DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Zápasová omluva hostů, návrat původního extraligového systému pro podzim a v play–off střet s tradiční ragbyovou těžko prostupnou zdí jménem Říčany.

Hned tři méně či více příjemné nové informace museli v posledních dnech vstřebat vyškovští ragbisté. Jejich působení v základní skupině jarního KB Poháru, tedy aktuální nejvyšší české soutěži, už je minulostí a nezadržitelně přichází vrchol půlsezony, díky jejich umístění nesmírně těžké čtvrtfinále.

Generálku na vstup do vyřazovacích bojů ale mužstvo JIMI neabsolvovalo. O víkendu mělo v areálu Jana Navrátila přivítat celek ostravských Mariánských Hor, ale k utkání nedošlo. Hosté se oficiálně omluvili pro nedostatek hráčů připravených na sobotních čtrnáct hodin, klasický čas vyškovských duelů.

Zdůvodnění zrušení utkání se na obou stranách rozcházejí. „Hrací den českého ragbyového svazu je neděle. My kvůli prodlouženému víkendu chtěli hrát v pátek a Vyškov trval na sobotě. Chybělo by nás sedm hráčů, takže jsme si řekli, že to nemá smysl, když nejde o rozhodující boj,“ vyhlásil hlavní trenér ostravského týmu seniorů Karel Ševčík.

Verze o neústupnosti ale plánovaní domácí rezolutně vyvrací. „Pokud vím, nikdo nás nekontaktoval, jestli chceme hrát tehdy nebo tehdy. Hrací čas sice určuje domácí tým, ale nám to bylo v podstatě jedno,“ namítl vyškovský kouč Milan Wognitsch. Ten zároveň potvrzuje, že v dané situaci moravské skupiny se už nic tak zásadního stát nemohlo a vidí v odpočinku i mírné pozitivum. „Výsledek už by nic neřešil a nejhorší by bylo, kdyby přišlo nějaké zranění. V těchto zápasech se stávají, takhle je to v pořádku,“ dodal. Podle předpisu soutěže domácí si tak připsali kontumační výhru, aniž by vyběhli na trávník.

Vylepšení týmových statistik díky získaným bodům a plusovému skóre 30:0 už ale nemohlo Vyškovské posunout výše než na předchozí druhé místo v moravské skupině a celkové osmé, poslední postupující v základní části. Jejich umístění je tak opravňuje vyzvat nejlepší celek základní části. V prvních kolech jara to vypadalo, že čtvrtfinálovým sokem RC JIMI bude Tatra Smíchov, ale nakonec se postaví stále se lepšícím Říčanům. „Nepojedeme tam prohrát, chceme odvést maximum, můžeme jen překvapit. Bereme solidní výsledek, ale víme, že jednoduché to nebude. Stylově nám sedí víc Říčany, hrají techničtější ragby,“ zmínil Wognitsch. Duel o pohárové bytí a nebytí Vyškova se hraje v pátek.

Ať už se vyslanci Vyškova ve středních Čechách vzepřou všem předpokladům a prognózám nebo ne, je jasné, že jarní soutěž bude uzavírat několikaletý systém zápolení nejlepších ragbyových celků. Kontroverzní spojení dříve extraligových a prvoligových celků tímto končí. I na to panují značně rozdílné názory. „Všechno bylo podle mě zaměřeno na volný červen pro reprezentační záležitosti. V začlenění České republiky do světového ragby to hrálo podstatnou roli,“ vyložil ostravský trenér Ševčík. Papírově silnějším účastníkům, ke kterým dlouhodobě Vyškov patří, se ale pochopitelně způsob Poháru nezamlouval. „Soutěž nepřináší, co má, slabším týmům se ven příliš jezdit nechce. Je dobře, že přijde změna,“ uzavřel Wognitsch.