Připomeňme, že ve druhé polovině loňského roku Vyškovští kromě nenápadně slušného postavení v extralize vybojovali i titul mistrů republiky v ragby o sedmi hráčích, vyhráli Pohár České ragbyové unie a domácí Superpohár. Tyto výsledky v podstatě vrátily vyškovské ragby do domácí špičky. Jarní pokračování extraligy by tento trend mělo potvrdit. Vyškovský tábor tomu věří. „Už si nemůžeme dávat nějaké skromné cíle. Tým je už dost zkušený, celou zimu příkladně makal, docházka na tréninky byla vynikající. Mám dojem, že mužstvo má největší sebedůvěru za několik posledních let. Takže já doufám v účast ve finále," přeje si prezident RC JIMI Jiří Vinter.

Do odvážných plánů mu ovšem nezapadá zranění jednoho z tahounů mužstva Martina Kováře, který si v přípravném turnaji v Morkovicích hraném v rámci soustředění v Luhačovicích natrhl stehenní sval. „To je ohromná smůla. Přínos soustředění se tak hodně snižuje, protože jsme přišli o nejlepšího hráče," lituje Vinter.

Společné soustředění bylo jedním z nových prvků v rámci zimní přípravy mužstva. Průběžně se na něm „protočil" celý současný sedmadvacetičlenný kádr mužstva. Trenér Martin Hudák, který mužstvo i na jaře povede společně s Pavlem Palou, tvrdí, že kemp svůj účel, až na uvedené Kovářovo zranění, určitě splnil. „Myslím si, že celá příprava byla velice kvalitní. A také větší co do objemu a větší důraz jsme letos kladli na kondiční část. Zranění se bohužel stávají a musíme se s tím vyrovnat, i když Martinova absence pro nás bude citelným oslabením," řekl Hudák.

Také vyškovský trenérský tandem cítí, že loňské výsledky mužstvu v psychické oblasti velmi prospěly. „Cítíme, že takové to zdravé sebevědomí tu je. Kondičně i herně bychom měli být připraveni dobře a věřím, že to dokážeme zúročit. Předpokladem k celkově dobrému výsledku je především vyhrávat doma. Ale víc nám určitě ukáže až právě toto první utkání. V každém případě bychom chtěli zaútočit na postup do play off," plánuje účast v elitní čtyřce trenér Vyškovanů.

O to se bude pokoušet prakticky stejný kádr jako na podzim. V úvodních zápasech ale kromě Kováře bude chybět i zraněný hráč první řady Tomáš Berka. Kapitán mužstva těžko hledal slova, kterými by popsal své pocity a zklamání z toho, že veledůležitý souboj bude sledovat jen z ochozů. „Ani nemůžu vyslovit, jak mě to štve. Napřed to tak špatně nevypadalo, ale sono vyšetření v Brně bohužel odhalilo natržený stehenní sval. Celá zimní dřina je vniveč a teď vůbec nevím, kdy budu moct zase vyběhnout na hřiště. U svalových zranění vám dobu léčení neřekne nikdo," neskrýval úřadující nejlepší sportovec Vyškova Kovář zklamání z toho, že spoluhráčům nemůže v klíčovém utkání pomoci.

Olympijské rady

Také Praga má podle slov trenéra Eduarda Krütznera za sebou kvalitní zimní přípravu, a také s akcentem na fyzickou kondici. „Kromě vyšších kondičních dávek jsme nově zařadili atletickou přípravu, kterou vedl známý olympionik Jiří Mužík (mistr Evropy jako člen štafety na 4×400 metrů a vicemistr v běhu na 400 metrů, účastník OH 2000 v Sydney a 2004 v Aténách, vždy semifinále na 400 m překážek, pozn. red), a mohu potvrdit, že kluky hodně proháněl. Naším prvním cílem je dostat se do čtveřice v play off a pak bychom chtěli zaútočit na titul. Z toho plyne, že ve Vyškově budeme chtít vyhrát, i když vím, že to nebude jednoduché. Mně osobně se vyškovské ragby velice líbí. Je to moderní, rychlá hra, ale věřím, že na ni něco vymyslíme," věří si trenér Pražanů.

Těm k přezimování v čele tabulky pomohli právě Hudákovi a Palovi svěřenci, když v posledním podzimním kole doma porazili Tatru Smíchov (17:5). Na Pragovce naopak Vyškov v úvodním utkání celého ročníku prohrál. Praga v extralize obhajuje druhé místo, ale přání vrátit do své vitríny předloňský titul netají. Do Vyškova by mě Krützner přivézt kompletní tým.

Extraliga

8. kolo:

JIMI Vyškov – Praga Praha

Sobota 22. 3., 14.00 hodin, areál Jana Navrátila, Purkyňova ulice.

Na podzim: Praga – Vyškov 34:14.

Tabulka po podzimu:

1. Praga 7 5 1 1 184:74 25
2. Říčany 7 5 0 2 171:123 24
3. Smíchov 7 4 1 2 178:97 23
4. Sparta 7 4 0 3 245:134 20
5. Slavia 7 4 0 3 141:136 20
6. Vyškov 7 4 0 3 174:150 19
7. Bystrc 7 1 0 6 93:300 6
8. Dr. Brno 7 0 0 7 68:240 1
Pozápas: Vyškov B – Praga B, II. liga, 16.00 hodin.