Na unáhlené závěry je ještě čas. Jsou přeci jen stále na začátku sezony. Ale dosavadní bilance je zářivá: osm zápasů, osm výher, jediný ztracený set. Jsou tomu dva roky, co měl vyškovský mládežnický volejbal našlápnuto hodně vysoko. Tedy dívčí. Kadetky hrály ligu, juniorky patřily v přeboru k těm nejlepším. Pak se to ovšem zvrtlo, kvůli odchodu děvčat pro jejich již vyšší věk či školní povinnosti. Vypadá to ale, že letos se pod vysokou sítí haly v Nádražní ulici blýská na lepší časy.

V základní skupině krajského přeboru už vyškovské juniorky rozmetaly brněnské Husovice, Strážnici, Předklášteří a naposled Jehnice. V sobotu je doma čeká zatím druhé Znojmo. Mnohé o minulých zápasech i přípravě na tento dvojzápas prozradil trenér Josef Řezníček.

Máte za sebou osm zápasů se čtyřmi soupeři, všechny vítězné. Který soupeř byl nejtěžší a který nejlehčí?
Nejlehčí byl ten poslední, Sokol Jehnice. To byly takové povinné výhry. Za ty dva zápasy se nedostaly ani jednou nad dvacet bodů, rozdíl dvou tříd výkonnostně, většinu utkání odehrála naše lavička, tedy náhradní šestka. V jakékoli sestavě to šlo. Je to asi tak v přeboru jediný soupeř, kde můžeme hrát bez největších opor a půjde to. Ty ostatní nás vždy trochu potrápily, nějaký set dovedou i do koncovky. Strážnice nám jeden dokonce vzaly, takže to byl asi zatím nejtěžší zápas.

Osvětlíte herní systém krajského přeboru?
Jsou dvě základní skupiny po šesti, postupují z každé skupiny tři a tím vznikne finálová skupina znovu o šesti týmech. Budou hrát po novém roce znovu doma a venku každý s každým. Začne se tedy úplně od začátku. Když postoupíte, vše se maže a jedete znova. To znamená, že teď hrajeme se Znojmem, ale když prohrajeme, nic zásadního se nestane.

Přesto to bude asi jiná káva než ty dosavadní protivnice?
To ano. Postup už máme v podstatě jistý, ale půjde i o něco jiného. Tam se teprve ukáže, jak na tom jsme. Zatím jsme nemuseli ze sebe vydat všechno, byly to jednoznačné zápasy.

Váš současný tým je postavený na hráčkách, které mají ligové zkušenosti z kadetek, je to tak?
Máme čtyři takové, ty to táhnou. Je to Menšíková, Vágnerová, Koutníková a Kalášková. Ta bohužel příští rok odchází. Dál máme tři, čtyři nadějné hráčky na doplnění. V týmu jsou tam i nějaké nové, které mají základ teprve z letního soustředění. Měli jsme i plán, že nás ještě doplní kvalitní nahrávačka a smečařka, které hrály ještě loni ligu. Ale když jsme se vrátili ze soustředění, tak obě řekly, že mají sobotní kurzy skrz vysokou školu.

Čekal jste, že po osmi utkáních budete mít osm vítězství?
Pro sebe jsem si dal cíl vyhrát základní skupinu, postoupit do finále a tam se umístit mezi prvními třemi. Holkám jsem to říkal na soustředění, ony na to, že mám velké oči, ale já na tom trvám. Máme na to, měli bychom hrát o první místo, pokud se nestane nějaké zranění klíčových hráček nebo tak. Pokud zůstaneme v této sestavě, tak bychom o ně měli hrát.

Z přeboru půjde do ligy ale právě jen první. Na ten si děláte zálusk, chcete postoupit?
No, prvotní cíl je s juniorkami ten kraj vyhrát. To se nám ještě nikdy nepovedlo. Před dvěma lety jsme vyhráli krajský přebor s kadetkami, ale s juniorkami by to bylo poprvé. Co bude potom, kdyby to vyšlo, to záleží na hráčkách, jestli do toho budou mít chuť. Klíčové opory budou v dalším školním roce maturovat, a pokud budou mít zase kurzy na vysokou nebo něco takového, pak by asi nemělo smysl ligu hrát. Je lepší se střetnout se slabšími v krajské soutěži, než dostávat nějaké nášupy v lize.

