Suverén posledních dvou extraligových ročníků v minulém kole překvapivě na domácím hřišti přišel o dlouhou neporazitelnost. Šňůru dvaadvaceti vítězství za sebou Pragovce přestřihla Tatra Smíchov. Ve Vyškově se tým chce vrátit na vítěznou vlnu. „Jak se na úřadujícího mistra a lídra nejvyšší domácí soutěže sluší a patří," což píše klubový web Pragy. „Jednoznačně jedeme vyhrát, i když samozřejmě známe sílu a přednosti Vyškova. Je to běhavý tým, hraje moderní ragby, nic nevypouští, dohrává situace do konce," potvrdil vítězné plány asistent trenéra Krütznera Josef Fišer.

Pragovka v minulém kole přišla nejen o body, ale také o dva hráče, kteří viděli červené karty, Pavla Syrového a Jana Junga. Zejména absence prvně jmenovaného by měla být pro tým citelná, což připustil i Fišer. „Celá extraliga ví, že je to lídr našeho týmu, klíčový hráč. Takový bude určitě chybět, ale věřím, že se s tím dokážeme vypořádat. Kromě těchto dvou hráčů bychom měli být kompletní," sdělil asistent trenéra.

Sérii vítězství mohli na podzim Pražanům ukončit i hráči JIMI. Na hřišti soupeře prohráli jen o dva body 16:18. Trenér Pavel Pala ovšem nechce po tomto výsledku zobecnit, že by Vyškov na Pražany uměl zahrát. „U nich jsme hodně bojovali, takže to nebylo ani tak o ragbyovém kumštu, jako spíš o nasazení. To bude samozřejmě potřeba i teď, ale bude to určitě úplně jiný zápas, jiné ragby. Oni po minulé porážce určitě budou chtít bodovat. Uvidíme, jak se jim podaří zacelit mezeru po Syrovém," řekl Pavel Pala. Podle jeho informace budou domácímu týmu chybět jen dlouhodobě zranění Vrána a Petr Pořízek.

V sázce je tedy první místo v extralize, které po skončení základní části zaručuje výhodu domácího prostředí pro celé play off. Domácí tým sesadí Pragu z trůnu jen když zvítězí a položí čtyři pětky. Postoupil by na pozici, na kterou dlouhá léta jen pošilhával. „Kdy jsme byli naposledy první? No to si přesně nepamatuju, ale může to být tak patnáct let i víc. Věřím, že náboj tohoto utkání přiláká hodně fanoušků. Šance na první místo přišla dost překvapivě, takže teď pro diváky žádné větší překvapení nechystáme, ale na play-off, které už máme jisté, něco navíc určitě vymyslíme. Já doufám, že budeme hrát doma a nejraději z prvního místa," přeje si prezident klubu Jiří Vintr.

Nová motivace

Nutno ovšem připomenout, že Vyškovu zezadu šlape na paty Tatra Smíchov, takže v závěru by také mohl přijít o současné druhé místo.

I tyto počty ovšem už tak obrovskou motivaci domácích hráčů ještě zvyšují. „Já a většina kluků budeme takové utkání hrát poprvé v životě. Extraligu hraju pátým rokem a to jsme se vlastně pořád jen zachraňovali. I v baráži. Ty zápasy mají určitě jinou atmosféru, než když se hraje o první místo. Já se na utkání moc těším a za kluky můžu slíbit, že pro vítězství uděláme maximum. A přál bych si, aby přišlo hodně lidí a aby nás povzbuzovali, to by nám opravdu hodně pomohlo," zdůraznil kapitán Vyškovanů Martin Kovář.

Extraliga – 13. kolo:

JIMI Vyškov – Praga Praha

Sobota 2. května, 14.00 hodin, areál Jana Navrátila, Purkyňova ul.

Tabulka:
1. Praga 12 11 0 1 442:191 51
2. Vyškov 12 10 0 2 346:116 47
3. Tatra 12 9 0 3 329:198 43
4. Sparta 12 5 0 7 285:310 28
5. Slavia 12 5 0 7 244:349 26
6. Říčany 12 3 0 9 201:311 16
7. Dragon 12 3 0 9 211:350 14
8. Mar. Hory 12 2 0 10 173:406 13

Na podzim: Praga – Vyškov 18:16.

Další zápasy 13. kola: Dragon Brno – Sokol Mariánské Hory, Tatra Smíchov – Sparta Praha, Mountfield Říčany – Slavia Praha.