První ze dvou bitev je prohraná, naděje na finálovou účast ovšem pro vyškovské mužstvo stále žije.

Ragbyová extraliga pokročila do své semifinálové fáze. Ta se hraje na dvě střetnutí systémem doma venku a právě první z nich byla na programu tuto neděli. Ragbisté klubu JIMI Vyškov čekal na úvod play-off soupeř z nejtěžších, obhájce posledních tří mistrovských titulů, tým Říčan.

Domácí hráči ale i tak nastupovali do zápasu zdravě nabuzeni. „Šli jsme do toho naplno, neměli jsme co ztratit, proti takovému protivníkovi můžete jen získat,“ uvedl trenér celku Milan Wognitsch.

Vyškovským zástupcům ale nevyšel hned úvod střetnutí. Po čtyřech minutách hry, v nichž se pouze bránili útočným akcím Říčan, nedokázali pokrýt překop v obranném území a hosté se poměrně lacinou pětkou s následným prokopem dostali do sedmibodového vedení. To ale mužstvu JIMI naději nevzalo.

Domácí ragbisté se i nadále dostávali jen velmi pozvolna do hry. Hosté na tom ale nebyli o mnoho lépe, a tak docházelo ke spoustě nepřesností, přehozů a technických chyb. Tímto způsobem končilo mnoho nadějných akcí na obou stranách. Diváci se tak do poloviny utkání dočkali pouze dvou proměněných trestných kopů Procházky a snížení na 6:7.

„S rychlým vedením Říčan jsme se ještě dokázali vypořádat, soupeř také nehrál úplně v klidu, takže šanci uspět jsme pořád měli,“ popsal dění Wognitsch. Ve druhém dějství probíhal zápas podobným způsobem jako v tom předchozím. Diváci viděli pestré ragby na obou polovinách. Aktéři souboje předváděli spoustu nadějných akcí, ale chyběl herní klid.

V sedmapadesáté minutě se při jedné z útočných akcí Vyškova Říčanští dopustili velmi hrubé chyby v obraně. Té využil Luboš Orel, když se prakticky nikým nebráněný snadno dostal až do brankoviště hostů. Položením pětky a proměněným prokopem se mužstvo JIMI RC Vyškov dostalo do nadějného vedení v poměru 13:7.

To byl ale konec domácí radosti. Protivník předvedl, proč získal extraligový hattrick. Nejprve Říčany snížily z trestného kopu a pak přišla černá dvanáctiminutovka Vyškova. V ní hosté dokázali třikrát z dobře zahraných standardních situací, přesněji řečeno autového vhazování a mlýnu, dotlačit hrubou rojovou hrou domácí formace až do brankoviště soupeře a ten nedokázal tlaku čelit.

Obhájci titulu se dařilo i při následných prokopech a Říčany tak bodově odskočily až na konečný stav 13:29.

„To je podle mého názoru jen o zkušenosti a taky trochu o štěstí. Kluci měli v té době tak trochu slabou chvíli a hosté ji stoprocentně využili. Jinak ale svému týmu prakticky nemám co vytknout. Jak říkám, rozhodla prostě zkušenost,“ zhodnotil duel vyškovský kouč.

Říčany tak mají před odvetou daleko blíže k postupu, když si z Vyškova odvezly výhodu značného bodového náskoku. Tým JIMI se ovšem rozhodně nevzdává.

„Spokojenost samozřejmě není, protože máme šestnáctibodovou ztrátu. V Říčanech se těžko vyhrává, ale rozhodně tam nepojedeme odevzdaní. Zkusíme se ještě o postup poprat,“ uzavřel Wognitsch. Odvetné semifinálé utkání se hraje už tuto sobotu.