Z vašich slov je jasné, že dostatek nových mladých hráček stále nepřichází…
Vůbec. Jak odejde tahle generace, to jsou hráčky, co mají zkušenosti, bude problém se umístit i v tom krajském přeboru. Loni jsme měli žákyně v přeboru na osmnáctém místě z devatenácti družstev. Letos hrají předposlední a poslední výkonnostní skupinu. Máme kadetky, které budou příští rok juniorky doplňovat, některé z nich se snažím zapojovat k nám už teď. Třeba Bílková a Pospíšilová. Už si je stahuji, dostávají prostor, aby se otrkaly, a možná je čeká příští rok liga. Strašně rychle volejbalově rostou, mají za víkend čtyři zápasy, to jim dá hrozně moc. Uvidíme.

Ve druhé základní skupině jsou i křenovická děvčata. Zatím druhá, tak že je možné, že by jim to mohlo do finálové skupiny vyjít. Můžete se tam tedy potkat. Znáte je, co si myslíte o celém křenovickém volejbalu?
V Křenovicích je to založeno na skupině starších hráček, které volejbal hrají roky. V juniorkách se Křenovice dostaly vždy jen do skupiny o udržení. Letos je to asi trochu lepší, to třetí místo v základní skupině by mohly mít.

Bylo by takové derby pro vás zajímavé?
Samozřejmě, je to blízko, bylo by to velké derby. Třeba se dočkáme toho, že budeme hrát finálovou skupinu i s nimi.

Je u vás nějaký post, kde je problém?
Máme dvě výborné blokařky, jednu smečařku, druhou si musíme vychovat z kadetek. Vynikající univerzálka nechybí, ale slabší máme v téhle chvíli nahrávačky. To je právě kámen úrazu, na tomhle postu hrávala v ligových letech Graclíková. Byla tak dobrá, že se prakticky nedala střídat. Ale pak odešla a po ní potopa. Takže zkouším tu z kadetek, potřebujeme dvě a z této Lucky Bílkové by se dalo něco udělat.

Když jste zmínil Lenku Graclíkovou, ta byla kapitánka a hlavně vůdkyně týmu, hecovala ho a tak. Je tu někdo vyznavač týmového ducha i teď?
Máte pravdu, ona to prožívala, byla svědomitá, poctivá, tréninky a všechno naplno. Šla ostatním příkladem. A že by tady teď byla některá, která by to strhla, to ne. I když to asi ukáže až nějaký krizový zápas, třeba ten sobotní. Ale vychováváme nového libera. Loni to hrála kadetka Diana Holzerová, ta se ale momentálně zaměřuje víc na smečařku, což je z našeho pohledu juniorek škoda. Tak musím začít s novou, Martinou Pitákovou. Loni ještě kadetka, prakticky seděla na lavičce a teď už hraje stabilně libero u nás.

V porovnání s minulými roky chodí na děvčata jen pár diváků. Čím si to vysvětlujete?
Ale i letos je návštěvnost docela slušná. Na jeden zápas tu byli kluci s trumpetami a nebylo slyšet vlastního slova. Ale máte pravdu, obecně se ten počet snížil. Je to asi o tom, že chodívali na ligu a letos je jen přebor. Snad až budeme hrát finálovou skupinu, zase bude plno.

Kdy se fanoušci mohou těšit na finálovou část?
Základní skupina končí dvanáctého prosince, pak přijde vánoční přestávka a myslím, že nějak druhý týden v lednu to začne. A půjde do tuhého, jen o jedno postupové místo.

Krajský přebor
Volejbal Vyškov
Soupiska: Bílková, Karásková, Holzerová, Kachlíková, S. Kalášková, L. Kalášková, Karásková, Koutníková, Laloušková, Menšíková, Michalíková, Pitáková, Pospíšilová, Vágnerová, Zouharová.
Realizační tým: Josef Řezníček, Vladimír Golda, Libor Zatloukal.
Dosavadní bilance: osm výher, žádná prohra (poměr setů 24:1)