Zpříjemnit dětem obvykle těžký konec školního roku jejich oblíbeným vznešeným sportem, ale také najít nové talenty, které by hájily dobré jméno pořádajícího klubu v dalším období.

To jsou dva základní cíle turnaje Vyškovská rošáda, který je oblíbený hlavně u mladých. Chystá se na nedělní den do Domu dětí a mládeže a znovu se očekává nejen tuhý boj největších favoritů, ale i střet stabilně hrajících členů různých klubů s „amatéry“.

Je tomu téměř pět let, co se v hlavách vyškovských představitelů královské hry zrodil nápad založit tradici tohoto rozměru. „Chtěli jsme začít pořádat nějaký turnaj podobný těm, na které jsme byli zváni,“ objasnila vedoucí šachového oddílu DDM a zároveň ředitelka víkendového turnaje Radka Slepánková. Jak ale sama přiznala, původní záměr má i náborový charakter. „Určitě, je to i pro novice, takže je tu možnost objevu nové naděje,“ dodala Slepánková.

Zájem o účast je znatelná, k čtyřiašedesáti polím zasednou kromě domácích i Nesovičtí, Brankovičtí a další. Soutěžící dorazí nejen z blízkého okolí, svoji cestu dopředu nahlásili také výpravy z Brna a dalších měst. „Máme přihlášky i z Kyjova, Frýdku-Místku a dalších. Většinou ovšem jde o děti z Jihomoravského kraje,“ doplnila Slepánková.

Celkově se předpokládá kolem čtyřiceti účastníků osmnáctiletých či mladších, kteří se rozdělí do čtyř vypsaných věkových kategorií od takzvaných špuntů, mladších žáků, starších žáků až k dorostencům. „Normálně míváme ještě větší účast, ale letos jsme museli vybrat kvůli organizaci nedávného českého mistrovství do osmi let až červnový termín. Přeci jenom už probíhají různé výlety a jiné mimoškolní aktivity. Přesto jsme spokojeni,“ uvedl další představitel vyškovského šachu Stanislav Vémola.

A kdo bude aspirovat na nejvyšší umístění? V minulosti už dominoval nositel známého jména Vojtěch Plát z Prostějova. Ještě není ohlášen, ale pokud vyškovský výlet do svého programu zařadí, opět bude pozornost upřena na něho. Bez šancí přitom nemusejí být ani domácí barvy. „Ano, naši také mohou uspět. Věříme, že se bude dařit Jiřímu Jirešovi, ten zažil neuvěřitelně úspěšný rok, a jmenoval bych i Honzu Čermáka. Oba jsou z oddílu domu dětí a mládeže,“ jmenoval Vémola.

Klání hrané švýcarským systémem na sedm kol vždy dvakrát dvacet minut odstartuje v neděli přímo v DDM Vyškov, první partie hráči zahájí ve čtvrt na jedenáct dopoledne.