Oslava motorismu a nestárnoucích strojů, přátelská atmosféra a smutný konec celého odpoledne ve formě nehody safety caru. Tak lze popsat osmý ročník tradiční rychtářovské slavnosti Moped rallye.

Akci, jež mohli diváci zhlédnout ve sváteční pátek, každoročně pořádá parta nadšenců, sdružených v Moped teamu Rychtářov. „Tento závod každý rok v létě organizujeme, protože je to pro nás velká zábava a také se chceme pochlubit, co tyhle stroje umí,“ uvedl předseda klubu Jiří Ambroz.

Na letošní klání přijelo poměřit své síly celkem dvaačtyřicet závodníků, což je o něco méně než v loňském roce. Na druhou stranu se ale na startovní listině objevila některá úplně nová jména. Nejvíce šancí na prvenství měl podle papírových předpokladů Pavel Krejčí z Lhoty u Lipníka.

Na programu dne byly dvě jízdy, v nichž se představili všichni účastníci najednou. Ti museli zdolávat pět a půl kilometru dlouhý silniční okruh, vedoucí po Rychtářově, Pařezovicích a blízkém okolí. Délku jízdy pořadatelé určili na pět soutěžních kol.

Nejlepší pozici pro plánovanou druhou finálovou etapu si vydobyl poměrně překvapivě Jindřich Ulčák z Pálkovic, jehož průměrná rychlost dosahovala téměř třiasedmdesát kilometrů za hodinu a cíl protnul v čase dvaadvacet a čtvrt minuty.

Obhájce posledních čtyř vítězství Krejčí zatím roli jasného favorita nepotvrzoval. Dojel se ztrátou osmi vteřin druhý. „Říkal mi, že měl problémy na trase a to ho zdrželo. Pro příští roky je dobře, že se situace na předních místech vyrovnává,“ uvedl Ambroz.

Celkem patnáct zástupců domácího týmu své příznivce rozhodně nezklamalo. Zvlášť, když v té chvíli třetí příčku držel jeden z nich, Igor Václavík. Ten navíc s Krejčím prohrál až v cílové rovince o pouhé tři desetiny vteřiny. Barvy Rychtářova výborně hájil i devátý Dvořák a dalších osm domácích borců se seřadilo ve druhé nejlepší desítce.

„První jízdu jsme jako tým zvládli výborně. Potvrdili jsme, v co jsme věřili. Jsme velmi spokojeni a umístění Václavíka, to je super,“ pochválil domácí jejich předseda.

To ovšem nikdo netušil, že tyto průběžné výsledky jsou zároveň i konečnými. Dobrou náladu všech přítomných totiž zmrazila nehoda safety caru, který měl za úkol těsně před startem druhé jízdy pročistit a zkontrolovat trať. Jeho řidič nezvládl rychlou dvojitou zatáčku u tamního kostela a narazil do Hasičské zbrojnice.

Byl sice v bezvědomí odvezen do nemocnice, ale nakonec vyvázl s několika stehy na hlavě, otřesem mozku a několika dalšími lehkými poraněními.

Touto smutnou událostí závod skončil, druhý start se už nekonal, a výsledky prvního kola se tak neměnily. „Je mi líto, co se stalo. V rallye jsme už pak večer z pochopitelných důvodů nepokračovali. Jinak organizačně vše vyšlo, jak mělo, tím víc to mrzí,“ zhodnotil Ambroz.