Začátek září neznamená jen začátek nového roku, ale hlavně je to termín, který mají příznivci silných automobilů nejen z Vyškovska v kalendáři zvýrazněn. Už v pátek v podvečer je na řadě slavnostní start známé Böttcher rally. Ten proběhne na parkovišti naproti České pojišťovny od osmnácti hodin a týká se posádek celkem sedmašedesáti soudobých a devatenácti historických automobilů.

„Tentokrát nabídneme druhou nejbohatší startovní listinu v dosavadním průběhu tohoto šampionátu. Nechybí žádný z vážných aspirantů na přední umístění v konečné tabulce,“ pochlubil se asistent tajemníka Jiří Dokulil.

Letošník ročník rally je specifický jednou zásadní změnou. Tou je skutečnost, že po několika letech se jedná o dvoudenní podnik. Stavitelé tratě tak byli nuceni zvýšit počet rychlostních zkoušek.

„K osvědčeným vložkám z loňského ročníku, jakými jsou Račická, Podivická, Vážanská přibudou ještě už známá Orlovická a premiérově Litenčická. Ta je ze všech nejdelší, navíc vzhledem k velmi hrbolaté vozovce bude opravdovou zatěžkávací zkouškou,“ objasnil Dokulil.

Dohromady všechny přihlášené páry změří své síly na třinácti rychlostních testech o celkové délce přibližně sto jedenatřicet kilometrů. Ty jsou jsou z drtivé většiny případů asfaltového povrchu, protože jen pět procent podkladu trasy tvoří šotolina, panely a dlažba.

A kdo si brousí zuby na prvenství ve vyškovském klání? Konkurence se sejde opravdu obrovská, na startovní listině nechybí z české špičky téměř nikdo, takže na nejvyšší stupínek je mnoho kandidátů. Přesto někteří aspiranti na prvenství jsou: „Mezi ně bude rozhodně patřit pilot Škody Fabia Kit Car Jan Kopecký, který v posledních letech velice úspěšně reprezentuje naši republiku na soutěžích mistrovství světa. Představí se také loňský vítěz Josef Semerád s vozem Mitsubishi Lancer a za velkého favorita musíme považovat i vedoucího jezdce šampionátu Leoše Flídra, který usedne do vozu Škoda Octavia WRC. Jsou tu ale i jiní,“ vyzradil asistent tajemníka.

Svá želízka v ohni bude mít i pořádající domácí Hanácký rally klub Vyškov, a ta rozhodně nebudou hrát druhé housle. Licenci jmenovaného spolku mají pro tuto akci vilémovický Eddy Schlager v Mitschubishi Lancer EVO VII, hodonínský pilot Přemysl Šebesta a mezi historickými vozidly se o co nejlepší výsledek popere Ondřej Výmola se svou Škodou 1000 MB.

Tato sestava ale není úplná. „Mezi jezdci v barvách vyškovského klubu budou hostovat i dva zahraniční účastníci, jež si soutěže v České republice oblíbili,“ podotkl Dokulil. Těmi jsou Rakušan Alexander Tazreiter a maďarský János Locher. Jak vše dopadne, uvidíme v sobotu v půl páté opět na místě startu.