Dokladem toho je startovní listina právě začínajícího šampionátu. Zatímco loni jej odehrálo jen osm týmů, v sobotu do prvního kvalifikačního turnaje nastoupí patnáct mužstev. A většina z nich může oprávněně doufat třeba i v medailový úspěch, protože sedmičkové ragby je přece jen od patnáctek rozdílné. „Víc by se měly prosadit rychlostí typy, pohyblivost. V tom bychom my měli mít výhodu. Na druhé straně tu ale jdou uplatnit i zkušenosti z velkého ragby a v tom jsou vpředu zase naši soupeři," jen naznačil rozdíly Lodes.

Morava mezi sebou

Přihlášená patnáctka týmů je rozdělená do dvou skupin, české a moravské. V každé proběhnou čtyři kvalifikační turnaje systémem každý s každým. Z obou skupin postoupí čtyři nejlepší týmy do finálového turnaje, který se bude hrát 5. července v Praze na hřišti Pragy, která obhajuje titul. Moravané mají dnes dostaveníčko v Brně-Maloměřicích, česká skupina zahajuje právě na Pragovce. V Brně kromě Vyškova budou hrát domácí Dragon, Ostrava-Mariánské Hory, Brno-Bystrc, Olomouc a Havířov. Pražskou skupinu tvoří Praga, Slavia A, B a C, Sparta, Říčany, Tatra Smíchov, Přelouč a České Budějovice. Vyškovské čeká opravdu ostrý start v úvodní utkání se střenou v derby s Dragonem.

„Brno ani Havířov loni sedmičky nehrály, takže už jen probojovat se dál ze skupiny bude nadmíru těžké. Dragon a Havířov by měly být našimi největšími soupeři, ale důležité bude i v jakých sestavách mistrovství odehrají. Já budu mít deset hráčů a vesměs to budou mladí, kterým svým způsobem prodlužujeme sezonu a dáváme jim tak další možnost získávat zkušenosti, které nám opravdu chybějí. Neříkám, že to bereme jako doplněk, ale rozhodně se nebudeme za každou cenu rvát o výsledky. Vyhrávat samozřejmě chceme, ale pojedeme si hlavně zahrát dobré ragby, a kdyby z toho bylo i něco víc, tím líp. Dělat teď nějaké prognózy je zbytečné. Víc budeme vědět po prvním turnaji," zdůraznil Lodes.

Velké ambice pro turnaj nemá první vyškovský soupeř. „Loni to hráči prostě nechtěli hrát a byly pro to dobré důvody. Letos to není lepší, ale chceme podpořit svaz v této myšlence. Jinak ale máme mužstvo doslova zdecimované zraněními. Takovou situaci po lize nepamatuju, co dělám ragby. Z pětatřiceti­členného kádru je patnáct hráčů zraněných. Pro turnaj jsem chtěl vybrat dvanáct lidí, ale budu rád, když jich dám dohromady deset. Předpokládám, že to budou dva tři zkušenější a zbytek mladíci. Ale prakticky to asi bude tak, že hrát budou všichni, kteří jsou zdraví. Snad se to pro další turnaje zlepší," řekl zkušený trenér Dragonu Jiří Šťastný.

I doma

Po Brně se moravské týmy sejdou v Ostravě (16. června), ve Vyškově (23. června) a v Havířově (30. června). Nejlepší čtyřky se bude týkat finálový turnaj v Praze (5. července). To už bude poslední akce této sezony. Nová začne 18. srpna úvodním kolem Poháru České ragbyové unie.

Rozlosování

Stadion Cacovická-Za mlýnem, Brno – Maloměřice

Utkání se hrají na 2×7 minut

10.00 hod: Vyškov – Dragon, Bystrc – Havířov, Mariánské Hory – Olomouc, Dragon – Olomouc, Havířov – Mariánské Hory, Vyškov – Bystrc, Bystrc – Dragon, Mariánské Hory – Vyškov, Olomouc – Havířov, Dragon – Havířov, Vyškov – Olomouc, Bystrc – Mariánské Hory, Mariánské Hory – Dragon, Olomouc – Bystrc, Havířov – Vyškov.