„Určitě to byl náš nejtěžší podzimní zápas. Říčany nebyly na prvním místě tabulky jen tak pro nic za nic. Vždyť zatím všechno vyhrály. Zaskočily nás dobrým začátkem a pak měly dobrý i konec. Vítězství jsme museli velice tvrdě bránit,“ přiznal po zápase kapitán domácích Martin Kovář.

Jimi RC Vyškov
– RC Mountfield Říčany 26:25

Poločas: 14:20. Pětky: 4:3. Body Vyškova: Pantůček 11(P, 3x KP) Doležel 5(P), Jaroš 5(P), Trunečka 5 (P). ŽK: 60. Jaroš, 73. Doležel, 76. O. Kovář (vš. Vyš.).
Sestava Jimi: Jakub Doležel, Jan Kovář, David Jaroš, Václav Monček, Vladimír Mazal, David Brtníček, Ondřej Kovář, Radim Trunečka, Petr Pořízek, Martin Kovář, Pavel Pytela, Lukáš Chalabala, Jakub Schmied, David Šenk, Jiří Pantůček - Martin Májovský, Ivan Vinter, Radek Vrána, Filip Janský, Radek Fialka, Kryštof Pittner, Jindřich Bandy, Tomislav Kopřiva. Trenér: Milan Štourač.

Říčany opravdu začaly velkým kvapíkem. Už ve čtvrté minutě překoply domácí obranu, za míčem zaběhlo hbité levé křídlo Matěj Formánek a první pětka byla na světě. Dva body pak z kopu přidal Jihoafričan Tristan Horak. V osmé minutě už to bylo 0:10, když Horak trefil přesně trestný kop až z vlastní poloviny hřiště.

Domácí tým se rozdýchával pomaleji a v prvním poločase byl stále ve skóre pozadu. Nedařilo se mu dohrávat akce, a když už se Pavel Pytela mohl dostat do pětkoviště, vylovil míč z autu. Velmi důležitou se ukázala být pětka Davida Jaroše a proměněný kop Jiřího Pantůčka v poslední minutě první půle. Stav 14:20 už nevypadal tak hrozivě.

Domácí pak skutečně do druhé půle vyběhli jako polití živou vodou. Obrat skóre přišel mezi 46. a 56. minutou. Po pětkách Radima Trunečky a Jiřího Pantůčka a jeho jednom proměněném kopu šli do vedení 26:20.

Ilustrační foto.
Fotbalisté Vyškova přišli o výhru na Bazalech tři minuty před koncem

„Oni ze začátku měli mlýny a neskutečný tlak, přiznávám, že jsem byl až překvapený. Měli hodně zraněných hráčů a potom, jak prostřídali rojníky, tak jsme měli navrch my. Bohužel po zisku vedení se nám hra přestala dařit. Vlastně jsme už neudělali žádnou akci, kterými jsme přes ně před tím přecházeli,“ popsal zápas trenér Jimi Milan Štourač.

Závěr hodně ovlivnily přísné žluté karty pro domácí hráče Davida Jaroše, Jakuba Doležela a Ondřeje Kováře. Závěrečnému tlaku soupeře čelili ve čtrnácti a pak dokonce ve třinácti lidech.

„Nechci se vyjadřovat k rozhodčímu, ale my jsme za konci díky oslabení opravdu byli na pokraji fyzických sil,“ upozornil kapitán Kovář.

Drtivému tlaku domácí odolávali až do 77. minuty, kdy na 26:25 pětkou snížil Horak. Naštěstí pak z těžkého úhlu trefil kopem jen tyčku vyškovského háčka.

„Rozhodla naše velká bojovnost. Vlastně jsme to otočili, až jsme jim trošku rozbourali sestavu. Mají hodně mladých hráčů, takže jsme je přehráli i silově,“ dodal Štourač.

Jeho protějšek na lavičce Mountfieldu Miroslav Němeček po zápase svůj tým pochválil. „Krásný výkon, máte můj největší obdiv,“ říkal ještě na trávníku.

V hodnocení pro tisk byl pak přece jen trochu kritičtější.

„Rozhodly naše technické chyby. Dnes nám vůbec nevycházely auty, v celém zápase jsme jich ztratili asi deset. To je moc. K tomu se přidalo pár zaváhání v obraně, několik minutých skládek. Vyškov se na naše území dostal párkrát, ale vždycky bodoval, takže rozhodla jeho efektivita,“ řekl Němeček.

Vítězstvím si Vyškované zajistili účast v play-off nejlepších čtyř týmů a ještě mají dohrávat odložený zápas se Spartou Praha. První liga ragby, stejně jako všechny ostatní sportovní soutěže, je nyní na čtrnáct dnů přerušena.