Na Moravě jsou opravdu nejlepší, týmy z Čech ale byly pro tuto sezonu nad jejich síly.

Ragbisté klubu JIMI Vyškov hostili o víkendu závěrečný turnaj Celostátního přeboru kadetů, tedy neoficiální mistrovství České republiky této věkové kategorie. Domácí se do něj probojovali jako vítězný celek moravské části soutěže, když neprohráli ani jediný zápas a v celkovém hodnocení si vytvořili čtyřbodový náskok před celkem Brna.

„Až do víkendu jsme všechny zápasy sezony vyhráli. Do turnaje jsme nastupovali s vědomím, že soupeři rozhodně nebudou slabí, ale měli jsme víru ve vítězství,“ věřil vyškovský trenér Václav Luska.

Do cesty k vysněnému finále se domácím kadetům postavilo mužstvo Tatry Praha. To vyniká zejména kvalitním útokem, který, jak se později ukázalo, byl i rozhodující zbraní hostů.

Vyškovský tým hrál velmi aktivně, ale k bodům se dostával jen těžko. Jediným, kdo v domácím dresu skóroval, byl úspěšný exekutor trestného kopu Martin Kobář.

„Jako celek jsme předváděli krásnou a účelnou hru rojem. Získali jsme skoro všechny míče ze hry, ale bohužel jsme tuto převahu nedovedli zužitkovat v položené body,“ litoval kouč týmu JIMI.

Vyškov tak nakonec prohrál o šestnáct bodů v poměru 3:19 a čekal ho pouze boj o třetí příčku.

V dalším semifinále přehrálo druhé družstvo z hlavního města Praga naprosto jasně hráče Dragonu Brno. Po herně i bodově vyrovnané první půli v druhém poločase nedalo soupeři žádnou šanci a vyhrálo o čtyřiačtyřicet bodů.

Bitva o bronz se tak odehrála mezi moravskými mužstvy. A do něj vstoupili úžasně domácí zástupci. Už v prvních minutách šli do vedení a poločasové skóre znělo 10:0 v jejich prospěch.

Ani začátek druhého dějství nenasvědčoval výraznějšímu dramatu, když Vyškov zvýšil svůj náskok pětkou s prokopem o dalším sedm bodů. Přesto ho úplně ztratil. V dalším průběhu duelu totiž přišel nápor Brna. Těm pomohlo i desetiminutové vyloučení vyškovského Pořízka a najednou bylo vyrovnáno 17:17.

„V té chvíli jsem se cítil hrozně, bylo to o psychice při hře v oslabení. Věřil jsem ale, že to kluci vyhrají, strašně to chtěli,“ popsal Luska.

A domácí opravdu dokázali misky vah znovu naklonit na svoji stranu. Prosadila se zejména jejich větší touha po vítězství a utkání nakonec vyhráli výsledkem 27:17.

Bodově svůj tým podpořili dvěma pětkami Bařina, po jedné přidali Krejčíř a bratři Kovářové, z nichž Martin si připsal ještě jeden proměněný kop. Vyškovský ragbyový klub tak k letošním titulům mistra České republiky mládežnických kategorií a čtvrtému místu mužů přidal i třetí příčku kadetů.

„Vládne u nás velká spokojenost. Samozřejmě jsme mysleli výš, ale vzhledem k naší šířce kádru je to velký úspěch,“ zhodnotil vystoupení svých svěřenců Luska.

Rozhodující bitva o zlato mezi dvěma pražskými kluby přinesla vyrovnaný souboj. Po závěrečném hvizdu rozhodčího se nakonec radoval tým Tatry, když přehrál Pragu těsně 19:15.