Dílčí cíl sezony je splněn, teď přichází nejdůležitější zápasy ročníku.

Přesně to cítí vyškovští ragbisté před vstupem do vyřazovacích bojů letošní extraligy. Třetí tým základní tabulky se pokusí ve dvojzápase systémem doma venku proklouznout do závěrečného utkání o mistrovský titul. V cestě ale stojí protivník z nejtěžších, loňský mistr, RC Říčany.

To, s kým budou vyškovští ragbisté play-off hrát, nebylo dlouho jasné. Finální boje probíhají formou semifinále, postupují do nich první čtyři týmy ze základní části, které se utkají křížem ve dvou duelech. Dlouho to vypadalo na bitvu s Tatrou Smíchov. Vše se změnilo v posledním kole, když si Vyškov upevnil třetí příčku v přímém souboji proti Spartě Praha a Říčany nečekaně klopýtly v Brně.

„Soupeře pro semifinále jsme si nijak nevybírali. Sice jsme letos na Tatře vysoko prohráli a Říčany doma porazili, takže ty by pro nás měly být výhodnější, ale to není podstatné. Obě mužstva, jak Říčany i Smíchov, jsou velice kvalitní a navíc rozhodovat se bude na hřišti,“ vysvětlil vyškovský trenér Milan Wognitsch.

O síle soupeře ale nemůže být pochyb. „Říčany jsou mistry České republiky už tři roky po sobě, takže je jasné, že je to mužstvo bez větších slabin. Mají velice dobře vyvážený tým s kompaktním rojem a velice dobrý, rychlý a zkušený útok,“ ocenil kvality hostů vyškovský trenér.

Je mu přitom jasné, co by mohlo vést k úspěchu nejen v sobotu, ale i v odvetě. „My můžeme Říčany překvapit bojovností celého mužstva. Spojením zkušeností starších hráčů, kteří již v extralize něco odehráli, s dravostí a elánem mladých, kteří se do tohoto mužstva úspěšně zapracovávají,“ dodal kouč.

Dva dny před úvodním výkopem domácího duelu ještě není úplně jasno o sestavě. Bude rozhodovat momentální forma a zdravotní stav hráčů. Vedení družstva JIMI ale už stoprocentně ví, s jakou taktikou Vyškov vyběhne na hřiště. Nechce hrát moc obranně, ale ani se příliš zaměřit jen na ofenzivu.

„V ragby se nedá nikdy moc vyčkávat, ale také při důležitosti tohoto utkání se nemůže na tak silného soupeře hned vyrukovat. To se stalo loni a Říčany pak rozhodly o svém vítězství v posledních dvaceti minutách,“ uvedl vyškovský lodivod.

Jak tedy první semifinále extraligy dopadne, se dozvíme až v sobotu od čtrnácti hodin. Je ale jasné, že Vyškov rozhodně nepodlehne papírovým předpokladům a je odhodlán dát do rozhodujících chvil sezony všechno.

„Nálada v týmu je dobrá, hráči se těší. Play-off je zvláštní tím, že se začíná úplně znovu a celá sezona se hodnotí až po něm. Bude záležet na všech, kteří do mužstva patří včetně náhradníků. Mírným favoritem jsou Říčany, ale v těchto utkáních se může stát naprosto cokoliv,“ uzavřel Wognitsch.