenér sokolů Jaroslav Kaňák.

Hudákův tým by měl do utkání nastoupit v kompletním složení. Jediným otazníkem je start se zraněním dlouhodobě laborujícího Australana Neala Mendhama. Řešení má Hudák v rukou nejen, coby zodpovědná osoba, ale i prakticky. „Pokud by Neal nemohl nastoupit, půjdu na lavku sám," konstatoval možná opět hrající kouč Vyškova.

Nadcházející sobota určí nejen nového, anebo raději staronového účastníka extraligy, ale i nového českého šampiona. Už dopoledne, od 11.00 hodin, se v Praze na Smíchově bude hrát pražské finále Tatra – Praga. Vyškovské může těšit, že již před posledním „zvoněním" tohoto extraligového ročníku se jim nepřímo dostalo uznání od samotného unijního prezidenta. „Kdyby se hrálo jen v šesti mužstvech, jak bylo původně požadováno, byla by soutěž ochuzena jak o Dragon Brno, který prokázal velké zlepšení a v konečném pořadí dokonce obsadil třetí místo, tak o RC Vyškov, který byl velmi dobrým soupeřem všem týmům a navíc je klubem, který tradičně velmi dobře pracuje s mládeží," konstatoval ve svém hodnocení Eduard Krützner.

Sobotou ale pro vyškovské sezona nekončí. Na extraligu naváže mistrovství republiky týmů o sedmi hráčích. Los a termíny zatím nejsou známé, ale určitě to budou čtyři kvalifikační turnaje s jedním finálovým. „A právě o jeho pořádání budeme žádat," sdělil Hudák. Vyškovský tým bude v této soutěže obhajovat loňské bronzové medaile.

Baráž o extraligu

JIMI Vyškov – Sokol Mariánské Hory

Sobota 8. června, 14.00 hodin, areál Jana Navrátila, Purkyňova

Stav série: 1:0

První utkání: Mariánské Hory – Vyškov 24:36