Na programu bylo už šesté kolo nejvyšší soutěže, ale hráči Jimi šli do akce teprve počtvrté, protože jejich utkání s Tatrou Smíchov a Spartou Praha byla odložena. Na míč a mistrovský zápas po tak dlouhé pauze viditelně nažhavená parta trenérského tandemu Pavel Pala – Martin Hudák vlétla na soupeře velkým tlakem a už ve druhé minutě po mlýnu těsně před pětkovištěm hostů poprvé položil Ondřej Kovář. Jeho dvojče Martin pak z těžké pozice háčko netrefil a nevydařily se mu ani následující dva trestné kopy, ale stejně nepřesný byl při trestném kopu i hostující Jan Kučera. A to jeho pozice zblízka naproti háčku byla téměř ideální.

V patnácté minutě přidal další pětku Radek Vrána a Vyškovští začali na hřišti dominovat. „Možná v tom byly i ty dresy, trošku nám trvalo, než jsme se s tím srovnali a začali se trochu orientovat. Ale hlavně jsme nastoupili se zbytečně velkým respektem. V první půlhodince nás domácí v útoku jasně přehráli a náš útok byl úplně špatný," komentoval úvodní, a přesto rozhodující pasáž zápasu říčanský trenér Martin Javůrek.

Domácí tým pak postupně skóre navyšoval se sympatickou tečkou v posledních vteřinách prvního poločasu. Autorem čtvrté, bonusové pětky byl Martin Kovář.

Říčany přijely do Vyškova v pozici druhého týmu tabulky, která určitě není náhodná, a prohra je z ní nesesadila. Už před sezonou ohlásily návrat některých zraněných hráčů a také bývalých opor, které už chtěly na nejvyšší scéně skončit. Ve Vyškově jim ale chyběli tři klíčoví hráči Martin Sadílek, Michal Schlanger a Petr Čížek.

Naproti tomu se v domácí sestavě objevili i dvacetiletí reprezentanti Jiří Pantůček a David Brtníček, kteří chtěli zamířit za profi chlebíčkem do Francie, a také Jan Školař, který se chystá na operaci kolena. „Vyškov mě ale ničím nepřekvapil. Roj má standardní úroveň a hlavně je velice silný v útoku. Tam je klíčovou postavou Pantůček, troufám si říct, že je vyškovský útok úplně jiný s Pantůčkem a bez něho. My jsme po přestávce trochu přeskupili sestavu a vyrovnali jsme hru. Druhý poločas jsme dokonce vyhráli, ale na zvrat to už nestačilo," dodal Javůrek.

Tak jako v úvodu zaskočili Vyškovští hosty, totéž se na začátku druhého poločasu podařilo Říčanům. Pětku položil David Polášek. Úplně změnila charakter hry. „V přestávce se klukům asi zasekla hlava z toho, jak hladce zápas zatím probíhal. Když jsme dostali pětku, začali jsme být moc opatrní. V podstatě jsme jen bránili náskok, místo abychom si vytvořili souvislý tlak," popsal už vyrovnaný průběh druhé půle Pavel Pala, který ocenil přínos navrátilce do sestavy Jakuba Doležela a výkon Lukáše Chalabaly.

Těžká zkouška

Extraliga má nyní opět reprezentační přestávku, v níž se národním mužstvo utká se Švýcarskem v kvalifikaci mistrovství Evropy. Pro Vyškov je další pauza nepříjemná, ale naštěstí nebude trvat tak dlouho. Navíc se Palův a Hudákův tým ve středu střetne s reprezentací v modelovém zápase. Její hlavní kouč Polák Thomasz Putra do širšího kádru pozval i vyškovské hráče Davida Brtníčka, Ondřeje Kováře, Martina Kováře, Jakuba Doležela, Jiřího Pantůčka a Adama Sourala.

Jak budou využiti, na které straně nastoupí, se trenéři dohodnou až před zápasem. „Náš herní rytmus samozřejmě takové pauzy narušují, ale nedá se s tím nic dělat a musíme to zvládnout. Uvidíme, které naše hráče si nechá reprezentace. My v tomto zápase protočíme celý kádr áčka, aby si všichni vyzkoušeli hru proti silnému soupeři. A všichni hráči, kteří mají povolený start za béčko, půjdou hrát druhou ligu. Takže snad si formu udržíme," doufá Pala.

Reprezentace dorazí do Vyškova ve středu ráno a se Švýcary bude hrát v sobotu. „Ragbyovým fajnšmekrům doporučuju podívat se i na některý z tréninků obou nároďáků, budou otevřené pro veřejnost," připomněl člen výboru Vladimír Kovář.

EXTRALIGA

JIMI RC Vyškov – Mountfield Říčany 27:5 (24:0)

Body: M. Kovář 10, O. Kovář 5, Vrána 5, J. Školař 5, Monček 2 – Polášek 5. Sestava Vyškova: Doležel, J. Kovář, Vrána, Monček, Trunečka, D. Brtníček, M. Pořízek, O. Kovář, J. Školař, M. Kovář, Heimerle, Mazal, Chalabala, Soural, Pantůček – Koutný, Coute, P. Pořízek, Procházka, Novák, Podaný, Juřínek. Trenéři: Pavel Pala, Martin Hudák.

PROGRAM REPREZENTACE

Středa 21. 10.

Trénink ČR: 10.00–11.30

Zápas: JIMI Vyškov – ČR (17.30)

Čtvrtek 22. 10.

Trénink ČR: 10.00–11:30 a 15.30–17.00

Trénink SUI: 17.30–19.30 trénink

Pátek 23. 10.

Trénink ČR: 13.30–15.00

Trénink SUI: 9.30–11.30 a 15.30–17.30

Sobota 24. 10.

Zápas: ČR – Švýcarsko (14.00)