Sparta má v extralize suverénně nejlepší útok i obranu a do Vyškova přijela v roli vysokého favorita. Splnila ji poměrně s jistotou, ale ani v domácím táboře po zápase nevládla nějaká nespokojenost. „Já jsem realista a spíš jsem počítal, že dostaneme ještě víc. Na lavce byli jen čtyři hráči a to je všechno, co v současné době máme k dispozici. Při současném stavu kádru tak proti Spartě na víc nemáme,“ sportovně uznal domácí trenér Pavel Pala.

Průběh utkání potvrdil, že měl pravdu, ale i to, že domácí mohli Pražanům cestu za pětibodovým ziskem hodně zkomplikovat.

Čím se chce v zápase hlavně prosadit, ukázala Sparta hned při první akci ve třetí minutě, když přetlačila domácí obranný blok ke své první pětce. Vyškovský odchovanec ve sparťanských službách Jiří Pantůček kopem z těžkého úkol vedení nepodpořil. Z protiútoku se pak naskytla šance na snížení náskoku. Bohužel Martin Kovář z trestného kopu téměř z poloviny hřiště těsně minul háčko.

Pak se dlouho hrála vyrovnaná partie uprostřed pole. Krátký tlak Sparty mezi sedmnáctou a dvacátou minutou Vyškovští ustáli, bohužel po půlhodině nezachytili rychlý brejk po levé straně a Ladislav Šelepa zvýšil vedení hostů na 10:0. Dvě minuty před přestávkou utekl hostům Adam Soural, pětka ale neplatila pro předchozí předhoz.

Možná jeden z klíčových okamžiků, který mohl historii zápasu změnit. Stejně jako hned první akce po přestávce, kdy ve vyložené pozici vypadl Marku Jordánkovi míč z rukou. „To byla úplně jasná záležitost, měla to být pětka. Jenže je to o tom, že hráči nejsou na tyto situace úplně koncentrovaní a pak je nezvládnou. Šancí jsme měli dost. Hlavně v první půlce jsme nějaké body měli dát. Ale i ve druhé, takže celkově to neprohrála obrana, ale protože jsme byli neproduktivní,“ zdůraznil Pala.

„Možná, že kdybychom dokázali déle držet rozdíl jedné nebo dvou pětek, tak by Sparta mohla znervóznit a asi by se dal uhrát lepší výsledek. Když se nám na ně podařilo vyvinout tlak, bylo vidět, že nejsou roboti a také dělají chyby. Ale celkově je jasné, že si ambice na titul dělají právem. Tým je kompaktní, sehraný, je vidět že hodně a dobře trénují . Dokáží dodržovat svoji taktiku,“ řekl po zápase autor jediné vyškovské pětky Václav Monček.

Pár minut po neproměněné Jordánkově šanci znova uhodila Sparta a od stavu 0:17 už bylo jasné, že si své vedení pohlídá. Mončekovo snížení a přesný kop Martina Kováře na 7:17 na tom už nemohly nic změnit. Sparta měla utkání pod kontrolou. „Zápas se zlomil ve druhé půlce. Vyškov byl limitovaný úzkou lavičkou, my sice také, ale oni víc. Kvalita byla na naší straně. Před zápasem jsme si určili cíl získat pět bodů a to se podařilo. Ale zdůrazňuji, že Vyškov byl velice důstojným soupeřem, že nám ukázal, na čem ještě před play-off musíme zapracovat. A určitě patří do první extraligové čtyřky,“ zhodnotil zápas trenér hostů Ondřej Kutil.

Ten, coby vyškovský odchovanec poprvé koučoval proti svým mateřským barvám. Nějaké větší emoce si ale nepřipouštěl. „Ano, bylo to pro mě tak trochu historické utkání, první coby trenér proti Vyškovu. Ale nijak osobně jsem to prožíval. Pro mě je to práce a nedělá mně extra problém se od podobných emocí oprostit,“ usmíval se po zápase.

Podobné pocity prožíval jeden z klíčových hráčů Sparty Jiří Pantůček, který se také ragbyovému řemeslu vyučil ve Vyškově. „Proti Vyškovu je to už moje několikáté utkání, takže to už beru jako normální zápas. A moji kamarádi z Vyškova taky. Byl to těžký zápas a my jsme nehráli dobře. Začínáme zkoušet nový herní systém, pilujeme jej na tréninku, ale v zápasech nehrajeme to, co se učíme. Sami si komplikujeme hru,“ řekl po zápase a nepřímo tak také potvrdil letošní vysoké sparťanské cíle.

Jimi RC Vyškov – RC Sparta Praha 7:34

Poločas: 0:10. Body Jimi: Monček 5, M. Kovář 2. Sestava: Jaroš, J. Kovář, Májovský, Monček, Trunečka, Kopřiva, Brtníček, O. Kovář, Pittner, M. Kovář, Jordánek, Mazal, Soural, Gibala, Šenk – Heger, Vinter, Schmied, Janský. Trenér: Pavel Pala.

Příští zápas: Praga Praha - Jimi Vyškov, sobota 6. října.

Pala koučoval z balkonu. A chystá se na Pragovku

Ve druhém podzimním kole extraligy podlehli ragbisté Jimi Vyškov (modré dresy) doma Spartě Praha 7:34.Trochu neobvyklý způsob vedení svého týmu zvolil v utkání proti Spartě trenér ragbistů jimi Vyškov Pavel Pala. Celý zápas odřídil z balkonu. Vysvětlení ovšem bylo jednoduché.

„Po minulém utkání jsem z toho chtěl trošku vystoupit, chtěl jsem mít trochu odstup. To je všechno," vysvětlil kouč Vyškovanů.

Volbu "vyvýšené velitelské pozice" mu ale umožnil i vývoj v tabulce nejvyšší soutěže. Do závěrečného play-off postoupí šest mužstev ze startující sedmičky, přičemž první dva týmy jdou přímo do semifinále. Pozice Vyškova pro vstup do vyřazovacích bojů je již téměř jistá, už v tabulce nemůže skončit lépe než na čtvrtém místě. A o ně se utká v závěrečném kole základní části s Pragou Praha.

Zápas na jejím hřišti rozhodne u jen o tom, kdo bude mít ve čtvrtfinále výhodu domácího prostředí. Hrát se bude na jeden zápas. „Ano, i to jsem bral v úvahu, takže jsem věděl, že na lavičce ani nemusím být. Ale byli jsme v kontaktu přes vysílačky,“ ujistil Pala, že vliv na dění v utkání rozhodně neztratil.