Vyhráli, ale svým výkonem zrovna neoslnili. V poločase prohrávali 0:13 a ještě čtyři minuty před koncem těsně zaostávali favorizovaní vyškovští ragbisté v Olomouci za místním týmem, který po léta hrával o soutěž níže. V posledním náporu se však Vyškované vzmohli a otočili výsledek na konečných 15:13. „Ale hráli jsme špatně. Proti silnějším soupeřům by se nám něco takového nepovedlo,“ ví trenér hostí Milan Wognitsch.

Na rozdíl od něj mohl být i přes těsnou porážku trenér Olomouckých Jiří Hányš spokojen. V novém systému soutěže KB Cupu, který představuje kvalifikaci o extraligu, se totiž před sezonou obával debaklů od celků z nejvyšší soutěže. Proti Vyškovu byli ale jeho svěřenci nakonec blízko velkému překvapení.

„Předvedli jsme bojovný výkon. Kluci překvapili. V závěru druhého poločasu však fyzicky odpadli. Byl to kvalitní zápas. Můžeme být spokojeni, i když jsme prohráli. Vyškov je velký favorit skupiny a byl rád, že vyhrál. Před klukama smekám,“ pochvaloval si olomoucký trenér Jiří Hányš.

Jeho kolega na lavičce Vyškova však byl v hodnocení výkonu soupeře poněkud odměřenější. „Nebojím se říct, že Olomouc hrála antiragby. Proti takovým celkům se pak těžko prosazuje. To však neomlouvá náš špatný výkon,“ myslí si lodivod Vyškova Milan Wognitsch. Podle jeho slov budou Vyškované muset ještě zabrat v trénincích, nevylučuje ani změny v sestavě pro příští zápas. „Měli by už nastoupit další dva hráči základní sestavy, kteří v Olomouci nehráli,“ řekl. V odehraném zápase se mohl spolehnout především na Wognitsche, Spisara a Procházky, kteří si připsali shodně po pěti bodech.

Ze skupiny C, kterou hrají vyškovští ragbisté, do extraligy postupují nejlepší dva týmy. Jasnými favority jsou dosavadní tradiční extraligisté brněnský Dragon a právě Vyškov. Další týmy si mohou zajistit postup do extraligy v poháru.

Nový herní model má mnoho kritiků, k nejtvrdším pak patří právě vyškovský lodivod. „Nechce se mi to moc komentovat. Můj osobní názor je, že tento systém je špatný. Hrajeme tu jednokolově se slabšími mančafty z Moravy a na silné extraligové soupeře třeba celou sezonu nemusíme narazit,“ stěžuje si Wognitsch. Navíc podle jeho slov trpí kvalita soutěže. „To, co předvádějí slabší týmy v utkáních s favority, snad ani nelze nazvat rugby. Spíše antirugby,“ říká.

Jeho olomoucký kolega Jiří Hányš je ve svých soudech opatrnější. „Zkouší se něco nového, aby se ušetřilo. Tato sezona je taková rozjížďková a hodnotit se bude až po jejím skončení,“ nesahá zatím k silným slovům. Ví však, že rozdíl mezi týmy je velký a proniknout mezi elitu bude pro prvoligisty těžké. „Postupují dva týmy, což v naší skupině vypadá na Vyškov a Dragon. Pro všechny to je nulová startovní čára, ale stejně týmy, které hrály extraligu, v této soutěži z devadesáti procent zůstanou,“ předpokládá Hányš.

V dalším utkání skupiny C se Vyškov utká doma tuto neděli ve dvě hodiny odpoledne s Havířovem.